קהילה וחברהאתגרים בחברה הישראלית

בעקבות משבר הקורונה, לא יתקיים קורס "אתגרים בחברה הישראלית" בשנת הלימודים הקרובה.

אנחנו מעשיים. מאוד

כדי לשנות את העולם, צריכים קודם להכיר אותו.

זו הסיבה שבשנת הלימודים הראשונה, כל הסטודנטים והסטודנטיות שלנו לומדים בקורס "אתגרים בחברה הישראלית". במהלכו הם נפגשים באופן בלתי אמצעי עם סוגיות בוערות בחברה הישראלית דרך סיורי שטח, סמינרים והרצאות מפי הוגים ומובילי דעת קהל.

הקורס מעניק הזדמנות יוצאת דופן לסטודנטים להצליב את הידע האקדמי ואת החשיבה הביקורתית עם המצב החברתי בשטח ועם האנשים ברחוב. מטרת הקורס היא לחשוף את הכוחות ואת הקולות המניעים את החברה הישראלית, כך שבבוא היום הסטודנטים שלנו יוכלו להשפיע עליה ולהפוך אותה לטובה יותר.

אנחנו לא מטאטאים את האתגרים מתחת לשטיח

הקורס בנוי משש יחידות לימוד העוסקות בסוגיות יסוד בחברה הישראלית. הינה הצצה למה שהסטודנטים שלנו לומדים:

בין מרכז ובין פריפריה בישראל

המרחק בין ירוחם לתל אביב הוא הרבה יותר מ־146 קילומטר. תהום של אי־שוויון בתעסוקה, בשכר, בחינוך ובבריאות פעורה בין ערי המרכז ליישובי הפריפריה. ביחידה נתעמק בתהום הזו מנקודת מבט מחקרית ותוך מפגש עם האנשים שפועלים בשטח.

זהות ערבית בישראל

מה משותף לערבים תושבי מזרח ירושלים, לערביי "המשולש", ולפלסטינים מעבר לגדר? זהות מורכבת מלאת אתגרים. ביחידה נדון בקונפליקטים הנפערים בין האזרחות הישראלית לבין הזהות הפלסטינית, במהלכי השתלבותם בחברה ובמוקדי הניכור בגזרות השונות. נכיר את המחקר האקדמי ונפגוש את האנשים שחיים ופועלים בשטח.

הגדר המוסרית שבין מבקשי מקלט למהגרי עבודה

מה הקו שמנחה את ישראל בהתמודדות עם מהגרי עבודה, חסרי מעמד ומבקשי מקלט? כיצד סוגיות משפטיות כמו זכויות האדם בעולם, משפיעות על האתגרים במדינת ישראל בהקשר הזה? ביחידה זו נכיר את הסוגיה ואת האתגרים שהיא מציבה דרך הרצאה של מנכ"ל רשות האוכלוסין, ונכיר את העמדות השונות של האנשים בשטח דרך סיור בדרום תל אביב.

צדק או סדק: המתח שבין בית הדין הרבני ובית המשפט העליון

מה קורה כשדת משה וישראל פוגשת את זכויות הפרט במדינה דמוקרטית שהיא גם יהודית? בחינת המציאות המשפטית והחברתית בתחום הנישואין והגירושין בישראל חושפת את המתחים שבין דת ומדינה. ביחידה זו נלמד על בית המשפט העליון ועל בית הדין הרבני ונסייר בהם, ונפגוש דיינים, מסורבות גט ועגונות שיחשפו בפנינו את המתח מבפנים.

התפתחויות ומגמות בכלכלה הישראלית

אנחנו פוגשים בכסף מדי יום, ומתנהלים איתו כחלק מהשגרה. אבל כמה באמת אנחנו מכירים את הכלכלה הישראלית מבפנים? ביחידה זו נלמד על שורשי הכלכלה בישראל, נכיר מושגי יסוד ונבחן איך הכלכלה הישראלית מקבלת ביטוי בפערים חברתיים, מגדריים ואחרים, ומה אפשר לעשות עם כל זה.

החברה החרדית בישראל

כיצד ישראל מתמודדת עם חברה יהודית שאינה מזדהה עם הנרטיב הלאומי והאזרחי שלה? ביחידה זו נכיר את תולדות החברה החרדית בישראל ואת הזרמים השונים שמרכיבים אותה, נגלה מה היחס שלה לחברה הישראלית דרך הרצאות עם מומחים שונים ובאמצעות סיור הכולל מפגשים אנושיים בשכונות חרדיות בירושלים.

דברים שרואים משם לא רואים מכאן

מהנגב דרך דרום תל אביב, ועד מזרח ירושלים: אנחנו לא מדלגים על אתגרים.

מתעניינים בלימודים אצלנו?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם