מוסלמים בעת תפילה

מלחמה ושלום: למה בכלל ללמוד על האסלאם?

אמנם אין ספק שקל יותר לשרוף, לקרוע או לזרוק את הקוראן מאשר לקרוא אותו – כפי שעשו מספר מתנגדים לאסלאם – אולם מחיר הבערות כבד עד מאוד. פרופ' זאב מגן מזמין אתכם להיכנס לעולם הידע האסלאמי.

9 בפברואר 2015  |  מאת: פרופ' זאב מגן

לפני כשנתיים איש דת נוצרי ממדינת פלורידה שבארצות הברית טבל בנפט עותק של הקוראן והצית אותו בפרהסיה (ובכך הצית גם הפגנות אלימות לאורכו ולרוחבו של העולם המוסלמי). זמן קצר לאחר מכן ערך פעיל המשתייך לתפוצות הקהילה הקופטית (הנוצרית-מצרית) באירופה סוג של "משיכה בחבל" עם כלבו, כשכל אחד נועץ את שיניו בקצה של ספר קוראן ומנסה לקרוע אותו לגזרים. בקיץ 2014, במהלך כנס של "מפלגת התה" הנוצרית-ימנית, חייל לשעבר בשייטת האמריקאית הפיל ארצה גרסה מתורגמת של המקרא המוסלמי הקדוש כחלק מנאום לא רהוט במיוחד.

אמנם אין ספק שקל יותר לשרוף, לקרוע או לזרוק ספרים מאשר לקרוא אותם – שיטה שגם חוסכת הרבה מאוד זמן יקר – וכל שכן כשמדובר במסמך זר, מוזר, מורכב וסתום דוגמת הקוראן, שעל מנת להתחיל לעמוד על היקפו, עומקו ועוצמת השפעתו על מאות מיליוני בני אדם חובה להשתלט קודם כל על שפה חדשה ומאתגרת מאין כמותה, הערבית. רק לאחר מכן אפשר לנצל את השפה כדי ללמוד לשחות באוקיינוס האינסופי של הספרות האסלאמית הקלאסית המתלווה לקוראן.

מחיר הבערות התהומית שלנו בארץ, ובעולם המערבי ככלל, בכל מה שנוגע למהותה האמיתית ומרכיביה העשירים והמגוונים של הציוויליזציה המוסלמית המזרח תיכונית, כבד עד מאוד. הדבר נכון עבור מי שמאמין שאין דרך אחרת אלא להכריע בכוח את הכוחות האסלאמיסטיים העולים ומשתלטים בכל מקום: הללו נלחמים נגד אויב שכלל אינו מוכר להם ושעל מניעיו, צורת מחשבתו ומקורות החוזק שלו לא ידוע להם מאומה; הוא נכון באותה מידה עבור אלה המאמינים שאדרבה, אין ברירה אלא למצוא מכנים משותפים, להקים ערוצי תקשורת ולשאוף להגיע יום אחד להבנות ולהסדרים איתם.

לאלה גם לאלה אין סיכוי להתקרב לקו הזינוק של התהליך שאותו הם מבקשים לקדם, כל עוד הם פועלים תחת אינספור אשליות והנחות מוטעות מן היסוד לגבי התרבות המושרשת עמוקות בצדו השני של המתרס. ימין או שמאל, רודפי אויבים או רודפי שלום – שלא לדבר על סתם חובבי השכלה (ואין בכך שום דבר סתמי) – הגיע הזמן להכיר לעומק את העולם העצום והרב, הנורא והנפלא, הקודר והצבעוני, הקשה והמרתק שבתוכו נטענו את עצמנו.

פרופ' זאב מגן הוא איש סגל בכיר בחוג למזרח תיכון ואסלאם במרכז האקדמי שלם

לימודי המזרח התיכון והאסלאם מעניינים אתכם? למה שלא תתאמו ביקור ותתרשמו בעצמכם?

תמונת הנושא: מתפללים בקהיר. ז'אן-לאון ז'רום, 1865.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.