התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאםקורסים

תולדות המזרח התיכון II: מהתפוררות הח'ליפות העבאסית עד ראשית

מרצה:  צמרת לוי-דפני

בקורס זה ננסה להבין ולבחון את התהליכים המרכזיים שאפיינו את מרכז העולם המוסלמי ממחצית השנייה של המאה ה-13, עם הכיבושים המונגוליים וחיסולה של הח'ליפות העבאסית ועד התהליכים שאפיינו את האזור בסוף המאה ה-18. נתמקד בעליית שושלת בית עות'מאן ובהתבססותה של המדינה העות'מאנית אשר שלטה ברחבי המזרח התיכון והותירה עקבות רבים בדפוסי השלטון החברה והתרבות במזרח התיכון, בצפון אפריקה ובמזרח אירופה. במהלך הקורס ננסה להבין ולחקור את מאפייניה הייחודים של ישות פוליטית זו וכן את מקורות עצמתה. נבחן את תולדותיה הכרונולוגיים של האימפריה מעליית שושלת בית עות'מאן ועד לתחילת המאה ה-19 וכן נדון בתמות מחקריות מרכזיות, כמו בניית כח אימפריאלי, יצירת מנגנוני ניהול ייחודיים וכן תהליכי שינוי שאפיינו את התקופות השונות. בנוסף נבקש לבחון את הכוחות הפוליטיים מולם פעלה האימפריה, כמו ביזנטיון, המדינה הממלוכית, האימפריה הספווית וכן רוסיה והמערב. את העיסוק הכרונולוגי-תמטי ילווה גם עיסוק בסוגיות היסטוריוגרפיות; שם ננסה להבין אלו שינויים חלו במהלך השנים באופן כתיבת ההיסטוריה של האימפריה העות'מאנית והמזרח התיכון.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם