לא נחים לרגע. תכניות הקיץ של שלם

גם בחופשת הסמסטר הסטודנטים שלנו לא נחים על זרי הדפנה. תכניות הקיץ ללימוד אנגלית וערבית ומפגשים עם הוגי דעות מובילים, מקדמים את התלמידים בשלם צעד אחד לפני כולם. כי מי אמר שללמוד זה לא כיף

28 ביולי 2015

מורים בתיכון נוהגים לכנות תלמידים שאינם טורחים להגיע לשיעורים בשם 'סטודנטים חופשיים', אבל לפחות עבור הסטודנטים של המרכז האקדמי שלם התואר הזה אינו הולם בעליל. במשך ארבעה שבועות מתוך שלושת חודשי החופשה, הסטודנטים שלנו משתתפים, כל מחזור בתחומו, בתכניות קיץ אינטנסיביות ופעילות, ולא פחות חשוב מכך – מהנות ומעשירות.

מסיימי שנה א', שעסקו השנה בעיקר בקורסי הליבה של החוג ללימודים הומניסטיים, נמצאים בעיצומה של תכנית ההטמעה ללימודי השפה האנגלית. הקמפוס 'נוקה' לכבודם מכל זכר לשפה העברית וחברי הסגל והמנהלה הונחו לשוחח עמם באנגלית בלבד. ראש התכנית, אנני קנטר בן הלל, סבורה כי הצעדים הללו, לצד הפעילויות והשיעורים הנמרצים, יגרמו לסטודנטים לקלוט את השפה ביתר מהירות וקלות.

"ליבת התכנית היא השקיעה המוחלטת, הטמיעה, בתוך השפה, בדומה לתכנית בעלת השם העולמי בבית הספר מידלברי ללימוד שפות בוורמונט", מציינת אנני בהתרגשות, "אתה יכול לפסוע במסדרונות בשלם ולשמוע את התלמידים משוחחים זה עם זה באנגלית גבוהה ושוטפת. השינוי הוא פשוט מדהים".

בין שלל הפעילויות בתכנית: צפייה משותפת בהרצאות TED, שיחה ודיון על פמיניזם והגירה, ביקור בקהילה היוונית בירושלים, מפגש עם עולמה של בריטית שהתאסלמה, סיור מודרך בארכיון המדינה – וזאת מלבד שיעורי הרחבת אוצר המילים, הדקדוק והספרות האנגלית הממלאים את שבועות ההטמעה.

IMG_2156

לימוד חוויתי בסגנון המדרסה האסלאמית. תכנית הקיץ של החוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם

מסיימי שנה ב' מתחלקים לשניים על פי חוג הלימודים שבו בחרו. תלמידי התכנית הבינתחומית בפילוסופיה מערבית והגות יהודית ייפגשו הקיץ עם מיטב המוחות הפילוסופיים בישראל. התרחשות התכנית בקיץ מאפשרת לסטודנטים להיחשף למרצים מבוקשים מקתדרות שונות, אשר במשך השנה האקדמית עסוקים בכתיבה, בתרגום ובהרצאה.

בין המרצים הלוקחים חלק בתכנית מצויים פרופ' הלי זמורה מאוניברסיטת בן גוריון, מומחה בעל שם עולמי להגותו של מקיאוולי שירצה על ספרו 'הנסיך'; פרופ' זאב הרוי מהאוניברסיטה העברית, זוכה פרס א.מ.ת במחשבת ישראל שירצה על 'מורה נבוכים' לרמב"ם; ד"ר יקי מנשנפרוינד מהאוניברסיטה הפתוחה שירצה על הפילוסופיה של המדע, ועוד.

"מדובר בשלושה שבועות מרוכזים שבהם הסטודנטים שלנו זוכים להיחשף למיטב המוחות, הן בתחום הפילוסופיה המערבית והן בתחום ההגות היהודית", אומר פרופ' מנחם קלנר, ראש החוג.

SONY DSC

סיורים, מפגשים והרצאות הם חלק בלתי נפרד מתכניות הקיץ. סיור שטח של סטודנטים בשלם

ולבסוף, תכנית ההטמעה בשפה הערבית שבה משתתפים תלמידי החוג למזרח תיכון ואסלאם. תקצר היריעה מלספר על שלל הפעילויות המצפות לתלמידי החוג, ואולי די אם נזכיר את השייח' שיבוא להרצות על דת האסלאם, את חברת הכנסת המזרחנית שתבוא לדבר על היבטים אזוריים, את הפעילות היומית 'ראפ-קאטה-זומבה' המתרגלת פעלים בערבית בעזרת שירה וריקוד ואת שעת ההתנסות החווייתית המדמה קנייה בבית מרקחת, רכישת מצרכים במכולת וקבלת טיפול רפואי בקופת החולים.

"התכנית רק החלה ואנו כבר מקבלים משוב חיובי ביותר מהסטודנטים", אומר פרופ' זאב מגן מהחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם, "התלמידים מיישמים את יכולות השפה שרכשו במשך השנה, וכעת יש להם ההזדמנות לתרגל אותן בעצימות גבוהה. אין ספק שהם יסיימו את תכנית ההטמעה כאשר השליטה שלהם בערבית הספרותית גבוהה בכמה רמות".

רוצים להתרשם בעצמכם מאחת מתכניות הקיץ שלנו? צרו קשר בעזרת הטופס בתחתית הכתבה, ואנו נתאם לכם ביקור.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.