התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודיתקורסים

חשיבה ביקורתית

מרצה:  יובל דולב

את כלי החשיבה הביקורתית נביא משלושה תחומי מחקר עיקריים – תורת ההגיון (לוגיקה), הפילוסופיה של המדע, הפילוסופיה האנליטית. לכל אחד מהתחומים הללו יוקדש כשליש מהקורס.
בפרק מתורת ההגיון נחקור מהו טיעון תקף, כלומר, מתי מסקנה נובעת לוגית מהנחות. כמו כן נלמד לזהות כשלים פורמאליים וכשלים לא פורמאליים. מהפילוסופיה של המדע נביא את ההבחנה בין טיעונים דדוקטיביים וטיעונים אינדוקטיביים, ונכיר את החשיבות של כל אחד מסוגי הטיעונים הללו. נעיין בקושיות הקונספטואליות שמתעוררות ביחס לכל אחד מסוגי הטיעונים הללו, ונתוודע גם אל טיעונים אבדוקטיביים וסטטיסטיים. אנאליזה קונספטואלית הינה מכשיר העבודה העיקרי של הפילוסוף האנאליטי. חקירה של נושאים מורכבים מחייבת, בנוסף להקפדה על עקביות לוגית ותקפות של טיעונים, ובנוסף להערכה נכונה של ראיות, נתונים ואינפורמציה, גם יכולת לברר את משמעותם הסבוכה של מושגים, ואת יחסי הגומלין ביניהם. נפתח את היכולת הזאת באמצעות למידה של דוגמאות בולטות, הן מהפילוסופיה של העת העתיקה והן מהפילוסופיה העכשווית.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם