התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאםקורסים

היסטוריה מודרנית: תורכיה וארצות הליבה של העולם הערבי

מרצה:  מרטין קרמר

מבנה הקורס הוא כרונולוגי ולא ארצי. כל שבוע יוקדש לעשור אחד בהיסטוריה של האזור, כאשר הנחת היסוד היא כי ישנם אלמנטים משותפים לעידן מסוים, גם על פני מרחב גאוגרפי רחב ומשטרים פוליטיים שונים. כמו שניתן לאפיין את "שנות ה-60" כחתך זמן בעל מאפיינים משותפים בתודעת המערב, ניתן לאפיין כל עשור במרחב הערבי ותורכיה בתכונות משותפות. הייחודיות והשוני בתולדות כל ארץ וארץ יבואו לידי ביטוי בחתך הכרונולוגי הבסיסי.

הדגש הוא בארצות הליבה של העולם הערבי (הסהר הפורה וחצי האי ערב), מצרים, ותורכיה. כל שבוע, המורכב משני שיעורים של שעה וחצי כל אחד, יתחלק לשניים. במפגש הראשון, יינתן מבט–על של העשור הנדון, עם דגש על האירועים המרכזיים במישור הפוליטי והחברתי. המפגש השני יוקדש לניתוח עומק של טקסטים, שהם לשיטתנו מסמכים כתובים (נאומים, זכרונות, הסכמים בינלאומיים, מסמכים ארכיונים, וכו‘), מפות, ציורים, תמונות, סרטונים, וארכיטקטורה. כמו כן, נקדיש זמן בכל שבוע לדיונים מתודיים על כלים ומקורות למחקר, במטרה להכין את תלמידי החוג לקראת כתיבת עבודות סמינריות בשנה השלישית ועבודות גמר בשנה הרביעית של הלימודים. הסטודנטים יפתחו הבנה מקיפה של האופן בו היסטוריון ניגש למקורותיו, הגישות השונות להיסטוריה של המזה"ת, והשימוש העכשווי באנלוגיות היסטוריות. המטרה אינה להכשיר היסטוריונים, אלא לטפח תודעה היסטורית הדרושה לכל אדם משכיל, ולעורר חשק להמשיך ולהתמיד בלימוד המזה"ת בן זממנו.

לסילבוס המלא

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם