אודותנושאי תפקידים

ראס רוברטס

נשיא
התוכנית ללימודים הומניסטיים

פרופ' ראס רוברטס הוא הנשיא המיועד של המרכז האקדמי שלם. הוא כלכלן, סופר ומרצה, עמית מחקר ע"ש ג'ון וג'ין דה נולט במכון הובר של אוניברסיטת סטנפורד והמייסד של "אקון-טוק: שיחות לסקרנים", הסכת שבועי זוכה פרסים עם למעלה מ-750 פרקים ומיליוני הורדות. עם המתארחים ב"אקון-טוק" נמנים יובל נוח הררי, מרתה נוסבאום, מילטון פרידמן, תומס פיקטי, אנג'לה דאקוורת', כריסטופר היצ'נס, אגנס קולרד, ביל ג'יימס, אמילי אוסטר, נָסים ניקולס טאלֶבּ, א"ג' ג'ייקובס, מריאנה מָצוּקָטוֹ, אלן לייטמן, דוויין בטס ומייקל לואיס.

בספרו האחרון ,Gambling With Other People’s Money: How Perverse Incentives Caused the Financial Crisis (הובר אינסטיטיושן פרס, 2019), חוקר רוברטס את התפקיד ששיחקו ערבויות פיננסיות בנטילת הסיכונים הכלכליים שהובילו למשבר של 2008. בספר How Adam Smith Can Change Your Life: An Unexpected Guide to Human Nature and Happiness  (פורטפוליו/פנגווין, 2014), הוא משתמש בשיעורים מתוך יצירת המופת העלומה יחסית של אדם סמית, The Theory of Moral Sentiments, ומחיל אותם על החיים המודרניים.

הוא גם כתב שלושה רומנים שמציגים מושגים ורעיונות כלכליים באמצעות בדיון: The Price of Everything: A Parable of Possibility and Prosperity (פרינסטון יוניברסיטי פרס, 2008), העוסק בצבירת הון ובכוחות הנסתרים המייצרים הזדמנויות כלכליות ומשמרים אותן; The Invisible Heart: An Economic Romance (אם-איי-טי פרס, 2002), הבוחן את נושא האחריות התאגידית ומגוון רחב של סוגיות בתחום המדיניות, לרבות תוכניות למניעת עוני, הגנה על הצרכן, ומוסריות בשוק ההון; ספרו הראשון, The Choice: A Fable of Free Trade and Protectionism  (פרנטיס הול, מהדורה שלישית, 2006) עוסק במדיניות הסחר הבינלאומי ובהשלכותיה האנושיות. הספר נמנה עם עשרת הספרים החשובים ביותר לשנת 1994 של ביזנס וויק, ועם הספרים הטובים ביותר של שנת 1994 על פי הפייננשל טיימס.

רוברטס חבר לבמאי ג'ון פפולה בהפקת שני סרטוני ראפ על רעיונותיהם של ג'ון מיינרד קיינס ופרידריך האייק, שזכו ליותר מ-11 מיליון צפיות ביוטיוב כל אחד, תורגמו ל-11 שפות, ומוצגים במסגרת שיעורי כלכלה בבתי ספר תיכוניים ובמוסדות לימוד אקדמיים ברחבי העולם. הוא גם חיבר שיר וסרטון אנימציה בשם "It’s a wonderful loaf", המציגים דפוסים שנוצרים בחיי היומיום ללא תיאום מראש. הסדרה המצוירת שכתב על האתגר הכרוך בשימוש בנתונים לקביעת אמיתות כלכליות, "The Numbers Game", מופיעה באתר PolicyEd.org. שאר סרטוניו ועבודותיו מרוכזים באתר RussRoberts.info.

רוברטס לימד באוניברסיטת סטנפורד, אוניברסיטת קליפורניה (לוס אנג'לס), אוניברסיטת ג'ורג' מייסון, אוניברסיטת רוצ'סטר ואוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, שם ניהל את מה שהוא היום המרכז ללמידה מעשית (Center for Experiential Learning). הוא בעל תואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, ואת התארים המוקדמים בכלכלה קיבל מאוניברסיטת נורת' קרוליינה בצ'אפל היל.

מתעניינים בלימודים?

דברו איתנו

המרכז האקדמי שלם מעניק תואר ראשון דו־חוגי למצטיינים שמחפשים חוויה אינטלקטואלית וחברתית ייחודית ושואפים לאזרחות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית. נשמע טוב? כדאי שנדבר.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

הרשמה ליום המיון

18.08  |  14:00-08:00

יום המיון כולל מבחן המעריך כישורים אנליטיים וחשיבה ביקורתית, משימת כתיבה ודיון קבוצתי. מועמדים שעברו בהצלחה את שלושת השלבים הללו יזומנו לריאיון אישי.
ההשתתפות ביום המיון הינה בהזמנה בלבד.

מצטיינים? השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם עם כל הפרטים

* יום המיון יתקיים במתכונת דיגיטלית. במידה שנוכל לקיימו פיזית, נודיע על כך מראש.
* אנחנו לא דורשים פסיכומטרי

ביקור בשלם

בואו להכיר אותנו קצת יותר

כדי שתוכלו להכיר אותנו באמת, אתם מוזמנים להצטרף ליום שגרתי אצלנו. בואו להרגיש אותנו בלי תיווך: היכנסו לשיעור*, שוחחו עם הסטודנטים בהפסקות ובדקו אם אנחנו "מרגישים" לכם נכון

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

*הביקור בשיעורים הינו בתיאום מראש בלבד

יום פתוח דיגיטלי

25.06  |  20:00-17:00

בואו לחוות איך זה ללמוד אצלנו

אתם מוזמנים להצטרף אלינו ליום פתוח דיגיטלי: להרגיש איך זה ללמוד אצלנו, להכיר את תוכנית הלימודים, להבין איך התואר שלנו יכול להביא אתכם למקומות מדהימים ולשאול אותנו כל מה שמעניין אתכם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן