התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודיתקורסים

מאונטולוגיה לאסכטולוגיה: שאלת הזמן אצל היידגר ולוינס

מרצה:  אלי שיינפלד

נפתח את הקורס בעיון בשאלת הזמן אצל היידגר, ובפרט באופן בו שאלה זו התפתחה מספרו על הדת (הפנומנולוגיה של החיים הדתיים, בו הוא מציע קריאה של האיגרת אל התסלוניקים, בדגש על מושג ה-parousia), עד להוויה וזמן. נעמוד על הזיקות שבין הפרשנות של היידגר לטקסט הנוצרי למחשבת הזמן הבשלה שלו בהוויה וזמן, ונבחן את ראשוניות העתיד במחשבת הזמן של היידגר. בשלב שני ניגש לטקסט של לוינס, לו יוקדש עיקר הלימוד בקורס זה, וננסה לעקוב אחר בניית מושג הזמן שלו בדגש על המחלוקת שלו עם היידגר סביב שאלה זו (הזמן הנחשב כפונקצייה של היחס לזולת ולא כפונקציה של היחס למוות). לשם כך נקרא את הזמן והאחר (1948) קריאה צמודה, ובמקומות הרלוונטיים נשלב קריאות מתוך כוליות ואינסוף (1961) ומתוך הרצאותיו של לוינס בסורבון משנת 1975-1976 שפורסמו תחת הכותרת המוות והזמן. כמו כן, כדי לבחון את מושג העבר, נקרא במאמרו של לוינס ״עקבת האחר״. לבסוף נבקש להשוות את מחשבת הזמן של היידגר למחשבת הזמן של לוינס על רקע תיאולוגי-פילוסופי, ונראה כיצד הדיון הפנומנולוגי על הזמן מאפשר להתבונן מחדש בהבדל שבין פגניות, נצרות ויהדות.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם