צילום תמונה: רפי מיכאלי, זיכרון בסלון. כל הזכויות שמורות

סטודנטים בשלם ממארגני 'זיכרון בסלון' בירושלים

השנה ייערכו בירושלים לבדה מעל 100 אירועי 'זיכרון בסלון', בהשתתפות כשבעים ניצולי שואה. שני סטודנטים מהמרכז האקדמי שלם, עדן פרץ ודביר שוורץ, מילאו תפקידים מרכזיים בארגון האירועים המרגשים

14 באפריל 2015

בערב יום השואה, אלפי אנשים יתכנסו כדי לזכור את מוראות התקופה החשוכה בתולדות העם היהודי ולחלוק כבוד לניצוליה. הכינוס לא יהיה במגרשי כדורגל, לא באולמות תיאטרון ולא באצטדיוני ענק – הוא יתרחש במקביל במאות בתים פרטיים בכל רחבי הארץ, באווירה של אינטימיות ושותפות גורל בין הישראלים המבקשים לזכור לבין מאות עדים ניצולי שואה.

המיזם הענק הזה, הנקרא 'זיכרון בסלון' נוסד על ידי עדי אלטשולר, מייסדת תנועת הנוער לילדים מוגבלים 'כנפיים של קרמבו', ובחמש השנים שחלפו מאז הקמתו התפשט במהירות בכל רחבי הארץ.

עדן פרץ, סטודנטית שנה ב' בשלם, שימשה רכזת ב'כנפיים של קרמבו', שם הכירה את אלטשולר. במהלך השנה האחרונה נפגשת עדן מדי שבוע עם ירושלמית מבוגרת, ניצולת שואה בעצמה, במסגרת תכנית המעורבות החברתית. המפגש עם האשה החיונית והחיובית, על אף גילה המבוגר ועברה הקשה, שכנע את עדן לחדש את הקשר עם אלטשולר, במטרה לקחת חלק פעיל במפעל לקירוב זיכרון השואה לציבור הישראלי. התפקיד שקבלה היה רב משמעות: ליצור קשר עם עשרות ניצולי שואה, ולבקש מהם לספר את סיפורם בערב יום הזיכרון.

"יכולת ההבנה והקליטה שלנו את האירוע הזה שנקרא שואה היא מוגבלת מאוד, אפילו דרך הספרים והסרטים שישנם היום", מסבירה עדן, "למפגש עם מישהו שבאמת היה שם ושמיעת העדות שלו יש ערך אמיתי ועמוק". לכך היא מוסיפה את העובדה העצובה שניצולי השואה הולכים ומתמעטים, "אחת מהניצולות הסכימה לבוא ולהעיד באחד האירועים, ויומיים לאחר מכן, כשהתקשרו לתאם את המועד והשעה, הודיעו להם שהיא נפטרה".

yad-vashem-credit_israel_photo_gallery_flickr_cc20

למצוא דרכים לשמר את הזיכרון. היכל השמות ביד ושם. תמונה: israel_photo_gallery, flickr. ע"פ רישיון cc2.0

במקביל לעדן, דביר שוורץ, גם הוא משנה ב', מילא תפקיד בבניית המיזם. עיקר העבודה, הוא מסביר, הייתה בתיאום בין הגורמים הרבים המשתתפים באירועים: גיוס מארחים, גיוס אנשי עדות ויצירת קשר עם המארחים, הפצה ופרסום.

"זיכרון בסלון מכיל בחובו שתי שתי תובנות בסיסיות", אומר דביר, "אחת היא שעל יום השואה להיות יום בעל משמעות מרכזית, ולא יום שבו רואים סרט ושומעים שירי שואה, והשנייה היא שלמשמעות הזו יהיה ביטוי פעיל בעיצוב התודעה שלנו".

המשימה שקיבלה עליה עדן הוכתרה בהצלחה: השנה ייערכו בירושלים לבדה מעל 100 אירועי 'זיכרון בסלון', בהשתתפות כשבעים ניצולי שואה. "לקושי הפיזי שאיתו מתמודדים קשישים, המקשה עליהם להתנייד ולצאת מהבית, נוסף הקושי הנפשי. רבים מהם איבדו בני משפחה, חלקם את כל משפחתם, וההיזכרות בכך איננה פשוטה".

למרות הקושי, הערך שבקיום האירועים במתכונת זו הוא רב. לאחר דברי העד מתקיים בסלון דיון במתכונת פתוחה, בו אנשים זרים משתפים זה את זה בתחושות וברעיונות שלהם. "אנחנו צריכים ללמוד כיצד לשמר את הזיכרון. האנשים האלה עוד מעט לא יהיו איתנו, והדיון על עיצוב הזיכרון חייב להיעשות כבר עתה", מסכמת עדן.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.