חדשות
writer

תרשום, תרשום: איך לכתוב עבודה ולהישאר בחיים

מהי הדרך הנכונה לשפר את הכתיבה ולהפוך את הסבל המתמשך לאירוע יצירתי, אולי אפילו מהנה? לפי ד"ר גרפינקל, ראש מרכז הכתיבה, השיטה היעילה ביותר היא פשוט לכתוב, והרבה.

2 בינואר 2014   |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

כל מי שבילה שעות בבהייה בדף חלק יודע: לא קל לכתוב. הכתיבה דורשת לקחת את בליל הרעיונות והמחשבות, לארגן אותם, לסדר אותם בזה אחר זה, לבחור במילים הנכונות, לבנות משפטים היוצרים זרימה – בקיצור, היא מלאת עמל.

מה החלק הקשה ביותר בכתיבת מחקר אקדמי? רוב הכותבים מתמקדים במציאת נושא, הארת זווית חדשה או בניית טיעונים מקוריים ומעניינים, אך זהו רק חצי העבודה. החלק הקשה ביותר – אך שאי אפשר בלעדיו – הוא מציאת שאלת מחקר טובה, מה שדורש ראיית התמונה הגדולה והבנת ההקשר של תחום המחקר.

"בין אם אתה סופר, איש עסקים, יועץ שיווק או היסטוריון, הכתיבה מכריחה אותך לבחור", אומר העיתונאי והפרשן האמריקאי פאריד זכאריה, "ובכך יוצרת בהירות וסדר ברעיונות שלך".

בנאום שנשא בפני מסיימי קולג', גונן הכותב הפופולרי על הלימודים הליברליים, שלדבריו נמצאים תחת מתקפה רעיונית בחלק ממדינות ארה"ב. "לא משנה מה תבחרו לעשות בחיים", אמר לבוגרים, "היכולת לכתוב באופן ברור, נקי – והייתי מוסיף, זריז – תוכיח את עצמה כמיומנות שלא תסולא בפז".

פיתוח יכולת הביטוי בכתב הוא אחת ממטרות הלימודים במרכז האקדמי שלם, ולצורך כך משתתפים הסטודנטים במהלך הסמסטר הראשון בקורס כתיבה עיונית ואקדמית, המנחיל להם את יסודות הכתיבה. לאורך כל שנות הלימודים הסטודנטים זוכים לסיוע של מרכז הכתיבה, המלווה את כתיבת העבודות ומדריך את הסטודנטים בנוגע למשימות ויוזמות כתיבה שהם רוצים לקדם.

המחזור הראשון שנהנה ממרכז הכתיבה כבר גיבש שלושה מדריכים קצרים ויעילים, שנועדו לעזור לכותבים המצויים במשבר: עצות לכתיבת עבודה אקדמיתעצות לכתיבת ביקורת על יצירה אמנותית ועצות לכתיבת טור דעה.

"הלימודים האקדמיים מקנים לא רק מיומנות לכתוב מאמרים מדעיים, אלא גם עומק ומשקל לכתיבה מכל סוג, ומכאן חשיבותם", כך מציין ראש מרכז הכתיבה בשלם, ד"ר אבי גרפינקל, המנהל צוות ובו שלושה תומכי כתיבה. "כתיבה אקדמית היא זהירה, אחראית ומדויקת; כתיבה אמנותית היא התפרצות של יצירתיות ודמיון; כתיבה עיתונאית היא זריזה ופופולארית. יש מרחב שבו שלושת סוגי הכתיבה יכולים וצריכים להיפגש".

מהי הדרך הנכונה לשפר את הכתיבה ולהפוך את הסבל המתמשך לאירוע יצירתי, אולי אפילו מהנה? לפי ד"ר גרפינקל השיטה היעילה ביותר היא פשוט לכתוב, והרבה. אם אפשר, כדאי גם לקבל משוב מעמית או מורה וליישם את הנלמד ממנו.

אין זה משנה אם אתם מתחילים בכתיבה או בעלי ניסיון מסוים; אם אתם מעוניינים בכתיבה אקדמית, עיתונאית או אמנותית; אם אתם מעוניינים בקרירה אקדמית או עסקית. הכלים שתקבלו במרכז הכתיבה יהפכו את חווית הכתיבה שלכם ממטלה מעיקה לדרך חיים.

תמונת הנושא: josemanuelerre, Flickr, ע"פ רישיון cc20

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.