התוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחוןקורסים

הגות ומעשה במקורות הקלאסיים

מה מלמדים אותנו המקורות הקלאסיים על הגות ומעשה בהתמודדות של אומות ומנהיגיהן עם אתגרים אסטרטגיים? הלימוד בקורס יקיף טקסטים ממקורותינו – מן המקרא ועד יוספוס פלאביוס – לצד טקסטים מכוננים של תרבות המערב בתחום האסטרטגי, פרקי היסטוריה והכרות עם הגות אסטרטגית בתרבויות אחרות.

המקרא מספק התבוננויות נוקבות בסוגיות של אסטרטגיות-על, החל מן המהלך (אם כך נכון לתאר זאת) של בורא עולם בבחירתו באברהם העברי וביוצאי חלציו כבעלי שליחות ייחודית, המעוגנת באקט של ברית (מונח מדיני-דיפלומטי מובהק, גם בעת ההיא) ועד לדרמה של המצור האשורי ומתקפת התעמולה של רבשקה, כמו גם לדילמות (ולטעויות הטרגיות) בתמרון של ממלכות ישראל ויהודה בין מצרים למעצמות מסופוטמיה, שגם להן יש הדים במציאות האסטרטגית של ימינו.

בהמשך יעבור השיעור לטקסט מכונן נוסף – ספרו של תוקידידס על המלחמה הפלופונזית – שהתקבע בראיית המערב לא רק כמקור היסטורי אלא גם כדרך התבוננות על מניעיהן של אומות (וערי מדינה) – הפחד, הכבוד, האינטרס – והאסטרטגיות שנגזרו מהם. הטרגדיה של המערכה האתונאית בסיציליה מציבה תבנית רלבנטית לימינו של מתיחת המשאבים במאבק אל מעבר לגבול היכולת; והדיאלוג הברוטלי של האתונאים עם בני מלוס כבר הפך לקלאסיקה של הראליזם המדיני.

לא תמיד אימפריות מנצחות: היוונים הדפו את הפרסים, ובשיבה למחוזותינו, מציבות גם מלחמות החשמונאים מתאר אלטרנטיבי של עמידת גבורה מול אויב עדיף. יחד עם זאת, עלייתה של רומא והתגבשות אסטרטגית-העל שלה, שהפכה אותה לדגם האימפריאלי המעצב של תרבות המערב, חרצה את גורל הריבונות של העם היהודי בארצו – והציתה דיון, שגם הדיו המורכבים מתגלגלים עד היום, על אסטרטגית-העל הנדרשת להישרדות.

דעיכתה של האימפריה הרומית וסיבותיה; האלטרנטיבה הביזנטית; והאסטרטגיות שביסוד כיבושי האסלאם (בימי מחמד והחליפים הראשונים; ושוב בגלגול העות'מאני) – כל אלה מביאים אותנו אל שחר העידן שאנו מגדירים כמודרני. ראוי להכיר גם את הטקסטים המובהקים של החשיבה האסטרטגית בסין הקדומה ובהודו שבחלקם קרובים דווקא לחשיבה האסטרטגית בת זמננו.

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודי אסטרטגיה, דיפלומטיה וביטחון

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם