10 סיבות לבחור בלימודים הומניסטיים

כדי להתכונן היטב לעתיד, כדי לפתח יכולות חברתיות ולהבין את הרקע התרבותי של העולם שאנחנו חיים בו, או פשוט כי זה מעניין לאללה: קבלו עשר סיבות טובות למה לבחור בלימודים הומניסטיים (אבל יש עוד הרבה).

24 ביוני 2014

עדיין מתלבטים מה ללמוד בשנה הבאה? אנחנו חושבים שההתלבטות שלכם עומדת להיגמר. בין אם אתם מתכננים קריירה במגזר הפרטי או הציבורי, באקדמיה או בתקשורת, ובין אם פניכם אל הדיפלומטיה או ההיי-טק: קבלו עשר סיבות טובות למה לבחור בלימודים הומניסטיים (אבל יש עוד הרבה).

1. זה פשוט מעניין. אבל ממש.

תכנית הליבה של הלימודים ההומניסטיים מלמדת מבואות מכל תחומי המדע: מהיסטוריה ועד ספרות, מפילוסופיה ועד מוזיקה ואמנות. מי שסקרנות ורצון בלתי נגמר לידע הם מהתכונות הבולטות שלו, צריך רק להעיף מבט ברשימת הקורסים שלנו. אתם כבר תבינו.

2. להתכונן למקצועות העתיד

יותר ויותר בוגרי מוסדות אקדמיים מגלים שהמקצועות שלמדו והטכנולוגיות שבהן רכשו מיומנויות שייכים לעולם של אתמול. מקצועות שנחשבו 'בטוחים' הולכים ונדחקים הצידה, ואילו מקצועות שאיש לא דמיין – מכפילים את הביקושים. רק למי שיש בסיס בתחומי הרוח יש יכולת להתמודד עם נושאי ידע חדשים, ולהתאקלם היטב בנוף התעסוקה המשתנה.

3. לקרוא את התמונה הגדולה

האמת היא שרוב הדברים בעולם קשורים זה לזה. חשוב לאיש עסקים לדעת משהו על פסיכולוגיה; הכרחי לדיפלומטית להכיר את תחומי הפילוסופיה; אנשי תקשורת חייבים ללמוד היסטוריה. לימוד רב-תחומי הכולל מבואות לכל תחומי הידע מסייע לך לפתח עומק ומאפשר לך להסתכל במבט רחב על העולם.

4. כדי להגיע גבוה צריך בסיס רחב

כדי להנהיג את החברה, להתקדם בעולם האקדמיה, ליזום חברת-הזנק או להופיע בשעת-השיא של ערוצי התקשורת לא מספיקים קשרים ולא מספיק כשרון. יש צורך בידע רחב, עומק אישי והשמעת קול מקורי. את מה שנדרש לשם פיתוח הקול הייחודי שלך אפשר לרכוש רק מתוך השכלה רחבה.

5. לשדרג כל מקצוע

לא משנה מה ברצונך לעשות, הלימודים ההומניסטיים מאמנים אותך לעשות את זה הכי טוב שאפשר. להיות עובד טוב (או מעסיק טוב, או יזם מוכשר) פירושו להיות ראש גדול, ליזום, לא להפסיק לחשוב, לעבוד בצוות, להניע תהליכים, למצוא פתרונות מקוריים – כל מה ששיטת הלימודים ההומניסטית מנחילה.

6. ללמוד לכתוב ולנאום ברמה גבוהה

הקורסים הנלמדים בשלם הם 'עתירי כתיבה' וספוגים בקריאת ספרי המופת של התרבות המערבית והיהודית. הם דורשים לכתוב ולקרוא כמעט בלי סוף, להגיב, להרצות בפני קהל ולגבש דעה משלך. אם תמיד חלמת לפנות לקהל רחב של אנשים, לדעת לכתוב באופן רהוט ולא להתבלבל מול טענות סותרות – זהו ללא ספק תחום הלימודים שלך.

7. להבין איפה אתם חיים

האדם המודרני חי במרחב גיאוגרפי ופועל בשדה תרבותי, אך מקיים גם קהילה טכנולוגית, מתייחס לממדים דתיים ומשתייך פוליטית. לכל אחד מהתחומים האלה שורשים עמוקים שלא תמיד מובנים לנו. רוצה להבין את הזהות שלך? הבנה של התרבות המערבית, המסורת היהודית והמרחב האסלאמי הם התחלה טובה.

8. לפתח יכולות קבוצתיות

מכירים את זה שבמודעות הדרושים מבקשים מועמדים בעלי "יכולת עבודה בצוות"? אז זה. שיטת הלימודים במרכז האקדמי שלם היא בעיקר בסמינרים בקבוצות קטנות בהם נידונים נושאים באורח דמוקרטי: כל אחד נחשב, כל אחת נראית. כך מתרגלים להיות 'שחקנים קבוצתיים' ולומדים להנהיג את הקבוצה להישגים.

9. כי תמיד יהיה לך מה לקרוא

עבור בוגרי הלימודים ההומניסטיים, עולם התוכן והידע לא נגמר אף פעם. למי שעוסק ברוח יש תמיד על מה לחשוב, עם מי לדון, הזדמנויות לגלות תחומי עניין חדשים ורקע מתאים כדי להשוות אותם לתחומים אחרים שלמד. בקיצור — כי יהיו לכם חיים מעניינים.

10. לרכוש חברים (ומורים) לחיים

חברים אמיתיים הם אלה שישבת איתם עד אמצע הלילה ודיברת איתם מעומק הלב על רגשות, על מחשבות… על החיים. המורים שהנחו אותך בדיונים על נושאים משני-חיים וליוו אותך באופן אישי, הם המורים הנכונים לקחת איתך הלאה. הלימודים ההומניסטיים עוסקים בנושאים העמוקים ביותר שישנם, והחברים והמורים שרכשת בזמן הלימודים הם אלה שילוו אותך עשרות שנים קדימה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.