חדשות
מבוקשים: בוגרי מדעי הרוח. כנס קריירה במרכז האקדמי שלם

מבוקשים: בוגרי מדעי הרוח. כנס קריירה במרכז האקדמי שלם

קריירה היא כבר מזמן לא רק אמצעי להתפרנס. היא דרך להשפעה, למשמעות ולהגשמה עצמית. בכנס עשיר ומגוון פגשנו את מיטב החברות והארגונים מכל המגזרים וגילינו שהם מחפשים בדיוק את הסטודנטים שלנו: אנשים סקרנים בעלי השכלה רחבה וחשיבה יצירתית שנכונים לעבוד קשה ולהשקיע

31 ביולי 2022   |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

מה מוביל את משרד החוץ, קרן הון-סיכון, חברת ייעוץ אסטרטגי יוקרתית ואת המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים לשלוח את נציגיהם "לצוד" את הסטודנטים ואת הבוגרים שלנו? מתברר שלאמירות שלפיהן מדעי הרוח מייצרים את סוגי האנשים הנכונים לעולם התעסוקה החדש יש בסיס מוצק. לא משנה אם מדובר בחברת היי טק, ארגון ממשלתי, גוף ביטחוני או סטארט אפ כלכלי: שוק העבודה צמא לאנשים שיודעים לחשוב, להתנסח ולהפעיל חשיבה ביקורתית, מיומנויות הנלמדות בתואר שלנו לעומק. לא סתם אמר לאחרונה סגן הרמטכ"ל הרצי הלוי, שלימודי הפילוסופיה ומדעי הרוח מסייעים לו בעבודתו יותר מאשר לימודי מנהל עסקים.

מבוקשים: בוגרי מדעי הרוח. כנס קריירה במרכז האקדמי שלם

קריירה משפיעה? הקשיבו לשיחות המטבחון

הכנס נפתח בדברי נשיא המרכז האקדמי שלם, ראס רוברטס, כלכלן בעל שם עולמי, סופר ומרצה. "כשאתם חושבים על עבודה אל תסתכלו רק על המשכורת אלא גם על המשמעות והתועלת לעולם", המליץ רוברטס לסטודנטים ולבוגרים. איך בוחנים השפעה ותועלת? בדיוק על כך דיברה הגב' אודליה יצקן, סמנכ"לית קשרי חוץ ובוגרים במרכז האקדמי שלם, שיזמה והפיקה את האירוע.

נשיא המרכז האקדמי שלם, ראס רוברטס, כלכלן בעל שם עולמי, סופר ומרצה.

נשיא המרכז האקדמי שלם, ראס רוברטס, כלכלן בעל שם עולמי, סופר ומרצה.

היא הזמינה את הסטודנטים לא להיות מקובעים בחפשם אחר קריירה בעלת משמעות: "בכנס כאן תפגשו נציגים מהמגזר הציבורי, המגזר העסקי והמגזר החברתי. מקובל לראות את המגזר הציבורי כמוסד שגרתי, את העסקי כמקום רווחי ואת החברתי כמקום ערכי. אל תקבלו את ההנחות האלה כמובנות מאליהן. בבואכם לבדוק מקום עבודה פוטנציאלי, לכו למטבחון והאזינו לשפה. נסו לאתר מהם היעדים שהם מציבים לעצמם, באילו מושגים הם משתמשים – של כסף? השפעה? נסו להקשיב לצלילים ולהבין לעומק מה עומד מולכם. השיחות בריאיון ובמטבחון הן טקסט, וככזה – צריך להבין אותו לעומק".

מושב ראשון: כך תתבלטו ותעברו את המשוכות

ואכן, במושב הראשון של הכנס יכולתם למצוא נציגות מכל המגזרים שעליהם שוחחה יצקן. מהמגזר הציבורי הגיעו "צוערים למשרד החוץ", מהמגזר העסקי הגיעה נציגות מקרן ההון-סיכון OurCrowd, ובמגזר השלישי יכולתם למצוא את "מעוז" – רשת מנהיגות, ואת "חותם", תוכנית למנהיגות חברתית–חינוכית הפועלת לקידום שוויון הזדמנויות בחינוך.

כל אחד מהגופים הציג את פעילויותיו, מטרותיו בעולם, תחומי ההשפעה שלו ומה שיוכל לקבל בוגר שיגיע לעבוד בו. בהרצאה של נציגי "צוערים למשרד החוץ" הודגשה העבודה המגוונת מעבר לים שיכולה לכלול מפגשים דיפלומטיים ויצירת שותפויות בין מדינות. בהרצאה של מעוז, סיפרו על רשת המנהיגות שהם יוצרים בין המגזרים ועל העבודה שדורשת ליווי בכירים, וכישורים אנליטיים ופתרון בעיות. בהרצאה של ארגון חותם דיברו על היכולת של מורה ליצור מוביליות חברתית ועל כך שככל שהמורה יהיה טוב יותר הוא יאפשר לתלמידים שלו להגיע רחוק יותר ולכן ההוראה דורשת אנשים מוצלחים שמצד אחד מעוניינים בעבודה חינוכית ומהצד השני הם אנשי שטח שרוצים לראות את השינוי בעיניים.

מבוקשים: בוגרי מדעי הרוח. כנס קריירה במרכז האקדמי שלם

הנציגה שהגיעה מהנהלת תחום משאבי האנוש בקרן ההון-סיכון דיברה על תהליך הגיוס הייחודי להם. היא דיברה על החשיבות של עדכון פרופיל הלינקדאין, על הדרך שבה כדאי להגיש קורות חיים ונתנה עצה שהפתיעה אותנו במיוחד בפשטותה ובנכונותה: לנצל היטב את משימת הבית שמקבלים הרבה פעמים בתהליך המיון, שכן היא אינדוקטיבית מאוד לעבודה היומיומית. אם השתעממתם מתרגיל הבית, נראה שכדאי לכם להמשיך לחפש עבודה אחרת שתשעמם אתכם פחות.

מושב שני: דרושים סטודנטים סקרנים ממדעי הרוח

במושב השני היה שוב מגוון של חברות וארגונים מהמגזרים השונים: החל מהמוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, המשך בצוערים לשירות המדינה וכלה בחברת הייעוץ האסטרטגי McKinsey & Company. ההרצאה של המוסד נראתה בדיוק כפי שאתם מדמיינים, אבל אסור לנו לפרט יותר מזה, רק נגיד שהם שמחו מאוד לשמוע על פתיחתה של התוכנית לאסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון*. בהרצאה של צוערים לשירות המדינה דיברו על ציר ההתקדמות במגזר הציבורי ועל האמצעים שהם נוקטים כדי להביא כוח חדש ומרענן לשירות המדינה. חלק מהסטודנטים שלנו כבר מכירים את הנושא הזה, כיוון שהיו שותפים למיזם שחקר דרכים לעידוד מצוינות ממשלתית, בשיתוף המדרשה למנהיגות לאומית.

כיתוב: בהרצאה של צוערים לשירות המדינה דיברו על ציר ההתקדמות במגזר הציבורי ועל האמצעים שהם נוקטים כדי להביא כוח חדש ומרענן לשירות המדינה

בהרצאה של צוערים לשירות המדינה דיברו על ציר ההתקדמות במגזר הציבורי ועל האמצעים שהם נוקטים כדי להביא כוח חדש ומרענן לשירות המדינה

בהרצאה של מקנזי ושות' גילינו חברת ייעוץ אסטרטגי מובילה שקיימת כבר 100 שנים בעולם ושמתעסקת בהכול: מרכישות ומיזוגים ועד פיתוח מוצר. הלקוחות שלהם נעים מסטארטאפים דרך חברות גדולות ועד ממשלות. הזדהינו מאוד עם הדרך שבה הם תיארו את העבודה בשגרה שנעשית בקבוצות חשיבה שבהן כל אחד ואחת, מהבכיר ועד המתמחה, צריך להשתתף בדיון. או כמו שאחד הנציגים זיקק את זה: "אם לא תרמת לשיחה, למה הגעת לעבודה?" האמת שחייכנו לעצמנו, שכן ככה בדיוק מתנהלים השיעורים אצלנו, בכיתות קטנות שבהן לכל אחד יש מקום להביא את עצמו לדיון.

מה מחפשים במקנזי ושות'? למשל – תפקידים של אנליסטים עסקיים וחוקרים, שיכולים להתאים בול לסטודנטים ולבוגרים שלנו. איך אנחנו יודעים? מעבר לנוכחות המרשימה של ארבעה נציגים שונים שהעידו על הרצון שלהם לבוא לשכנע את הסטודנטים שלנו להתמיין, מבט קצר על דרישות המשרות שאותן הם מחפשים הראה לנו צורך ביכולות פתרון בעיות, היגיון בריא, חוש יזמי, יכולות בין אישיות ויכולת לדבר עם בכירים. בקיצור, שמם האמצעי של הסטודנטים שלנו. אז נכון, רק אחוז אחד ממי שמגיש קו"ח למשרה מתקבל, אבל אנחנו לא חוששים מתחרות בריאה.

הרצאה לסטודנטים בשלם

מה מחפשים במקנזי ושות'? ביכולות פתרון בעיות, היגיון בריא, חוש יזמי, יכולות בין אישיות ויכולת לדבר עם בכירים. בקיצור, שמם האמצעי של הסטודנטים שלנו.

סיכום: בירות, אוכל וצילומי תדמית

כשהמושב האחרון הגיע לקיצו התכנס קהל הבוגרים והסטודנטים במועדון, שם ציפו להם בירות ואוכל, כי אי אפשר לנהל שיחות מינגלינג ראויות בלי להחזיק משקה טוב ביד. במקביל למוקד שענה על צורכיהם הגשמיים, בקצה המסדרון קמה לה בטבעיות עמדת צילומי תדמית, עמדה שמארגני הכנס ממחלקת קשרי חוץ ובוגרים דאגו שתוקם, ובצדק. הרי צילומים מקצועיים הם דבר שכולנו יודעים שחשוב שיהיה לנו, אבל למי יש זמן להתעסק עם זה? זו הייתה הזדמנות לזכות בצילומים מחמיאים, שלא רק ישדרגו את פרופיל הלינקדאין שלהם אלא בעיקר יסמנו את תחילתו של המסע המופלא שהם עומדים בפתחו – המסע לעבר קריירה מצליחה ומשפיעה.

*הענקת התואר בתוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

 

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.