כשהמרצה מכיר אותך בשם

מה כל כך מיוחד בגישה הלימודית בשלם? הסוד נמצא בפיתוח היכולות העל-אקדמיות. ראיון עם ד"ר עידו חברוני, המנהל החינוכי בשלם המסביר מדוע תפקידו נחוץ ומה הופך את המרצים בשלם למנחים לחיים

23 במרץ 2015  |  מאת: נחום אבניאל

ד"ר עידו חברוני הוא המנהל החינוכי של המרכז האקדמי שלם המנהיג תפיסת עולם מהפכנית בנוגע ללימודים הגבוהים. לחברוני, המלמד את הקורס 'ספרות המערב' בחוג ללימודים הומניסטיים, יש הרבה לומר על צורת הלימודים הייחודית של המוסד. אנו פוגשים אותו באחר צהריים עמוס, בין פגישה עם סטודנטית להכנת סמינר סגל.

ד"ר חברוני, בוא נתחיל מזה: מה כל כך מיוחד בגישה הלימודית בשלם?

"המרכז האקדמי שלם הוא מוסד לחינוך הומניסטי, והמילה 'חינוך' היא חלק מהגדרת המוסד. המטרה שלנו היא לא רק להכשיר מומחים בתחומים אקדמיים, אלא להכין אותם להיות אזרחים מובילים, בעלי יוזמה ומנהיגים. מלבד תוכן אקדמי ברמה גבוהה אנו מדגישים את פיתוח היכולות העל-אקדמיות. במוקד העניין שלנו נמצאות התמודדות עם טקסט, חשיבה עצמאית, ניתוח, העמדת טיעונים, הצגתם בכתב ובעל פה והשתתפות בדיון פעיל. הסטודנטים שלנו נדרשים להציג עמדות ולהגן עליהן, וחשוב מכך – הם מסוגלים לשנות את עמדתם בעקבות דיון עמוק. כל אלה מהווים את ההכשרה הטובה ביותר לחיים של עבודה בעולם מודרני ודמוקרטי".

מה תפקיד המרצה במערכת כזו?

"המרצים מסייעים לצמיחת הסטודנטים, זאת בנוסף לרמתם המחקרית הגבוהה. שיטת ההוראה בשלם היא במעגלי דיון המעודדים שיח והשתתפות, ולא בהרצאות פרונטליות המעבירות חומר מהמרצה לתלמיד ואז בחזרה לדף המבחן. תפקיד המרצה הוא להוביל את הקריאה, לפתח אצל הסטודנטים יכולת לעבד כמויות של חומר, לנתח אותו ולבנות עמדה מנומקת לאורו.

ABS_0833

תפקיד המרצה הוא להוביל את הקריאה. שיעור ערבית בשלם

"בעיניי, הלמידה הטובה והמשמעותית ביותר קורית כאשר אצל הלומד מורגש חיסרון בידע, שאותו הוא מבקש למלא כעל ידי הלמידה. מרצה טוב מעורר אצל הסטודנטים צורך, ומעביר שיעור שעונה עליו. כך הלימוד מוטמע טוב יותר, אבל חשוב מכך: הסטודנטים מפתחים את היכולת ללמוד בעצמם.

"מרצה טוב הוא מי ששולט בחומר, אבל יותר מכך יש בו התלהבות ותשוקה לתחום הידע שאותו הוא מלמד. הידע אצלו הוא לא רק עניין מקצועי אלא חיבור עמוק לחיפוש האישי שלו. רק מי שיש בו התשוקה הזו יכול להדביק אחרים באהבת הידע".

ולמה צריך במוסד אוניברסיטאי מנהל חינוכי? הביטוי קצת מזכיר את המחנכת מהתיכון…

"תפקידו של המנהל החינוכי הוא לקיים דיאלוג עם הסטודנטים וללמוד את הצרכים שלהם, ובמקביל לדאוג להכשרת הסגל להוראה. איכות ההוראה בשלם לא שמורה רק ל'משוב מרצים' שעובר בין הסטודנטים לבין עצמם וכלל לא מחייב את המוסד. היא חלק בלתי נפרד מתנאי קבלת המרצים לסגל.

"בתקופה האחרונה צוות ההוראה נסע למספר אוניברסיטאות בארה"ב לביקור במוסדות עמיתים כגון אוניברסיטת קולומביה וסט. ג'ונס, ללמוד שם דרכי הוראה חדשות ולקבל השראה מתכניות לימודיות ותיקות יותר. אני עצמי ביקרתי באוניברסיטאות נוספות, חלקן אירופיות, כדי להיחשף למקורות השראה נוספים".

הקורסים בשלם מסתכמים בדרך כלל בעבודות ולא במבחנים – זה לא הופך את הלימודים לקלים יותר ורציניים פחות?

"בדיוק להיפך. מבחן דורש שינון של חומר ופליטה שלו זמן קצר לאחר מכן על הדף, כאשר בסופו של תהליך מעט מאוד נשאר עם הסטודנט לאורך זמן. כתיבת עבודה היא הרבה יותר קשה ומאתגרת, היא מצריכה מאמץ, עצמאות ומחקר – ולכן גם מלמדת טוב יותר. אנחנו מעודדים לא לסכם בשיעורים, כי מה שחשוב הוא לא מה שנאמר אלא השותפות הפעילה בדיון.

ABS_0718

מה שחשוב הוא לא הסיכומים, אלא ההשתתפות הפעילה בדיונים. שיעור עם ד"ר אבי גרפינקל

"מבחינתי כמרצה, הקל ביותר הוא לבוא ולהרצות את החומר, לחלק סיכומים ואחר כך לשאול עליהם. אבל כתיבה דורשת מהסטודנט להיות בקי ולהכיר את הנושא הנלמד באופן אינטימי, לטעון עליו טענה ולתקף אותה. זו כבר רמה אחרת של הבנה והתעמקות, ודרך אגב – זו רמה שקשה עד בלתי אפשרי לזייף אותה. במבחן אפשר 'לקלוע' לתשובה, אבל עבודה אי אפשר לכתוב 'בערך'."

לאלו סטודנטים סגנון הלימודים הזה מתאים?

"סטודנטים המונעים מתשוקה לידע ומרצון להבין את הזהות שלהם והתרבויות שבתוכן הם חיים, עצמאיים, עם ראש גדול ורצון לקנות הרבה מאוד ידע. הם צריכים לצפות לעבודה קשה, לקריאה רחבה ומאתגרת, וגם לכך שלאחר שנתיים של לימודים בלבד הם כבר יהיו חלק משיחה אינטלקטואלית עמוקה שלא האמינו שיהיו חלק ממנה; שיחה המעמתת רעיונות של אפלטון ואריסטו עם כתבי הנצרות, עם המקרא ועם יצירות אמנות.

הלימודים ההומניסטיים נועדו לאנשים המבקשים להיות חלק מקהילה אינטלקטואלית, ומעוניינים להוביל בעתיד את השדרה הציבורית והאקדמית במדינת ישראל".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.