email facebook google print twitter line background black loading small loading stars icon
Scroll to top

Top

האישה האיראנית

סדרת מאמרים מאת ד"ר תמר עילם גינדין, החושפת את חיי היומיום של הנשים באיראן: מהאדוקה הדתית ועד המהפכנית החילונית, מאיראן בת זמננו ועד תקופות קדומות ומיתולוגיות. כל מה שרצית לדעת על האישה האיראנית ולא העזת לשאול.    לכל מאמרי הסדרה

האישה האיראנית: שרת הצבא, הקיסרית והמאהבת

שלטון האייתוללות מציב לנשים ברפובליקה תקרת זכוכית, אבל האתוס האיראני חזק יותר: מי הייתה שרת הצבא של אחשוורוש ומה כוחה של האישה הראשונה בסיפורי הבריאה? האישה האיראנית, פרק שישי
האישה האיראנית: שרת הצבא, הקיסרית והמאהבת

במגילת אסתר – הספר הכי איראני בתנ"ך – יש שלוש דמויות נשים חזקות: ושתי, אסתר וזרש. אמנם הספר לא נחשב לתיעוד היסטורי משום שאין לאירועים בו תיעוד ממקור אחר בן הזמן, אך הוא מתאר בדיוק רב את חצר המלכים האח'מניים כפי שהיא מצטיירת מכתבי ההיסטוריונים היווניים. הצלבות המידע מאפשרות לנו להגיע לתיאור אמין יחסית של התקופה, המצביע על מעורבות נשית יוצאת דופן בענייני הנהגת הממלכה.

הנשים של אחשוורוש

אחשוורוש ההיסטורי, המכונה בפרסית חְ'שַיָארְשָׁא וביוונית קְסֶרְקְסֶס, מתואר גם בכתבי הרודוטוס כמלך רודף שמלות המוקף נשים חזקות ששולטות בו, פחות או יותר.

אחת הנשים האלה, ארטמיסיה – שככל שידיעתנו מגעת לא הייתה אשתו או מאהבת שלו ולכן בעלת השפעה גורפת פחות – הייתה אלמנתו של מלך מקדוניה שהעבירה את נאמנותה לפרסים. היא הייתה, לא פחות ולא יותר, מפקדת בחיל הים של אחשוורוש שהעניקה לו ספינות מלחמה ופיקדה על חלקן, וגם יעצה לו שלא לצאת לקרב סלמיס. הוא לא הקשיב לה, וחבל שכך, שכן הוכה בו שוק על ירך.

האישה החזקה ביותר בחצרו של אחשוורוש הייתה אשתו, אמסטריס, המתועדת רק בכתבי היוונים מכיוון שהפרסים עצמם לא תיעדו את נשותיהם. היא שלטה בארמון ללא מְצרים, השפיעה על החלטותיו של בעלה והייתה אכזרית בצורה יוצאת מגדר הרגיל, בחלק מהמקרים כלפי נשים אחרות.

PD-Esther par Andrea del Castagno dans sa serie des Hommes et femmes illustres

מסורת של נשים חזקות. אסתר המלכה, ציור פרסקו של האמן האיטלקי אנדראה דל קסטגנו, 1450

יש המזהים את אמסטריס עם אסתר, אבל הזיהוי בעייתי מכיוון שלא הייתה יהודייה, לא יתומה ולא נבחרה בתחרות 'מלכה נולדת' מכל בתולות הממלכה. היא הייתה בת לאחת משבע משפחות האצולה הפרסיות שמתוכן היה מותר לבחור את המלכה הראשית. לפי ההיסטוריון היווני הרודוטוס, אביה ואחותה "שיחקו את תפקידי אסתר ומרדכי" בסיפור עלייתו לשלטון של דריווש – אביו של אחשוורוש – שהוא הסיפור הדומה ביותר למגילת אסתר המתועד מחוץ למקרא, אך לא מוזכרים בו יהודים. בל נשכח שאחשוורוש קיבל את השלטון אחרי מות אביו דריווש – הוא ולא אחיו הבכור מאם אחרת – מכיוון שאמו הייתה חזקה יותר בחצר המלך, ומיוחסת יותר: בתו של כורש הגדול.

מתקופת האימפריה הסאסאנית (מאות 7-3 לספירה) יש תיעוד טוב ומהימן יותר. ספרי הלכה בני התקופה מעידים על מעמד גבוה יחסית לנשים, ובשלהי התקופה מלכו בסמיכות זמנים שתי קיסריות – פּוּרָאן-דֹחְ'ת ו-אָזַרְמִי-דֹחְ'ת (דֹחְ'ת = daughter), בנותיו של חֹ'סְרוֹ השני.

הכול מתחיל במיתולוגיה

דמויות נשיות חזקות ניתן למצוא גם בספר המלכים הפרסי, שאה נאמה, אך הוא נחשב יותר מיתולוגיה מאשר היסטוריה, ורוב הגיבורות בו מסתפקות בלהיות יפות ונאהבות.

במקרה של הגיבורה גֹּרְדְאָפַרִיד – שנלחמה בסֹהְרָאבּ, אחד הגיבורים החזקים ביותר בשאה נאמה – יפות, נאהבות ונועזות. גֹּרְדְאָפַרִיד אמנם הפסידה, אבל בכבוד וסֹהְרָאבּ גילה שהיא אישה רק כאשר הסיר את קסדתה לאחר שהכניע אותה. אז, כמובן, התאהב בה, והיא ניצלה זאת והצליחה להערים עליו ולברוח לתוך העיר. אין זה פלא כי סהראב התאהב באישה חזקה: אמו תהמינה היא זו ש'התחילה' עם רסתם אביו, וגידלה אחר כך את בנה כאם חד-הורית.

credit Classical Numismatic Group WikiCommons CC BY-SA 2 colored 664x320

דיוקן קיסרית האימפריה הסאסאנית, פּוּרָאן-דֹחְ'ת, על מטבע. סביבות המאה ה-7 לפנה"ס. תמונה: Classical Numismatic Group, WikiCommons. CC-BY-SA-3.0

אישה חשובה נוספת במיתולוגיה הזורואסטרית היא האישה הראשונה: האדם הראשון שנברא בעולם המושלם היה חסר מין. כאשר נחרב העולם המושלם נהרג האדם הראשון, והרע התערבב עם הטוב בעולם. זרעו של האדם הראשון חסר המין נפל לאדמה וצָמח ממנו צֶמח רִיבָס. בצמח הריבס הזה גדלו מַשְיֶה ומַשְׁיָאנֶה, בהתאמה: האיש הראשון והאישה הראשונה.

מַשְיֶה ומַשְׁיָאנֶה עסקו בעיקר בהבאת ילדים לעולם ובגידולם, אולי מכיוון ששבעה זוגות תאומים יצריכו מכל זוג הורים לעבוד בהורות במשרה מלאה. חשיבותה של משיאנה אינה נובעת ממעשיה, אלא מעצם העובדה שהיא נבראה שווה לאחיה: מיתוס הבריאה הזורואסטרי שוויוני מיסודו, וגם הנביא זרתוסטרה מדבר על השליט הטוב, "בין אם הוא גבר או אישה".

המעמד הגבוה יחסית של נשים באיראן מתחיל ממש מבריאת העולם ומראשית כתבי הקודש. הוא מתועד גם בדמויות נשיות היסטוריות ובספרות שו"ת זורואסטרית, ואין זה פלא שנשים איראניות מגיעות גם היום להישגים מרשימים ביותר – למרות תקרת הזכוכית של שלטון האייתוללות.

ד"ר תמר עילם גינדין מלמדת את הקורס 'איראן – היסטוריה ותרבות' בחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם

תמונת הנושא: kamshots, wikicommons. CC-BY-2.0

מתעניינים בלימודים בשלם? בדקוּ התאמתכם.
רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס ובדקו התאמתכם ליום הפתוח הקרוב.