התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודיתקורסים

מוסר ואתיקה

מרצה:  פיני איפרגן

במהלך הקורס נפגוש מגוון תורות מוסר ואתיקה ונעמוד הן על המישור ההיסטורי והן על המישור המושגי שלהן. במישור ההיסטורי נעיין בכתביהם של הוגים מרכזיים מאז ימי הפילוסופיה היוונית ועד תקופתנו ונתוודע לתפיסות מסורתיות וחדישות. במישור המושגי נכיר הבחנות, טיעונים ותפיסות המאפשרים דיון מושכל ומחשבה מורכבת, הן בטבעם של המוסר ושל האתיקה והן בשאלות אקטואליות העולות בענפים מרכזיים של האתיקה המעשית.

בחלק המבוא של הקורס נדון במערכות נורמטיביות מרכזיות – מוסר, אתיקה ומשפט – ונעמוד על נקודות הדמיון והשוני ביניהן. לאחר מכן נבחן את תפיסת היחסיות המוסרית ואת הגישות השוללות אותה.

בחלקו השני של הקורס נפנה להיכרות מעמיקה עם כמה מתורות המוסר והאתיקה החשובות שהתפתחו בתקופות שונות בהיסטוריה המערבית, ונבחן את טענותיהן ואת הנחותיהן בדבר טבע האדם. נעיין תחילה בתורת המידות בפילוסופיה היוונית כפי שהיא משתקפת בכתביהם של אפלטון ואריסטו. נשים דגש מיוחד על לימוד עיוני של מידת האומץ. לאחר מכן נמשיך בתורת המוסר בת המאה השמונה-עשרה של עמנואל קאנט.

חלקו השלישי של הקורס יוקדש לסדרת סוגיות תמטיות המעסיקות את תורות המוסר והאתיקה המעשית.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית

יום פתוח דיגיטלי

תחוו איך זה ללמוד אצלנו, מהבית שלכם

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום הפתוח הדיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

תאריך ושעה יתפרסמו בקרוב…

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד