בא להשפיע: עמיחי כהן מתמחה באתר הכלכלי דה-מרקר

איך זה להתמחות באחד מהעיתונים הכלכליים המשפיעים בישראל? עמיחי כהן, סטודנט שנה ג', מספר על חוויית ההתמחות: "אתה קופץ ישר לתוך העבודה".

11 באפריל 2016 מאת: גיל סלוביק

כאשר לומדים מנעד רחב של תחומים – השמיים הם הגבול. אבל גם כדי להגיע לשמיים יש צורך במשגר, או לפחות בכנפיים. זו בדיוק הסיבה שבגינה נפתח המדור להתמחות ומנהיגות בשלם: לגשר על הפער בין עולם האקדמיה לעולם התעסוקה.

ליד דלת חדרה של אודליה יצקן, מנהלת המדור, אני פוגש את עמיחי כהן (27), תלמיד שנה ג' בחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם המתמחה בעיתון הכלכלי 'דה מרקר' במסגרת תכנית ההתמחות של שלם, המשלבת סטודנטים משנה ג' והלאה בחברות ובארגונים מובילים.

עמיחי, לפני שנשאל על מה שקורה במסדרונות דה מרקר, איך הגעת למרכז האקדמי שלם?

"האמת היא ששלם הוא המוסד האקדמי השני שאני לומד בו. לפני כן למדתי בתכנית יוקרתית באוניברסיטה גדולה, אבל אז נתקלתי בספר בהוצאת שלם".

תן לי להבין: בגלל הוצאת ספרים עזבת תכנית לימודים יוקרתית?

"אני מאוד אוהב ספרות מופת. הכרתי את הוצאת שלם והספרים שלה, וכשראיתי שיש בשלם תכנית לימודים הומניסטיים ששמה במרכז את ספרות המופת, החלטתי שאני עובר. אבל זה לא היה השיקול היחיד. באוניברסיטה גדולה, אפילו אם לומדים אצל מרצים מעולים, יושבים בסופו של דבר בקורס של מאתיים סטודנטים ושומעים הרצאה. בשלם שיטת הלימודים שונה, כאן אין הרצאות אלא שיעורים שהמאפיין שלהם הוא דינמיקה של קבוצה קטנה שבונה את השיעור. לכל מרצה ולכל שיעור יש את הדינמיקה שלו, אך בכולם הקבוצה משפיעה על הנעשה בכיתה".

אוקיי, בוא נדבר על ההתמחות: למה בחרת דווקא בדה-מרקר?

"לכתיבה האקדמית יש איכות משלה אבל חיפשתי כיוון שמצריך ידע וכשרון כתיבה, אך פחות פורמלי. כשנפגשתי עם אודליה, האחראית על ההתמחויות, ואמרתי לה שאני רוצה לעסוק בכתיבה לא אקדמית, היא הציעה את דה מרקר כמקום מתאים והסכמתי לנסות. שובצתי בדסק של אתר האינטרנט ועשיתי הרבה דברים לפי צורך המערכת: ערכתי כתבות, העליתי אותן לאתר, ניסחתי כותרות ונתתי מענה לכלל פעילות האתר לפי דרישת העורכים".

Title

מעוניין להתקדם למחלקת התחקירים. עמיחי כהן

ואיך ההרגשה להיות מתמחה?

"אני חושב שהוכחתי להם שאני ראוי והם בהחלט מעריכים את העבודה שלי. דווקא ההתמחות מאפשרת עמדה מאוד מיוחדת: מצד אחד אתה קופץ ישר לתוך דינמיקה ולחץ של עבודה, ומצד שני – לא מרחפת מעליך סכנת פיטורין".

אתה מרגיש שיש קשר בין הלימודים ההומניסטיים לבין העבודה בדה מרקר?

"בהחלט. במסגרת הלימודים אנחנו כותבים – והרבה. יש מרכז כתיבה והרבה עבודות. לכתיבה העיתונאית חוקים משלה ועריכה שונה, אך יסודות הכתיבה הם משהו שקיבלתי מהלימודים בשלם. כשיש בסיס לכתיבה ההתאמה לסוגי כתיבה אחרים קלה יותר".

ולאחר חצי שנה של עבודה, איך נראה לך תחום העיתונות?

"מצד אחד תחום העיתונות הוא מאוד חי ודינמי. מצד שני יש תחושה שלרדוף אחרי אייטמים שיביאו רייטינג לצד הצורך הדחוף לפרסם ידיעה לפני שהיא עולה במקום אחר, גורמים לזילות בעבודה העיתונאית, לפחות כפי שדמיינתי אותה. גם כלי תקשורת מאוד מקצועיים מושפעים מהרייטינג ומהצורך להשקיע הרבה מאמץ בכותרות ובמה שהציבור רוצה לקרוא. זו הסיבה שביקשתי עכשיו לעבור למחלקת התחקירים של העיתון, ואני מקווה שבעזרת אודליה זה גם יקרה".

ושאלת השאלות: אתה יודע מה תרצה להיות כשתהיה גדול?

"עדיין לא, אבל עכשיו כשאני בהתמחות זה הולך ומתגבש. זה חייב להיות משהו שלא רק יפרנס אותי, אלא גם אהנה ממנו וארגיש שהוא משפיע".

 

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.