5 ספרי מסע בזמן שכדאי לחזור אליהם בעתיד

אפשרות המסע בזמן הסעירה את מוחותיהם של מדענים ויוצרים: מה עושים, למשל, כשהקפיצות בזמן קורות באופן לא רצוני, או כשלא מצליחים לחזור מהעבר? חמש המלצות לספרים נהדרים שייקחו אתכם אל מעבר לזמן ולמרחב

21 בנובמבר 2016  |  מאת: מרלה ברוורמן

הרבה לפני שמייקל ג'יי פוקס לקח לסיבוב את מכונת הזמן דלוריאן, יוצרים וכותבים חקרו דרך הרומן הספרותי את הצדדים האמנותיים והמדעיים של הנסיעה בזמן. מהרומן הקלאסי ועד לסיפור אהבה קורע לב – הנה חמש המלצות מעולות לספרים שאף אחד מהם לא נכתב על ידי גלילה רון פדר.

1. מכונת הזמן, הרברט ג'ורג' וולס

בספר שטבע את הביטוי 'מכונת זמן' מושך הגיבור מנוף ומוצא את עצמו בעתיד דיסטופי שבו הן הקפיטליזם והן הסוציאליזם הגיעו לקיצוניות מבעיתה. שני גזעים סמי-אנושיים, ה'אלוי' הפראי וה'מורלוק' התת-קרקעי מתמודדים עם כישלונה של אנגליה הוויקטוריאנית לגשר על הפער החברתי שבין עשירים לעניים.

בעידן שלנו, המלא בחידושים טכנולוגיים שאפילו וולס הפורה לא יכול היה לדמיין, מכונת הזמן מהווה תזכורת שלא נס ליחה לאיום המתמיד שבזעם מעמד הפועלים, שאינו מפסיק לפעפע מתחת לפני השטח ( – במקרה של וולס, תרתי משמע…).

2. ספר יום הדין, קוני ויליס

ואתם חשבתם שהיסטוריונים לא יורדים לשטח? סדרת ספרי יום הדין עוקבת אחר היסטוריונית צעירה ומבטיחה מאוקספורד הנוסעת בזמן לשטח ההתמחות שלה, רק כדי לגלות כמה מעט היא יודעת עליו.

כאשר היא נשלחת בחזרה לאנגליה של ימי הביניים בעת שפורצת המגפה השחורה, הגיבורה (המחוסנת) קירווין מסתכנת בלהיות תקועה בעבר לנצח. ככה זה כשאת סומכת על טכנאי מכונות זמן מוכה שפעת ונוח להתעלף, בצירוף טיפשות המונים – שאינה יודעת מגבלות של זמן ומקום.

כאשר היא ניצלת לבסוף, קירווין מכריזה כי היא שמחה על כך שחוותה את המאורעות, שכן הדבר מאפשר לה להעיד על חייהם של אלו שמתו. נקודת המפנה הזו הופכת את כל הפיתולים בעלילה של ויליס לכאלו ששווה לצלוח אותם.

3. סוף הנצחאייזיק אסימוב

בחלקו הוא מדע מעיף-מוח, בחלקו מסתורין ובחלקו הרהורים תיאולוגיים: ספרו הנשכח והמדהים במורכבותו של אסימוב על בועה בשם 'נצח' המתקיימת מחוץ לזמן ולמרחב, מציפה את השאלה מה היה קורה אם שומר נצחי היה מגן עלינו מהטעויות שלנו. האם היינו רוצים שהטעויות הללו אכן לא יקרו?

תוך שהוא אורג באופן מושלם תיאוריות של פיזיקה קוונטית ויקומים מקבילים עם מושגים מתחום הפסיכולוגיה והאבולוציה על רצון חופשי וגורל, הספר מוכיח כי אין נושא שהוא מחוץ להשגתו של אסימוב – מלבד, אולי, רומנטיקה (אבל בואו נודה בזה: יש אנשים שפשוט עדיף שלא יכתבו דיאלוגים רומנטיים).

4. אשתו של הנוסע בזמןאודרי ניפנגר

מה קורה כאשר ספר על מסע בזמן משתחרר מהמוסכמה הוותיקה כי עליו לעסוק בפרדוקסים שמביא אתו מסע בזמן? – במקום זה, הוא חופשי להיות סיפור אהבה מרתק. הנרי וקלייר הם בעל ואישה המתקשים להתמודד עם ההפרעה הגנטית של הנרי, הגורמת לו לנסוע בזמן בניגוד לרצונו.

יש שיראו בדמותה של קלייר – המתעקשת לאהוב גבר שדרך קבע מתאדה באופן לגמרי מילולי – מייצגת של ביקורת פמיניסטית על הנישואין. אחרים יבינו את המסע בזמן כהצהרה על חוסר היכולת של כל בני זוג לחוות את אותו סיפור אהבה; אך כל הקוראים ודאי יסכימו שהמלאכה של החזקת חיי נישואין נורמליים קשה מספיק – אפילו בלי קפיצות מסוכנות בזמן המגיעות ללא התראה מוקדמת.

5. בגן איידןקייגבייקר

'החברה' היא מוסד הפועל במאה ה-24 ומשתמש בטכנולוגיות של מסע בזמן וחיי נצח כדי לנצל את העבר למטרות של רווח מסחרי. מנדוזה, שניצלה על ידי 'החברה' בילדותהּ ממוות בטוח, היא סוכנת שלה.

מנדוזה נשלחת לאנגליה של המאה ה-16 כדי לאסוף מגנו של סר ולטר איידן דגימות גנטיות מצמחים שנכחדו, שם היא מתאהבת, בניגוד לרצונה, במזכירו הצעיר והאדוק של בעל הגן. בעוד מנדוזה הסייבורגית מתאמצת להשלים את משימתהּ תוך מאבק בחיבתהּ הגוברת לבן תמותה, אנו מוצאים את עצמנו שואלים את השאלה בת האלמוות: האם מוטב להקדיש את החיים למען מטרה נעלה, או שמא יש להסתפק בתחזוק הגן – אפילו אם אין בו מיני צמחים נדירים?

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.