התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודיתקורסים

הגות רבנית אורתודוכסית-מודרנית: עיון בכתבי הרב קוק והרב סולובייצ'יק

מרצה:  שרגא בר און

הרב אברהם יצחק הכהן קוק והרב יוסף דב הלוי סולובייצ'יק היו שני ההוגים הגדולים של היהדות האורתודוכסית המודרנית. שניהם כיהנו כמנהיגי ציבור בכח הגותם המקורית והחדשנית. בפועלם ובהגותם הם יצרו שני חוגים מחשבתיים באורתודוכסיה המודנית: חוג הציונות הדתית של הרב קוק וחוג האורתודוכסיה המודרנית של הרב סולובייצ'יק. במהלך הקורס נעיין בכתבים מרכזיים של השניים, נעמוד על מאפייני הגותם, על ההבדלים בניהם ועל השפעתם המכרעת על יהדות זמננו.

בכתבי הרב קוק נעיין בפסקאות מתוך יומניו "שמונה קבצים" וננסה לאפיין את סוגת ספרות המופת הייחודית העולה מהם. נשווה את הכתיבה היומנית בקבצים למאמרים שפורסמו בחייו ולמאמריו הערוכים - בייחוד לאלו שנערכו על ידי בנו הרצי"ה ותלמידו הרב דוד הכהן (הרב הנזיר). בכתבי הרב סולובייצ'יק נעמוד על סוגת הדרשות והכתיבה המסאית שאפיינה את הגותו תוך התמקדות בחיבוריו "איש ההלכה", "איש האמונה הבודד", "קול דודי דופק", "ובקשתם משם".

בין הסוגיות שיידונו יהיה יחסם של ההוגים ליהדות כתרבות הגותית וכתרבות הלכתית; יחסם להלכה ולעימות בינה לבין ערכים מודרניים; יחסם לתופעת החילון ולמהפכה הסוציולוגית של עם יהודי חילוני, יחסם ללאומיות, יחסם לאדם הדתי הפרטי, לשאלות האמונה והכפירה שלו ולמשמעות חייו גם מזווית כללית וגם מזווית אוטוביוגרפית.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית הבינתחומית בפילוסופיה ובהגות יהודית

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם