התוכנית ללימודים הומניסטייםקורסים

אבולוציה, גנים וחברה

מרצה:  אולה קלבנוב אקופיאן

בקורס זה נחקור תרבות והתנהגות חברתית באמצעות ביולוגיה אבולוציונית, ביו-סוציולוגיה וגנטיקה. מסענו מתחיל בטכנולוגיות מחקר גנטי אשר בעזרתן מתחקים אחר ההומו סאפיינס מרגע עזיבתו את יבשת אפריקה דרך המפגש עם הנאנדרטלים ועד יישוב כדור הארץ כולו. כמו כן נראה כיצד אבולוציה אינה רק שינוי צורה חיצונית, אלא גם שינוי התנהגות ותרבות. נראה כיצד נוצרות תרבות חדשה ושפה, נשאל את עצמנו מדוע אנחנו מקיימים דפוסים אלטרואיסטיים הסותרים לכאורה את תאוריית הברירה הטבעית, נבחן האם ניתן לכמת מוסר לנוסחה מתמטית, נענה על השאלה מדוע חקר ההתנהגות של בעלי חיים חשוב ונראה כיצד הוביל להקמתה של המפלגה הנאצית. נתעמק בעידן "האנטרופוקן", העידן החדש של האדם המתאפיין בהשפעה שלו על הסביבה, וכן במשברים ובמגפות החדשים-ישנים שאנו צפויים להתמודד עימם. כמו כן נלמד כיצד חיקוי מודלים מן הטבע מאפשר פתרונות טכנולוגיים יעילים המובילים אותנו להתפתחות טכנולוגית חדישה.

נשלב בקורס תחומים שלכאורה רחוקים זה מזה: עולם המדע והטכנולוגיה לצד מדעי הרוח והחברה. חבירתן של הדיסציפלינות השונות תחשוף את השלכתם של כלי מחקר בתחום אחד על תחום שונה לחלוטין ותעורר דיון לא שגרתי בנושאים שונים, כדוגמת טכנולוגיות חדשות מול דנ"א קדום, תכנון עירוני בעזרת מודל צמחי, אבולוציה תרבותית מול אבולוציה קבוצתית ואבולוציה של שפה. לבסוף נענה על השאלה של המאה ה-21: האם פיתוח טכנולוגי ותרבותי משתלם מול פגעי הסביבה שהוא גורם?

סילבוס לדוגמה

רשימת הקורסים המלאה של התוכנית ללימודים הומניסטיים

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם