אודותשאלות נפוצות

לימודים בשלם

מה הם לימודים הומניסטיים?

הלימודים ההומניסטיים עוסקים בחקר התרבות האנושית באמצעות קורסים במגוון רחב של נושאים: היסטוריה, ספרות, מחשבת המערב, מחשבה יהודית, סטטיסטיקה, מוזיקה, כלכלה, ביולוגיה, אמנות ועוד. הם מעניקים בסיס ידע רחב המאפשר התפתחות בכל תחום, ומכינים את הסטודנטים לעולם גלובלי ומורכב.

איזה תואר מקבלים בסוף הלימודים?

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון (BA) דו-חוגי ברוח אוניברסיטאות העילית של ארה"ב. התואר כולל תוכנית בלימודים הומניסטיים ואחת משתי התוכנית הבאות: התוכנית בלימודי המזרח התיכון והאסלאם או התוכנית הבין-תחומית בפילוסופיה כללית והגות יהודית.

אילו תוכניות אתם מציעים לבחירה?

יחד עם התוכנית ללימודים הומניסטיים, הנלמדת בכל ארבע שנות התואר, החל מהשנה השנייה מוצעת התמחות באחת משתי התוכניות הבאות: לימודי המזרח התיכון והאסלאם או לימודי פילוסופיה כללית והגות יהודית.

מלבד תוכנית הלימודים, מה מייחד את החוויה האקדמית בשלם?

ללימודים בשלם מתקבלים מדי שנה עשרות סטודנטים בלבד. המסגרת האישית מאפשרת למידה בכיתות קטנות: שיעורי סמינר נערכים בכיתות של עד עשרים וחמישה סטודנטים, שיעורי שפה בכיתה של כעשרה סטודנטים ומפגשי תרגול שפה וכתיבה מתקיימים בעזרת מנחה אישי במתכונת של "אחד על אחד". נוסף על כך, כל סטודנט וסטודנטית מלווים על ידי מרצה שמנחה אותם באופן אישי במשך התואר כולו.

מה עושים עם התואר לאחר סיום הלימודים?

התואר בשלם מאפשר ללמוד את מה שאוהבים – וגם לפתח קריירה מצליחה. הלימודים מעניקים בסיס להשתלבות מוצלחת במגוון רחב של תחומים: הבוגרים שלנו עובדים בממשל, בעולם ההיי-טק ובארגונים חברתיים; הם גם משתלבים בעיתונות, בחינוך בלתי-פורמלי ובאקדמיה.

המרכז האקדמי שלם מלווה את הסטודנטים במהלך התואר ולאחריו, ומסייע להם לבחור בתחום המתאים לשאיפותיהם ולכישוריהם. כבר בשנה השלישית ללימודים, מדור התמחות ומנהיגות מתאים לכל סטודנט וסטודנטית מסלול התמחות אישי בארגונים מצליחים ובחברות מובילות.


קבלה והרשמה

מה הם תנאי הקבלה?
  1. בגרות: לפחות 25 יחידות בציון משוקלל של 100.
  2. מועמד שיש בידו ממוצע בגרות משוקלל נמוך מ-100 (וזכאי לתעודת בגרות) יוכל להציג ציון פסיכומטרי של 700 ומעלה.
  3. אנגלית: ציון של 200 לפחות בבחינת אמי”ר או ציון של 100 לפחות במבחן אמיר”ם או בחלק הבוחן את רמת השפה האנגלית בבחינה הפסיכומטרית.
  4. עברית: מועמדים שלא עמדו בבחינות הבגרות הישראליות צריכים להיבחן במבחני יע”ל בעברית ולהגיע לרמה של ה’ ומעלה (ציון 84 לפחות.)

מועמד אשר למד לפחות 30 נקודות זכות במוסד להשכלה גבוהה המוכר ע”י המועצה להשכלה גבוהה, ציוניו יילקחו בחשבון כחלק מתהליך הקבלה. במקרה של מעבר ממוסד אקדמי מוכר, תיבחן הכרה בנקודות זכות על קורסים שנלמדו. מי שאינו עומד בכל דרישות המינימום רשאי לפנות ולבקש שמועמדותו תיבחן באופן חריג.

האם יש צורך בציון בחינה פסיכומטרית?

בחינת הפסיכומטרי אינה חובה, אך מועמדים אשר יש בידיהם ציון יוכלו למסור אותו בשלב הרישום למוסד והוא יילקח בחשבון בתהליך הקבלה.

איך מגישים מועמדות?

תוכלו למלא טופס הגשת המועמדות מקוון בקלות ובפשטות. אם ברצונכם למלא טופס ידני או לקבל מידע נוסף ועזרה, תוכלו לפנות למדור מידע והתעניינות ונענה בשמחה על כל שאלה.

איך פועל תהליך המיון?

קודם כול, ודאו כי אתם עומדים בתנאי הסף. לאחר מכן, אתם מוזמנים להגיע לאחד מן הימים הפתוחים שאנו מקיימים בעונת הגיוס, או ליצור קשר ישירות עם המדור למידע והתעניינות ולהגיש מועמדותכם ליום המיון. יום המיון כולל מבחן ייעודי, כתיבת מסה (על טקסט הגותי שיישלח אליכם מראש) והשתתפות בקבוצת דיון מונחית. מועמדים שיעברו בהצלחה את יום המיון יוזמנו לריאיון אישי עם שני חברי סגל. התשובות תתקבלנה עד ארבעה שבועות מיום המיון.

האם אתם מעניקים מלגות?

כל המתקבלים לשלם מקבלים מלגת לימודים ומלגת מחייה, המאפשרות להם להקדיש את מרב זמנם ללימודים. בנוסף, למתגוררים בקרבת הקמפוס ניתנת מלגת מגורים. המלגות ניתנות למשך תקופת הלימודים.

למה המלגות שאתם נותנים כל כך גבוהות?

לימודים במרכז האקדמי שלם הם חיים של למידה במשרה מלאה. המלגות נועדו לפנות את זמנם של הסטודנטים ללמידה בלבד, ולכן הסטודנטים שלנו מתחייבים שלא לעבוד יותר משתים עשרה שעות שבועיות ולעמוד בממוצע ציונים של 85 ומעלה.

מעבר לכך, הסטודנטים נדרשים להשתתף, בשנת הלימודים הראשונה, בקורס המפגיש אותם עם מגזרים שונים בחברה הישראלית בעזרת מחקר אקדמי, סיורי שטח ושיחות עם אישים בולטים בקהילה. בשנה השנייה הם מחויבים לארבע שעות שבועיות של מעורבות בקהילה.


מידע כללי

איפה אתם ממוקמים? כיצד מגיעים?

המרכז האקדמי שלם ממוקם בלב הקמפוס הירוק של קריית מוריה בשכונת ארנונה בירושלים (לחצו למפה). במרחק נסיעה קצרה נמצאים המוזיאונים, מרכזי התרבות ומרחבי הבילוי והקניות של ירושלים.

הקמפוס נמצא במרחק נסיעה של כעשר דקות ממרכז העיר וכעשרים דקות מהכניסה לעיר. קו 78 מגיע מבנייני האומה בכניסה לירושלים ועד לכניסה לקמפוס. קו 12 מגיע משכונות דרום העיר.

האם המרכז האקדמי שלם מזוהה פוליטית?

המרכז האקדמי שלם אינו מזוהה פוליטית. מטרתו היא להעניק לסטודנטים תוכנית לימודים מעולה הנהוגה במיטב האוניברסיטאות בעולם ומקנה השכלה אקדמית מעמיקה ורחבה. בשלם מרצים וסטודנטים מכל קצוות הקשת הפוליטית, והקורסים הנלמדים מתמקדים ביצירות המופת של התרבות האנושית על כל גווניה, כפי שכתב פרופ’ יהודה גלמן, שעמד בראש הוועדה שבדקה את תוכנית הלימודים של המרכז האקדמי שלם.


מתעניינים בלימודים אצלנו?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יום פתוח 14.2.20

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

כדי להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום הפתוח: להשתתף בשיעורים מרתקים, לשאול את הסטודנטים על החוויה שלהם, לשמוע מהבוגרים על פיתוח קריירה וליהנות מאווירה ייחודית של קהילה לומדת

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד