התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודיתקורסים

ז׳אן פול סארטר: מחשבת הקיום והשאלה היהודית

מרצה:  אלי שיינפלד

בשיעור זה נבקש לעיין ב״שאלה היהודית״ לאור מחשבת הקיום של סארטר. מחשבת הקיום היא מחשבה אנטי-פילוסופית במהותה, אשר במרכזה עומדת ביקורת בסיסית על הנחות היסוד הכלליות ביותר של המחשבה הפילוסופית הקלאסית. השאלה שתעמוד ברקע הקורס תהיה שאלת מקומו של השם או המילה ״יהודי״ – מבחינה סמנטית – בטקסט אנטי פילוסופי מובהק. הטקסט של סארטר מזמין חקירה כזו שכן המסמן ״יהודי״ מופיע בו באופנים רבים, לפעמים צפויים לפעמים בלתי צפויים, ותמיד באופן המצריך בירור וחקירה. הטקסט שיעמוד במרכז הלימוד שלנו בקורס זה יהיה הרהורים בשאלה היהודית״ (1946), אותו נקרא בעיון, אך גם טקסטים נוספים, שיהוו רקע לקריאה בהרהורים (הפרקים ״המבט״ ו״הרע שלי״, מתוך הישות והאין, 1943), או שיאפשרו לחקור את שאלת מקומו של היהודי במחשבת סארטר אחרי ובעקבות הטקסט של 1946 (תקווה עכשיו, הדיאלוגים עם בני לוי משנת 1980). הקורס יפגיש את הסטודנטים עם חקירה בהתהוות, ויאפשר להם להיות שותפים למהלך מחשבתי וכך לגלות צורות עבודה מחקריות, הן מבחינה מתודית והן מבחינת התכנים, שאותם הם יוכלו לאמץ לחקירותיהם שלהם. כמו כן, הקורס יהווה הזדמנות לעסוק במחשבה יהודית מתוך עיון בטקסטים פילוסופיים כלליים.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם