email facebook google print twitter line background black loading small loading stars icon
Scroll to top

Top

האישה האיראנית

סדרת מאמרים מאת ד"ר תמר עילם גינדין, החושפת את חיי היומיום של הנשים באיראן: מהאדוקה הדתית ועד המהפכנית החילונית, מאיראן בת זמננו ועד תקופות קדומות ומיתולוגיות. כל מה שרצית לדעת על האישה האיראנית ולא העזת לשאול.    לכל מאמרי הסדרה

האישה האיראנית: אינטימיות מחושבת

איך מדברים על מין בלי לוותר על ערכי הצניעות המוסלמית? סרטון הדרכה מינית שיצא מטעם השלטונות האיראניים מדגים הליכה בין הטיפות. פרק שביעי בסדרת 'האישה האיראנית'
האישה האיראנית: אינטימיות מחושבת

זירה נוספת שבה נשות איראן שונות מאחיותיהן בארצות האסלאם היא זירה שבה אין אפשרות לטשטש את ההבדלים בין המינים: חדר המיטות.

בשנת 2011 פרסם משרד ההכוונה וההדרכה האסלאמית תקליטור הדרכה מינית שנמכר לזוגות נשואים בלבד. עצם פרסומו של הסרט עשוי להפתיע רק את אלו מאִתנו השבויים בדימוי של איראן כתיאוקרטיה חשוכה המדכאת נשים. עם זאת, למרבה הצער, הגישה למידע הכלול בסרטון ניתנה אך ורק לזוגות איראנים נשואים. אך לא לזמן רב: כמו כל דבר באיראן – ובעולם כולו – חיש קל הגיע הסרט ליו-טיוב להנאתם של כל שוחרי המיניות הבריאה.

צניעות מפורשת

החלק הארוטי ביותר בסרטון הוא הפתיחה שלו, המציגה אנימציה מתוך קליפ של להקת פינק פלויד שבו פרח גדול 'בולע' פרח סגור, על רקע 'כה אמר זרתוסטרא' של ריכרד שטראוס (דרך אגב, היצירה בעלת השם הפסבדו-איראני כיכבה בלא פחות מ-206 סרטים ופרקי סדרות טלוויזיה, שהמפורסם ביניהם הוא 'אודיסיאה בחלל'). על רקע אותה מוזיקה הרואית רואים זרעונים שחשים אל ביצית, עובר שהופך לתינוק ממוחשב ונולד מתוך הדמיה של עצמות אגן (ללא בשר ועור ואיברים חיצוניים, חלילה) והמון תינוקות מטושטשי איברי מין. האיבר היחיד הנראה בבירור בסרט הוא איבר המין החשוב ביותר – המוח. את האחרים מראים בתמונות חתך ובהדמיות מחשב, ובכך הסרטון לא שונה בהרבה מסרט הדרכה מינית מערבי.

מנחה ההדרכה הוא הפסיכיאטר ד"ר מוחמד מג'ד הידוע בכינויו "הדוד הנחמד עם הקרחת והמשקפיים שיושב על כורסה", והמומחים האחרים הם פסיכיאטר נוסף, רופאה מומחית למחלות זיהומיות ורופאת נשים (כבר ציינו שבאיראן יש הרבה רופאות?) – שתיהן עטופות היטב.

pink_floyd

החלק החושפני ביותר בסרטון. אנימציית פרחים מתוך סרטון להקת פינק פלויד, What Shall We Do Now? צילום מסך

הסרט נפתח בשבחים למוסד הנישואין ואחריהם מסביר ד"ר מג'ד על הפן הפיזיולוגי של מערכות המין באמצעות הדמיות מחשב. כפי שהיינו מצפים מתרבות איראן – המקדשת ריח טוב עוד מהתקופה הטרום אסלאמית – מג'ד מדגיש את חשיבותה של היגיינה אינטימית, כולל מספר המקלחות המומלצות ביום. הוא עובר לתיאור הפן הטכני של יחסי המין: המלצות והסברים מפורטים למשחק מקדים, כולל התיאור 'אֶסְטוֹפּ אֶנְד אֶסְטַרְט', ומצטט את אלוהים: "ממך התנועה ממני הברכה". המשמעות המקורית של הביטוי היא 'אלוהים עוזר למי שעוזרים לעצמם', אבל בסרטון הוא מפורש על פי הפשט: שני הצדדים צריכים לנוע בזמן ה'קִרבה' כדי שירגישו את הברכה שורה עליהם.

המסרים בסרטון וכן הידע והכלים שמקבלים ממנו באמת יכולים לשפר את חיי הנישואין (או בשפה מערבית: את חיי המין), אבל יוצריו הצליחו לעשות אותו צנוע לחלוטין, כמעט נטול המחשות גרפיות (וגם הן אינפורמטיביות ולא מגרות) ובשילוב ציטוטים מהקוראן ומספרי דת אחרים, שנועדו להכשיר אותו ולהכניס אותו למסגרת האידיאולוגיה האסלאמית של השלטונות.

שוויון מיני

האם ניתן להגדיר את הגישה בסרטון כ'שוויונית'? הסרט מלמד גברים ונשים להביע את חיבתם לבני זוגם גם במילים, במיטה ומחוצה לה, ומכתיר אותם כ'מסרים של שלום' בין המינים. בכמה הזדמנויות מודגש כי גם הגבר וגם האישה צריכים לטפח את עצמם כשהם בתוך הבית, להתלבש יפה ולהריח טוב, ובמיוחד להתקלח ולהתבשם לפני המעשה עצמו.

חלק מהמסרים הם אוניברסליים: הפסיכיאטר מרגיע שלא נורא אם הגבר מגיע לפורקן מוקדם, משום שזה אומר שמאוחר יותר הוא יוכל לתפקד למשך יותר זמן; חלקם תלויי תרבות: רופאת הנשים ממהרת להודיע שאם אישה לא מדממת ב'קִרבה' הראשונה זהו עניין נפוץ שאינו מעיד על מחלה או על בעיה. ה'בעיה' לא מצוינת באופן מפורש, כי זו לא אמורה להיות אפשרות בכלל.

Mabsut_PD

הסרטון מלמד גברים ונשים להביע את חיבתם לבני זוגם גם במילים

חשוב לדעת שאיראן תופסת את המקום הראשון בעולם בניתוחי אף והיא מספר שתיים בעולם בניתוחים לשינוי מין. לגבי ניתוחים לאיחוי בתולין אין סטטיסטיקה, משום שהם מתבצעים באופן בלתי חוקי.

הסרט ממחיש הן את השוויון החברתי בין גברים לנשים יחסית לחברות אסלאמיות אחרות, שוויון שעמדנו עליו גם בפרקים אחרים. רבות מהעצות הן אחידות לשני המינים וגם הנאת שני הצדדים חשובה באותה מידה. עוד ממחיש הסרטון את הפתרונות היצירתיים שמוצאים השלטונות למתח בין ערכים מתקדמים ושוויוניים יחסית של החברה האיראנית, לבין ערכי האסלאם השולט במדינה.

הכל יחסי

ועל אף כל ההתקדמות היחסית במעמד האישה באיראן, גם שם מלחמות המינים מזכירות לפעמים את כיתה ו'. אחד המסרים החשובים ביותר בסרט הוא זה: "נשים! אל תפסיקו את המעשה באמצע ותאמרו לבעליכן 'אני לא ממשיכה עד שאתה קונה לי את התכשיט ההוא שביקשתי!'".

כשצפיתי בסרטון בפעם הראשונה יחד עם עמיתה איראנית משכילה, דעתנית ונשואה באושר, היא לא הבינה מדוע המשפט הזה מצחיק אותי ושאלה בפליאה: "את רוצה לומר לי שאף פעם לא עשית את זה?".

ד"ר תמר עילם-גינדין מלמדת את הקורס 'איראן – היסטוריה ותרבות' בחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם

תמונת הכותרת: Agence Tophos, flickr. CC BY-SA 2.0

מתעניינים בלימודים בשלם? בדקוּ התאמתכם.
רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס ובדקו התאמתכם ליום הפתוח הקרוב.