מחברת עם עט ולידה דפי נייר מקומטים לכדור

איך לכתוב עבודה אקדמית? מדריך כתיבה

כתיבת עבודה אקדמית עלולה להיות מלאכה מתישה הנדחית שוב ושוב… עד שכבר מאוחר מדי. ד"ר אבי גרפינקל מביא שש עצות קצרות ויעילות שיעזרו לכם להגיש את המטלות האקדמיות בזמן, ומי יודע – אולי אפילו ליהנות מהן

28 בינואר 2016  |  מאת: אבי גרפינקל

סטודנטים לתואר ראשון ולתואר שני ואפילו תלמידי תיכון שוברים את הראש מדי יום בשאלה איך לכתוב עבודה אקדמית. מהיכן להתחיל, איך להפוך אותה לעבודה בעלת משמעות, כיצד לשפר… הנה הצעדים שעליכם לנקוט בדרך למאמר אקדמי ראוי לשמו.

1. בחרו נושא מצומצם.

על הנושא הנבחר להיות ממוקד. לא "אסטרטגיית בעלות הברית במלחמת העולם השנייה", אלא "תפקוד הגנרל מונטגומרי בקרב אל-עלמיין" או אפילו "תוצאות החלטה מסוימת של הגנרל מונטגומרי בקרב אל-עלמיין".

2. הציגו בעיית מחקר משמעותית.

הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לחוקר היא שישאלו אותו על בעיית המחקר שהוא הציב: "למי אכפת?" שאלו את עצמכם את השאלה הזו שוב ושוב במשך תהליך הכתיבה. באופן טבעי, בעיית מחקר משמעותית תהיה קשורה בסוגיה הנתונה במחלוקת.

Montgomery_PD

איך הוא תפקד בקרב אל-עלמיין? גנרל ברנרד לו מונטגומרי

3. הביאו בחשבון טענות-נגד.

קוראים מעריכים טענה לא רק לפי הראיות שמציג המחבר, אלא גם לפי יכולתו לצפות מראש את טענות-הנגד האפשריות, להפריכן או להודות בנכונותן (ולצמצם בהתאם את תחום החלות של טענתו).

4. דמיינו את הקורא שלכם.

שאלו את עצמכם מיהו הנמען של המאמר, מה הוא כבר יודע ומבין ואילו נתונים דרושים לו כדי להסכים אתכם. ספקו לו את העובדות ואת ההסברים החסרים.

5. הציגו את הטיוטה לחברים לפני ההגשה.

נסו להשיג נקודת מבט חיצונית על מה שכתבתם. בקשו מחברים שאתם סומכים על כושר השיפוט שלהם להביע את דעתם על הטיוטה. חברים כאלה יאפשרו לכם לראות כיצד קוראים אמתיים מגיבים על עבודתכם ולבחון עד כמה הצלחתם ליישם את ההמלצה בסעיף הקודם.

hats-657140_1920

הגישו את העבודות שלהם בזמן. תמונת אילוסטרציה

6. אל תתרגשו ממחסום כתיבה.

זה קורה לכולם, גם לחוקרים הפוריים והנחשבים ביותר. אם אינכם מצליחים לכתוב אפילו מילים בודדות, יתכן שאתם המומים מגודל המטלה ולא יודעים היכן להתחיל. אם כך, פרקו את המטלה למשימות קטנות, והתרכזו בכל פעם בתת-משימה אחת. יתכן שלא הצבתם לעצמכם יעדים ברורים, או שהצבתם יעדים שאפתניים מדי. הגדירו לעצמכם יעדים ריאליים, ואז השתמשו בכלים כמו טבלת התקדמות או מפגשים עם שותף-כתיבה.

יתכן שאתם מרגישים שכל משפט ופסקה מוכרחים להיות מושלמים לפני שתוכלו לעבור הלאה. אם כך, נסו שלא לחשוב על התהליך ככתיבה, אלא כהרהורים על הנייר ותו-לא. לעתים מחסום-כתיבה מתרחש כאשר התת-מודע מעכל רעיונות ומכין משהו חדש ומפתיע שיתגלה רק לאחר זמן. לכן, אם זה אפשרי, קחו הפסקה מהכתיבה ופנו לעיסוק אחר למשך יום או יומיים, וחזרו אל הכתיבה רעננים.

והכי חשוב: התרחקו כמה שרק ניתן מטלפונים חכמים ומחיבור למרשתת.

כתיבה נעימה!

ד"ר אבי גרפינקל הוא ראש מרכז הכתיבה במרכז האקדמי שלם, סופר, מתרגם ועיתונאי.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.