מאיש עסקים לנבחר ציבור: השר לשעבר יאיר שמיר בפורום שלם

משפחה לוחמת, שירות קרבי בטייס, נתיבה עסקית כמהנדס ומנהל ושירות ציבורי כיו"ר דירקטוריון, חבר כנסת ושר בממשלה – הסטודנטים של המרכז האקדמי שלם נפגשו עם השר לשעבר יאיר שמיר

26 במרץ 2015

שר החקלאות לשעבר, יאיר שמיר, התארח בפורום שלם.

הוא חלק עם הסטודנטים סיפורים מילדותו, שעברה עליו בצל אירועי הקמת המדינה. "שני הוריי היו לוחמי חירות ישראל. אמי הייתה מעפילה שנאסרה ובכלאה גויסה למחתרת. אבי, יצחק שמיר, היה ממפקדי הלח"י". כשהיה יאיר בן שנה אמו נעצרה, אביו נאסר והוגלה לאריתריאה והוא עצמו נשלח למשפחה אומנת מתומכי המחתרת.

בצה”ל שירת שמיר כטייס, מהנדס ומפקד בחיל האוויר. על ההחלטה להיות טייס סיפר שמיר כי "בגיל 15 או 16 אבי שאל אותי: מה תהיה כשתהיה גדול? אמרתי לו שאהיה טייס ומהנדס, אך אינני יודע באיזה סדר. בזה נגמר הדיון על עתידי". הוא לחם במלחמת ששת הימים ולאחריה פנה ללמוד הנדסה בטכניון. בסיום הלימודים חזר לצה"ל, ושירת כטייס ומהנדס על 1988.

לאחר שחרורו מצה”ל פנה לעולם העסקים וכיהן, בין היתר, כמנכ”ל וחבר מועצת מנהלים בחברות ישראליות לטכנולוגיה עילית. "החברות המצליחות ביותר במשק, אלה ששרדו לאורך זמן, הן לא אלו שעסקו רק ברווח והפסד, אלא בערכים אנושיים. זה הסוד הגדול של ניהול חברה".

לאחר נתיבה עסקית ארוכה ומשגשגת פנה שמיר לעשייה במגזר הציבורי, ושימש יו"ר דירקטוריון בין השאר בחברת התעופה אל-על, בתעשייה האווירית ובחברה הלאומית לדרכים. לאחר מכן הצטרף למפלגת 'ישראל ביתנו' ונבחר לכנסת.

הוא מונה לשר החקלאות ופיתוח הכפר, ועמד בקשר עם הפזורה הבדואית בנגב. "ההחלטה הראשונה של הממשלה ב-2013 הייתה להעביר את חוק פראוור-בגין, אבל בעיות אנושיות לא פותרים בחוק". לדבריו, הדבר המרכזי שראה חשיבות ביצירתו הוא אמון בין המגזר הבדואי לבין מדינת ישראל.

הסטודנטים הפנו מספר שאלות בנושאי כלכלה וחלוקת משאבים, חקלאות בעידן המודרני, המערכת הפוליטית ויחס בין מגזרים בחברה הישראלית.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.