התכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

התכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

צלילה למעמקי ההיסטוריה והתרבות של החברה הערבית-המוסלמית

האסלאם הוא אחד הגורמים החזקים באזורנו, והבנתו היא המפתח לתפיסה נכונה של המרחב שבו אנו חיים. כדי להבין את מאות מיליוני האנשים המדברים בשמו — את מניעיהם, את חלומותיהם ואת מאווייהם — עלינו לחרוג אל מעבר לפוליטיקה ולכלכלה. במרכז האקדמי שלם לומדים את המסורת המוסלמית העתיקה, ובה בעת מנתחים את ההתפתחויות האחרונות במזרח התיכון. כך אנו משלבים בין לימודי ההיסטוריה ללימודים עכשוויים על האסלאם.

נוסף על כך אנו מציעים לראשונה תכנית המשלבת לימודי אסלאם עם לימודי יהדות. המשותף לשתי המסורות רב על המפריד ביניהן, וההשפעות ההדדיות בין שתי הדתות לאורך ההיסטוריה יכולות למלא מאות כרכים. למרות זאת, אין כיום תכנית בינתחומית המעמיקה בהבנת הקוראן והתורה, החדית' והמשנה, הפקה והגמרא, האדב והמדרש. לפיכך יצרנו תכנית חדשנית המעשירה את חקר שתי הדתות.

הדרך הטובה ביותר ללמוד ערבית היא בערבית

מזרחן חייב לדעת לקרוא את השפה הערבית, להבין אותה, לכתוב בה ולדבר בה; אי־אפשר להגיע לרמה נאותה ללא אינטראקציה יומיומית אינטנסיבית עם דוברי ערבית כשפת־אם.

לכן, מעבר לקורסים ולתרגילים הפורמליים בשפה הערבית מתקיימים לאורך כל שנות המסלול מפגשי תרגול עם מדריכים ערבים תושבי האזור, שהם מורים מנוסים או בעלי תואר בספרות ערבית. הסטודנטים שלנו לומדים לדעת את השפה הערבית על בורייה.