כלה איראנית ביום חתונתה

האישה האיראנית: נישואין אזרחיים וגרושות בתולות

קשה להאמין, אבל תהליך הנישואין ברפובליקה האסלאמית איננו כולל בהכרח מעורבות של איש דת. על החתונה, המוהר ומה עושים אם האישה מתחרטת ברגע האחרון – פרק שני בסדרת 'האישה האיראנית'

13 בינואר 2016  |  מאת: תמר עילם-גינדין

הנישואין באיראן כוללים שלושה שלבים. השלב הראשון הוא אירוסין (נָאמְזַדִי). השלב הזה עשוי להימשך גם פרק זמן ממושך, ובמהלכו בני הזוג מחויבים זה לזה, אך עדיין לא נשואים.

לשלב השני קוראים נישואין (אֶזְדֶוָאג'). זהו החלק הרשמי שאחריו מעדכנים את המצב המשפחתי בתעודת הזהות, והשלב הזה מתקיים ב… לשכת רישום האוכלוסין. אכן, הנישואין ברפובליקה האסלאמית הם עניין אזרחי וכלכלי – רק איראנים אדוקים מאוד ומיעוטים דתיים מערבים גם איש דת בטקס הנישואין שלהם, וזאת בנוסף לרישום במשרד הפנים.

בין השלב השני לשלב השלישי, החתונה (עַרוּסִי), יכולים לחלוף מספר ימים ויכולות גם לחלוף מספר שנים. לפעמים העיכוב נגרם משום שבני הזוג לומדים במקומות שונים, או משום שהכלה ומשפחתה מתנים את המעבר לחיים משותפים במעמד כלכלי מסוים כמו בעלות על דירה ועבודה מסודרת. חלק לא מבוטל של הזוגות נפרדים בין שני השלבים האלה, כשבני הזוג מבינים שהם אינם מתאימים, ועל כך בהמשך.

הכלה האיראנית

החתונה היא מסיבה גדולה. הכלה רוצה להתלבש באורח מתירני וכך גם האורחות – לפחות הצעירות שבהן – ולכן אם הזוג דתי תתקיים מסיבה נפרדת לנשים ולגברים. חילונים חוגגים במעורב ומשחדים את המשטרה שלא תבוא.

איך להתחתן באיראן

בין הנישואין לחתונה, הבעל מחויב לשארהּ ולכסותהּ של אשתו, אבל לא לעונתהּ, כלומר, גם אם הכלה נשארת בבית אביה עד לחתונה החתן מחויב להעביר אליה סכום חודשי מסוים. הסידור הזה מזכיר לנו את מושג ה'מזונות', מלבד העובדה כי אין ילדים משותפים ובני הזוג נשואים ולא גרושים… בדרך כלל החתן גם מרעיף על כלתו תכשיטים, בגדים ומתנות שונות, אבל כל זה קורה גם לפני הנישואין. באשר לעונתהּ – בניגוד לתפיסתנו השמרנית את החברה האיראנית, יש זוגות המקיימים יחסי מין רק לאחר החתונה אולם זוגות רבים עושים זאת עוד בשלב האירוסין, ואפילו מחוץ למסגרת זוגית או במסגרת זוגית שאינה מחייבת.

מדוע זה חשוב, ומה בעצם יוצא לכלה (או לחתן) מזה שהיא נשארת בבתוליה עוד זמן רב? כאן נכנס לתמונה המוהר. מוהר הוא סכום כסף שאותו מבטיח החתן לכלה כחלק מחוזה הנישואין. בניגוד למדינות כמו סעודיה ותימן, המוהר הוא סכום כסף העובר לאישה עצמה ולא למשפחתה או לאביה, וכיום יש אינפלציה במוהר והוא יכול להגיע למאות אלפי דולרים. מחירו של המוהר צמוד למחירי הזהב, משום שהמטבע המקומי, הריאל, נחשב ללא אמין. הכלות האיראניות אינן פראייריות.

האישה יכולה לדרוש את המוהר החל מחתימת חוזה הנישואין ויש המתנות את "מימוש הנישואין" בקבלת המוהר. אחרות דורשות אותו רק בזמן הגירושין, אך הן יכולות לעשות זאת בכל שלב בין שניהם. אישה יכולה גם לוותר על המוהר מראש, או בדיעבד כדי להשתחרר מהנישואין ביתר קלות. יש נשים הרואות בכלות המוותרות על המוהר מלכתחילה 'פרוצות', משום שהן "נותנות את עצמן בחינם".

העלי מוהר

המוהר הוא גבוה יותר לבתולה, ולכן אם אישה לא בטוחה שהתחתנה עם הגבר המתאים היא עשויה להחליט להתגרש בתולה כדי לקבל מוהר גבוה גם בפעם הבאה. גרושה בתולה מקבלת רק חצי מהמוהר שנקבע, וגם הוא מגיע בדרך כלל לסכום בלתי מבוטל. ניתוחים לאיחוי בתולין נפוצים גם הם מאוד, אבל מכיוון שאינם חוקיים לא קיימות סטטיסטיקות בנושא.

02

אחרי הגירושין (טַלָאק) האישה יוצאת עם טַלָא (זהב), ולגבר נשאר ק', (שנשמעת כמו 'קשה' בפרסית). קריקטורה של ג'וואד טריקי אכבר פ'ור, מהאתר ח'ט ח'לאק

אם הגבר אינו משלם את המוהר האישה יכולה לפנות לשתי ערכאות שונות כדי לדרוש את קבלתו. בית משפט יכול להשליך את הגבר הסורר לכלא עד שיארגן את הסכום הדרוש או יגיע עם האישה להסכם תשלומים משביע רצון. מנגד, היא יכולה גם לפנות למשטרה ולהוציא נגדו צו עיכוב יציאה מהמדינה.

נשים חכמות במיוחד מפצלות את סכום התביעה ופונות לשתי הערכאות. תחבולה נפוצה אחרת נוגעת לאישה שהבינה בשלב הנישואין כי בעלה לא מתאים לה, ומחליטה לאבד את בתוליה לבעלה לפני הגירושין – וכך לקבל את המוהר המלא.

ד"ר תמר עילם-גינדין מלמדת את הקורס 'איראן – היסטוריה ותרבות' בחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם

תמונת נושא: חתונה איראנית. צילום: Soudeh Rad, flickr, CC-BY-2.0


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.