התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאםקורסים

פרשנות המקרא בערבית-יהודית

מרצה:  אריק סדן

בקורס נסקור את פרשנות המקרא בערבית-יהודית, השפה שבה השתמשו, דיברו וכתבו יהודים תחת אימפריית האסלאם ומדינות ערביות, נקרא ונתרגם לעברית קטעים נבחרים מפירושי מקרא בערבית-יהודית מתקופות שונות לפסוקים שונים, ונקדיש תשומת לב למאפיניהם התוכניים והלשוניים.

השיעורים הראשונים בקורס יוקדשו לרקע תאורטי על השפות היהודיות בכלל ולאחר מכן על ראשיתה של הספרות הערבית-היהודית, התקופה שבה חיו היהודים בארצות האסלאם, הסיבות לשימוש בערבית היהודית וחשיבותה של הגניזה הקהירית. בשיעורים שאחריהם נקרא פירושי מקרא שונים בערבית-יהודית, תוך הקפדה על ניתוחם, הבנתם בצורה מדויקת ועימותם זה מול זה. באמצעות קריאת פירושי המקרא בערבית-יהודית יילמדו מאפייני שפה זו לעומת השפה הערבית הספרותית. כמו כן, יושם דגש על לימוד אוצר מילים חדש מתוך ז'אנר פרשנות המקרא.

הלימוד יישען על תרגול בערבית, תוך שימת דגש על אוצר מלים רווח ושימושי בערבית הספרותית. אחת ממטלות הקורס תהיה פרזנטציה באורך של מספר דקות שבה כל סטודנט יציג בערבית ספרותית נושא כלשהו לבחירתו מבין רשימת נושאים הקשורים לפרשנות המקרא בערבית-יהודית. הקורס יתנהל ככל האפשר בערבית ספרותית.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם