אודותהסגל

להיות חופשיים באמת

כשהייתי סטודנט באוניברסיטת קולומביה, אי-שם שנות השבעים המאוחרות, לא דמיינתי ששלושים וחמש שנים לאחר מכן אחזור לקמפוס לשבת בשיעורי הליבה. אפילו אז, כתלמיד לתואר ראשון, הבנתי שתכנית הליבה של קולומביה משנה אותי ונוטעת בי תשוקה נצחית לטקסטים קלאסיים ולהוגים מעמיקים, אבל בחלומותיי הפרועים ביותר לא חשבתי שיום יבוא ואעמוד בראש תכנית לימודים דומה, במוסד האקדמי הראשון בישראל ללימודים הומניסטיים, שפותח את שעריו.

ובכל זאת, עמדנו שם לפני מספר שבועות, שוב בקמפוס. עשרה חברי סגל מהמרכז האקדמי שלם, מבקרים בשניים ממוסדות הלימודים הליברליים המכובדות ביותר. לאורך מספר ימים דחוסים האנשים שעתידים לתת את הטון לקבוצת הסטודנטים הראשונה של המוסד הישראלי, צפו בפעולותיהם של האנשים שעושים זאת באופן הטוב ביותר.

לסנט ג'ונס קולג', אנאפוליס, מוסד שמוציא לפועל תכנית ספרי מופת מאז 1932, יש תמונה ברורה מה תכנית הלימודים שלה אמורה לעשות. כשהוא מעלה זיכרונות אודות השאיפות הנעלות אותן מבקש הקולג' להנחיל לבוגרים, כתב אחד מנשיאיה (כשהוא משתמש בשפה מגדרית ארכאית):

[הבוגר] יוכל לחשוב באופן בהיר ויצירתי, יוכל לקרוא אפילו תכנים מורכבים בהבנה ועונג, יוכל לכתוב היטב ותכליתי. למשך ארבע שנים הוא יתרועע עם מיטב המוחות, שיחלקו את בעיותיהם עם הבנתו המתפתחת. הוא יוכל להבחין בחדות בין עובדה לבין דעה אישית. מתוך ההתרועעות המתמשכת שלו עם הטוב ביותר, הוא יְפתח סלידה מרמה נמוכה, מרדידות אינטלקטואלית ומהמוניות...

הוא ידאג ליישם אזרחות אחראית ויתייחס לחובותיו הפוליטיות כפי שהוא מתייחס לזכויותיו הפוליטיות. הוא יוקיר את החופש, לעצמו ולאחרים... [יחד עם] זאת יהיה חופשי מיהירות, מתאווה ומדעות קדומות. באופן אמיתי, הוא עצמו יהיה אדם חופשי...

עליו להיות חבר טוב יותר, [בן זוג] טוב יותר, [הורה] טוב יותר; כזה הוא אדם חופשי. לסיכום, הוא יהיה מוכן טוב יותר לחיים; וכששעתו תבוא להיפרד מן העולם, בין אם במחלה, באסון או בחפירות שדה הקרב, הוא ידע טוב יותר כיצד למות; כזה הוא אדם חופשי.

ערב אחד בסנט ג'ונס טיילתי בקמפוס שכלפי חוץ היה חשוך ונטוש. כל אחד מהסטודנטים בקולג', צעיר כוותיק, השתתף בסמינר, קבוצת סטודנטים שלא עולה על עשרים משתתפים, ודן ביצירת מופת. האיליאדה. ספר שמואל. הֶגל. דרך החלונות יכולתי לראות את הסטודנטים בחברת שני מרצים יושבים סביב שולחנות, ולפני כל אחד מהם רק ספר מופת אחד. הייתה שם – ואינני תדיר בשימוש במילה זו – הילה של קדושה.

משם עברנו לניו יורק, לקולג' של אוניברסיטת קולומביה. חזרנו למדשאה בה קראתי לראשונה את 'המדינה' של אפלטון, חלפנו על פני הספרייה, שם עמלתי לראשונה על כתבי קאנט. מי שיקשיב לחברי הסגל מסבירים את המרכזיות המתמשכת של לימודי הליבה, יישמע ביטויים כמו "הבעיות העקשניות של ההווה", "רעיונות מתמידים", "חיים פנימיים של שפע מספק". השיטה החינוכית שונה מזו של סנט ג'ונס, ורשימת ספרי המופת גם היא אחרת, אבל גם כאן הכיתות קטנות ובין כתליהן אפשר למצוא שיחות אמיתיות, כבוד למילה הכתובה והערכה העמוקה של איש כלפי רעהו.

הקמפוסים האלה מדגימים, במידה רבה, מה המרכז האקדמי שלם מבקש להביא לירושלים, חוץ מהעובדה שאנו מעוניינים בתרבות היהודית לא פחות מזו המערבית. הסטודנטים שלנו צריכים לדעת את כתבי הפדרליסט, אבל גם את הוויכוחים הפנימיים בהגות הציונית. מתוך הבנה מהו המרחב שבו הם חיים, הם ילמדו ויכירו את האסלאם.  לבטח ייקראו את כתבי ג'ון לוק וג'ון סטיוארט מיל, אך עליהם להגות במה שהיה לתרבות היהודית לומר בשנותיה הארוכות על ממשל וחברה, הגינות וצדק, החיים שנחקרו עמוקות והחיים שנחיו כראוי.

האם אנו יכולים, בקדושה מכל הערים, ליצור מחדש את היראה והקדושה האופפת ספרים ורעיונות? האם אנו יכולים להראות זה לזה ולתלמידינו מה קורה כשהאקדמיה מתמלאת ברגש עמוק של ענווה, כשכבוד משחרר שרוי באוויר? אנו חושבים שאנו יכולים. אנו יודעים שאנו מוכרחים.

הנה האירוניה העצובה של החינוך במדינה היהודית: אנו, עם הספר, יצרנו מקום שבו, אם אדם מעוניין באווירה רבת שנים של שיח משותף, אווירה שבה כל חבריו קוראים את ספרי המופת, חולקים רעיונות גדולים, מתאבקים בעפרם של אותם הוגים גדולים – עליו לעזוב את המדינה. לנדוד לאוניברסיטת קולומביה. לאוניברסיטת שיקגו. לתכנית הלימודים של אוניברסיטת ייל או סנט ג'ונס.

לא עוד. לאנשי הספר יש מעתה מקום שבו העניין המרכזי של המוסד האקדמי הוא לאפשר את התהוות השיחה, את חברת הרעיונות הגדולים הללו.

מי ומי ההולכים? החבורה הצעירה של המרכז האקדמי שלם שונה מאוד משנה א' שלי, שהתאספה בסתיו 77 בספריית לואו, בשכונת מורנינגסייד הייטס. בחודש יולי האחרון הזמנו את הסטודנטים שכבר התקבלו לערב בלתי פורמלי בקמפוס. לאחר שהסתיימה התכנית השארנו אותם במועדון הסטודנטים. חצי שעה מאוחר יותר מצאתי אותם יושבים במעגל על הדשא שבחוץ. אנשים צעירים במכנסיים קצרים ובראשים גלויים לצד חובשי כיפות. נשים במכנסיים ונשים בחצאיות. רובם רווקים, חלקם נשואים. רבים מהם קציני צה"ל ומתנדבים בעשרות ארגונים מובילים. שני חרדים. חלקם גרים מעבר לקו הירוק, אחרים לא חוצים אותו.

מה יש להם במשותף? הם רוצים לקרוא לעומק ובשימת לב. הם רוצים ללמוד לכתוב הכי טוב שאפשר. הם רוצים לחשוב זה עם זה וללמוד זה מזה. הם רוצים להתייחס ל"בעיות העקשניות של ההווה", והם בחרו את המרכז האקדמי שלם כדי לעשות זאת.

הייתי רחוק מכדי לשמוע את השיחה על המדשאה באותו ערב, אבל בשעה שהבטתי מן הצד שמעתי אקראית אדוות צחוק חוצה את המעגל, מה שהעיד באוזניי כי על אף כל השוני מפעמת בהם תחושה של משימה משותפת. התמונה שנשקפה מול עיניי הכתה בי כשיקוף מושלם למה שהמדינה היהודית זקוקה לו.

החל מיום ראשון הקרוב, קרית מוריה בירושלים תהיה בית למה שמשגשג באוניברסיטת קולומביה כבר מאה שנה. קולומביה הטמיעה בנו את התחושה שרעיונות אכן משנים. שהוגים עמוקים אמורים להיות שותפים קרובים לחייו של האדם. תקוותי היא שהסטודנטים של המרכז האקדמי שלם יצאו מקרית מוריה עם מחויבויות דומות. אם בקולומביה מאמינים שרעיונות גדולים מסייעים לעצב עמים גדולים, אנו מקווים ששלם יהפוך למקום בו היהדות פוגשת את המערב, מקום שבו תפיסות שונות של היות אדם והיות עם, צדק והגינות, מחויבות ופתיחות – ממלאים את לבם של כמה מצעירים המוכשרים ביותר בישראל.

הם יעבדו קשה. הם יגבו את הטענות שלהם בעזרת רעיונות, את אינטואיציות בעזרת ידע, את החידוש בעזרת מחויבות, את חזונות העתיד בעזרת הבנת העבר. הם יתווכחו, אבל יקשיבו. הם יילמדו, אבל גם ילמדו.

זה מה שהם יעשו. כי זה יהפוך אותם לאזרחים טובים יותר, לחברים טובים יותר, לשותפים טובים יותר. הם יעשו זאת משום שישראל זקוקה לכך נואשות. הם יעשו זאת משום שבאנו לכאן להיות עם חופשי בארצנו ומשום שבסופו של יום, זה מה שאנשים חופשיים, חופשיים באמת, עושים.

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם