אודותשאלות נפוצות

לימודים בשלם

מה הם לימודים הומניסטיים?

הלימודים ההומניסטיים עוסקים בחקר התרבות האנושית באמצעות קורסים במגוון רחב של נושאים: היסטוריה, ספרות, מחשבת המערב, מחשבה יהודית, סטטיסטיקה, מוזיקה, כלכלה, ביולוגיה, אמנות ועוד. הם מעניקים בסיס ידע רחב המאפשר התפתחות בכל תחום, ומכינים את הסטודנטים לעולם גלובלי ומורכב.

איזה תואר מקבלים בסוף הלימודים?

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון (BA) דו-חוגי ברוח אוניברסיטאות העילית של ארה"ב. התואר כולל תוכנית בלימודים הומניסטיים ואחת משלוש התוכנית הבאות: התוכנית בלימודי המזרח התיכון והאסלאם, התוכנית הבין-תחומית בפילוסופיה כללית והגות יהודית או התוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון *.

*הענקת התואר בתוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

אילו תוכניות אתם מציעים לבחירה?

יחד עם התוכנית ללימודים הומניסטיים, הנלמדת במהלך כל תקופת הלימודים, החל מהשנה השנייה מוצעת התמחות באחת משלוש התוכניות הבאות: לימודי המזרח התיכון והאסלאם, לימודי פילוסופיה כללית והגות יהודית או התוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון *.

*הענקת התואר בתוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

מלבד תוכנית הלימודים, מה מייחד את החוויה האקדמית בשלם?

ללימודים בשלם מתקבלים מדי שנה עשרות סטודנטים בלבד. המסגרת האישית מאפשרת למידה בכיתות קטנות: שיעורי סמינר נערכים בכיתות של עד עשרים וחמישה סטודנטים, שיעורי שפה בכיתה של כעשרה סטודנטים ומפגשי תרגול שפה וכתיבה מתקיימים בעזרת מנחה אישי במתכונת של "אחד על אחד". נוסף על כך, כל סטודנט וסטודנטית מלווים על ידי מרצה שמנחה אותם באופן אישי במשך התואר כולו.

מה עושים עם התואר לאחר סיום הלימודים?

התואר בשלם מאפשר ללמוד את מה שאוהבים – וגם לפתח קריירה מצליחה. הלימודים מעניקים בסיס להשתלבות מוצלחת במגוון רחב של תחומים: הבוגרים שלנו עובדים בממשל, בעולם ההיי-טק ובארגונים חברתיים; הם גם משתלבים בעיתונות, בחינוך בלתי-פורמלי ובאקדמיה.

המרכז האקדמי שלם מלווה את הסטודנטים במהלך התואר ולאחריו, ומסייע להם לבחור בתחום המתאים לשאיפותיהם ולכישוריהם. כבר בשנה השלישית ללימודים, מדור התמחות ומנהיגות מתאים לכל סטודנט וסטודנטית מסלול התמחות אישי בארגונים מצליחים ובחברות מובילות.

מהי המשמעות של הכוכבית (*) בתוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון*?

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) העניקה אישור פרסום והרשמה לפתיחת התוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון. מתן האישור להעניק תואר יינתן רק בשלב ההסמכה – לאחר פתיחת התכנית הלכה למעשה, ובטרם הסטודנטים שבחרו בתוכנית ישלימו את המסלול המלא. באם, חלילה, לא תתקבל ההסמכה להעניק את התואר, מצב שלהערכתנו אינו סביר, ייהנו הלומדים בתוכנית מ"רשת ביטחון" שתאפשר להם לקבל את התואר בתוכנית ללימודי מזרח תיכון ואסלאם. נבהיר כי זהו תהליך תהליך בקרה והסמכה סטנדרטי ושכל תוכנית לימודים בכל מוסד נבדקת באותו האופן.


קבלה והרשמה

מה הם תנאי הקבלה?

זכאות לתעודת בגרות מלאה וציון סף משוקלל נדרש

המרכז האקדמי שלם מחפש מועמדים סקרנים ושאפתניים, המעריכים מחשבה רצינית ומאמינים בחשיבה אחראית. אנו פונים למועמדים בעלי תשוקה לרעיונות גדולים, המחויבים לקהילה ולחברה בה הם חיים, ומעוניינים להכשיר עצמם לאיוש עמדות השפעה בה – באמצעות לימוד משותף עם עמיתים-חברים, לאורם של ספרי מופת, ותוך הליכה בעקבותיהן של השאלות האנושיות החשובות והעל-זמניות ביותר. אנו מחפשים את אותם המועמדים המבקשים לפתח את הכישורים ואת היכולות האינטלקטואליות שישרתו אותם בכל אפיק קריירה ובכל תחום, לאורך כל חייהם. אם את או אתה מועמד/ת שכזה/ו, אנו מזמינים אותך להגיש אלינו מועמדות.

הקבלה ללימודים בשלם מותנית בממוצע בגרות משוקלל של 95, לכל הפחות. אף שלרוב הסטודנטים שלנו ציונים גבוהים בהרבה, אנו מודעים לכך שישנם מועמדים יוצאי-דופן שמסלול חייהם הייחודי לא אפשר להם לבטא עד כה את איכויותיהם האקדמיות. עבור אלו שנמנים על הקבוצה הזו, אנו מאפשרים הגשות מועמדות חריגות. למידע על בקשה על בסיס חריג, ראו כאן.

על תעודת הבגרות להכיל לפחות 21 יחידות לימוד בציון ממוצע משוקלל של 95 לפחות. מועמדים שיש בידם זכאות לתעודת בגרות מלאה וממוצע תעודת בגרות נמוך מ-95, אך יציגו ציון בבחינה הפסיכומטרית של 700 ומעלה, ייחשבו כמי שעומדים בתנאי הסף לקבלה. חשבו את הממוצע שלכם במחשבון הבגרות שלנו.

מועמדים שיש בידם תעודת סיום מכינה קדם אקדמית ממוסד להשכלה גבוהה המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, וממוצע סיום לימודיהם במכינה עומד על 90 ומעלה, יוכלו להגיש מועמדותם וייחשבו כמי שעומדים בתנאי הסף.

מועמדים שיש בידם זכאות לתעודת בגרות (21 יח"ל לפחות) אך אינם עומדים בציון הסף הנדרש יכולים לבקש להתמיין על בסיס חריג אם הם סבורים שיעמדו בדרישות הגבוהות של הלימודים במרכז ויפיקו מהם תועלת רבה. למידע על בקשה על בסיס חריג, ראו כאן.

ידיעת השפה האנגלית

הצגת ציון של 100 לפחות בבחינת אמי"ר/ בבחינת אמיר"ם/ בחלק הבוחן את רמת השפה האנגלית בבחינה הפסיכומטרית. ניתן לקבל סיווג לרמת אנגלית גם באמצעות הצגת ציון באחת מהבחינות  הבאות:

SAT, ACT, TOEFL, IELTS

לחצו כאן לפירוט ציון הסף השקול בבחינות אלה ולפירוט מפתח המרת הציונים לרמות הסיווג באנגלית. יש להציג ציון לצורך סיווג לרמת לימוד באנגלית, העומד ברמת הסף, לפני פתיחת שנת הלימודים.

עברית

מועמדים שאינם בעלי תעודת בגרות ישראלית ושסיימו את לימודי התיכון בחו"ל, צריכים להיבחן במבחני יע"ל בעברית ולהגיע לרמה ה’ ומעלה (ציון 84 לפחות).

פסיכומטרי ומבחני חו"ל

  • המרכז האקדמי שלם אינו דורש להציג ציון מבחן פסיכומטרי ממועמדים בעלי ממוצע ציונים בתעודת הבגרות של 95 ומעלה. מועמדים אשר נבחנו רשאים להציג את תוצאות המבחן. ציון זה מובא בחשבון בשיקולי הקבלה אך ורק אם הוא משפר את סיכויי הקבלה של המועמדים.
  • מועמדים שגדלו בחו"ל ולמדו בתיכון בחו"ל נדרשים להציג תעודת סיום תיכון רשמית, גיליון ציונים סופי מלימודי התיכון, וציוני מבחן SAT  (דרישת הסף היא ציון 1300 ומעלה) או ציוני מבחן ACT (דרישת הסף היא אחוזון 91 ומעלה או לפחות 29 תשובות נכונות).
  • המרכז האקדמי שלם מכיר בתעודת IB לשם הגשת מועמדות, בתנאי שממוצע ציוני תעודת ה־IB  מקביל לממוצע הסף הנדרש מתעודת בגרות ישראלית (ציון משוקלל 95 ומעלה).

האם ניתן להגיש מועמדות גם אם אין ממוצע 95 ומעלה?

מועמדים שיש בידם זכאות לתעודת בגרות (21 יח"ל לפחות) אך אינם עומדים בציון הסף הנדרש יכולים לבקש להתמיין על בסיס חריג, אם הם סבורים שיעמדו בדרישות הגבוהות של הלימודים במרכז ויפיקו מהם תועלת רבה. למידע על בקשה על בסיס חריג ראו כאן.

האם אפשר להתחיל תהליך מיון גם אם עדיין לא נבחנתי באנגלית?

מועמד יוכל להתחיל את תהליך המיון אולם קבלתו הסופית תהיה מותנית בהצגת ציון, העומד ברמת הסף, לפני פתיחת שנת הלימודים.
לחצו כאן לפירוט ציון הסף השקול בבחינות אלה ולפירוט מפתח המרת הציונים לרמות הסיווג באנגלית.

האם יש צורך בציון בחינה פסיכומטרית?

בחינת הפסיכומטרי אינה חובה, אך מועמדים אשר יש בידיהם ציון יוכלו למסור אותו בשלב הרישום למוסד והוא יילקח בחשבון בתהליך הקבלה.

איך מגישים מועמדות?

תוכלו למלא טופס הגשת המועמדות מקוון בקלות ובפשטות. אם ברצונכם למלא טופס ידני או לקבל מידע נוסף ועזרה, תוכלו לפנות למדור מידע והתעניינות ונענה בשמחה על כל שאלה.

איך פועל תהליך המיון?

קודם כול, ודאו כי אתם עומדים בתנאי הסף. לאחר מכן, אתם מוזמנים להגיש מועמדותכם ליום המיון כאן. יום המיון כולל מבחן ייעודי מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה, לימוד טקסט בקבוצה וראיון אישי. תשובות תתקבלנה כ-3 שבועות מיום המיון, בהתאם להחלטת ועדת הקבלה. לפרטים נוספים על תהליך המיון לחצו כאן.

האם אתם מעניקים מלגות?

כל המתקבלים לשלם מקבלים מלגת לימודים ומלגת מחייה, המאפשרות להם להקדיש את מרב זמנם ללימודים. בנוסף, למתגוררים בקרבת הקמפוס ניתנת מלגת מגורים. המלגות ניתנות למשך תקופת הלימודים.


מידע כללי

איפה אתם ממוקמים? כיצד מגיעים?

המרכז האקדמי שלם ממוקם בלב הקמפוס הירוק של קריית מוריה בשכונת ארנונה בירושלים (לחצו למפה). במרחק נסיעה קצרה נמצאים המוזיאונים, מרכזי התרבות ומרחבי הבילוי והקניות של ירושלים.

הקמפוס נמצא במרחק נסיעה של כעשר דקות ממרכז העיר וכעשרים דקות מהכניסה לעיר. קו 78 מגיע מבנייני האומה בכניסה לירושלים ועד לכניסה לקמפוס. קו 12 מגיע משכונות דרום העיר.

האם המרכז האקדמי שלם מזוהה פוליטית?

המרכז האקדמי שלם אינו מזוהה פוליטית. מטרתו היא להעניק לסטודנטים תוכנית לימודים מעולה הנהוגה במיטב האוניברסיטאות בעולם ומקנה השכלה אקדמית מעמיקה ורחבה. בשלם מרצים וסטודנטים מכל קצוות הקשת הפוליטית, והקורסים הנלמדים מתמקדים ביצירות המופת של התרבות האנושית על כל גווניה, כפי שכתב פרופ’ יהודה גלמן, שעמד בראש הוועדה שבדקה את תוכנית הלימודים של המרכז האקדמי שלם.


מתעניינים בלימודים אצלנו?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם