כשאריסטו ואפלטון מחפשים אקדמיה

להיות פילוסוף פירושו לא להפסיק לתהות, לחשוב, לחקור את העולם ואת האדם ולחפש אחר תשובות משביעות רצון. יש מקומות מעטים המאפשרים לתלמידים שלהם לעשות בדיוק את זה: לשבת ולשאול שאלות על אודות הזהות שלהם

12 ביוני 2014

יש יותר מדרך אחת להיות פילוסוף, ואפילו יותר מדרך אחת להיות מאבות הפילוסופיה המערבית: אריסטו התפרסם בעיקר בשל יסודות המחקר המדעי השיטתי שהשאיר בכתב ואשר היוו בסיס למתודות מחקריות עוד אלפיים שנה אחריו; לעומתו אפלטון נודע בעיקר בשל הנושאים בהם הוא עוסק, כגון צורת השלטון הרצויה, טבע האדם והדרכים לצבירת ידע על העולם.

על אף שהיו מורה ותלמיד, לאפלטון ולאריסטו השקפות שונות על המציאות ודרכים שונות להסקת מסקנות. הראשון טען כי ישנן 'צורות אידיאליות' מהן נגזרים כל הדברים שאנו מכירים בעולם, ואילו השני חיפש את ההופעות במציאות ומהן ביקש להסיק מסקנות כלליות יותר בדרך האינדוקציה. גם המטרה הסופית הייתה שונה: אריסטו לא ניסה להגיע ל'חקר האמת הנצחית' כפי שביקש אפלטון, אלא חתר למטרה צנועה יותר של 'אי-סתירה': מצב שבו העובדות המצויות בידינו אינן סותרות עובדות אחרות. איפה הלב שלך נמצא, עם אריסטו או עם אפלטון?

להיות פילוסוף פירושו לא להפסיק לתהות, לחשוב, לחקור את העולם ואת האדם ולחפש אחר תשובות משביעות רצון. יש מקומות מעטים המאפשרים לתלמידים שלהם לעשות בדיוק את זה: לשבת ולשאול שאלות על אודות הזהות שלהם, במקום ובזמן הנוכחיים.

במסגרת תכנית הליבה של המרכז האקדמי שלם הסטודנטים פוגשים את הרעיונות שעיצבו את הציביליזציה המערבית ואת התרבות היהודית, ומפתחים בסיס רחב של ידע. החוג  לפילוסופיה מערבית והגות יהודית מציע לסטודנטים מסלול לימודים המשלב לימוד מעמיק של המסורת המערבית עם מורשת המחשבה היהודית. הגישה המשלבת מעודדת את חקירת הזהות הישראלית והיהודית המודרנית, המתקיימת תוך מתח הדדי.

איזו עוד הזדמנות יש להיחשף לתכנים כמו: יסודות הפילוסופיה היוונית, סוגיות יסוד במחשבה פילוסופית, מבוא למחשבת האסלאם; המסורת הסינית והמסורת ההודית? אלו הם רק מקצת הקורסים הכלולים במסגרת תכנית הליבה בשלם.

חברי הסגל בשלם המלמדים בחוג לפילוסופיה ומחשבת ישראל הם מומחים בעלי שם עולמי בתחומם, בעלי ניסיון והשפעה רבת שנים. פרופ' שלום רוזנברג מרצה וכותב במסגרות שונות על נושאים אקטואליים, ושימש במשך שנים רבות כראש החוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית. פרופ' אסא כשר, מבכירי הפילוסופים בישראל וזוכה פרס ישראל בפילוסופיה לשנת 2000, מתמקד מזה שנים רבות באתיקה ועוסק בקשר שבין פילוסופיה לחברה. לצד סגל נרחב של מורים מנוסים אחרים, מלומדים אלה הם מורים שניסיונם, הידע שהם נושאים והפגישה האישית איתם הופכים קורס לימודים מחובה רשמית להתרחשות משַנת-חיים.

הן אריסטו והן אפלטון הם מלומדים שהניחו את התשתית לתרבות שנשארה אלפי שנים אחריהם בזכות יכולתם לחשוב באופן מקורי, שנות הלימודים המעמיקות והמורים הטובים שהיו להם. במרכז האקדמי שלם ממשיכים את מסורת ההעמקה, שאילת השאלות והחיפוש המתמיד אחר תשובות המרחיבות את הדעת.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.