התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאםקורסים

פוליטיקה, אידיאולוגיה וזהות במצרים המודרנית

מרצה:  ערן לרמן

קורס זה בוחן את התגבשותן של הזהות הלאומית המצרית ושל זהויות על-לאומיות ששאפו להציב לה חלופה היסטורית ורעיונית, על רקע ההתפתחויות הפוליטיות והאידיאולוגיות במצרים מאז שלהי המאה השמונה עשרה ועד היום. זאת אגב הדגשת היחסים המורכבים (עימות אלים לצד מרכיבי שילוב ושיתוף פעולה) בין מסורות חברתיות לבין מודרנה, בין תפיסות דתיות אסלאמיות לבין תפיסות חילוניות מערביות, ובין מפלגות ומוקדי כוח בזירה הפוליטית.

עיון מודרך בכתביהם ונאומיהם של אינטלקטואלים ומדינאים מצרים מובילים – ביניהם מחמד עבדה, מצטפא כאמל, לטפי אל-סיד, סעד זע'לול, טה חסין, מחמד חסין היכל, גמאל עבד אל-נאצר, סיד קטב, סעד אל-דין אבראהים, עלאא' אל-אסואני ואחרים – ועד למאמציו של עבד אל-פתאח אל-סיסי להניע שינוי בשיח האסלאמי – יסייע לנו לסקור את גלגוליה וגווניה של הזהות המצרית בעת החדשה, ואת הדרך שבה תורגם הדיון הרעיוני למאבקים פוליטיים ומפלגתיים.

החל בתקופת שלטונו של מחמד עלי (1848-1805), וביתר שאת תחת יורשיו במאה התשע עשרה, עמדה מצרים בסימנם של מהלכי מודרניזציה מרחיקי לכת, בזיקה לתמורות במעמדה האזורי ומקומה במערכת הגלובלית. אלה חוללו בתורם מתח בלתי נמנע בין עילית חדשה (ואוכלוסיה קוסמופוליטית/ "לבאנטינית" ששימשה סוכנת שינוי חשובה) – בעיקר בערים הגדולות – לבין המבנים החברתיים והדתיים המסורתיים.

השבר שחוללו מלחמת העולם הראשונה, ומאבק העצמאות – "מהפכת 1919" – שבא בעקבותיה, הניבו גם התמודדות רבת-תהפוכות על צביון המדינה : מצריות "פרעונית" (וים תיכונית) שהתחלפה בימי הנאצריזם בהרפתקה המסעירה אך הרת האסון של הערביות. זו נדחקה אף היא, בתורה, לשולי הדיון הרעיוני בהתמודדות החזיתית עם האסלאמיזם לגווניו – עד למהלומת הנגד של "המדינה העמוקה" בימינו אלה. מטרתנו תהיה להבין – בעזרת החיבור שבין הגות ומציאות פוליטית – כיצד תפיסות מתחלפות אלה השפיעו על עיצוב החברה והסביבה הפוליטית והשלטונית, וגם הושפעו על ידיהן, ועד כמה רבדי העומק של ההתנסות ההיסטורית המורכבת ממלאים תפקיד בעיצוב דרכה של מצרים במבט לעתיד.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

לתרומה לחמ"ל החירום הירושלמי לתיאום הרצאות "שלם בשטח"

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם