חדשות
הצעידה את ראש העיר קדימה, חיברה אלף מתנדבים מכל הארץ. ספיר הלוי

הסטודנטים בשלם רוצים להיות גדולים

יש מי שמתבוננים בחלומות שלהם כמו בתכניות עבודה: משרטטים, מתכננים ומתחילים לבנות. הסטודנטים בשלם הגשימו את החלומות אותם רקמו בעבר והמשיכו הלאה, לחלומות הבאים. גם אתם יכולים להגשים את החלומות שלכם.

1 ביולי 2014   |  מאת: מערכת תוכן ועניינים

מה חלמתם להיות כשתהיו גדולים? מדענית? כבאי? ראש ממשלה? עיתונאית? לכל אחד ואחת יש חלום ילדות שמלווה אותם, לפעמים מציאותי יותר, לפעמים דמיוני. פעמים רבות אנחנו מנסים להגשים את החלום שלנו, ובפעמים אחרות מוותרים עליו והוא נותר בנו כזיכרון נוסטלגי ונעים.

אבל יש יחידי סגולה שהופכים חלומות למציאות, יום-יום. יש מי שמתבוננים בחלומות שלהם כמו בתכניות עבודה: משרטטים, מתכננים ומתחילים לבנות. חלק מן הסטודנטים בשלם עשו בדיוק את זה: הגשימו את החלומות אותם רקמו בעבר – והמשיכו הלאה, לחלומות הבאים.

קחו למשל את ספיר הלוי (24). כחלק מהרצון שלה להיות מעורבת בעשייה חברתית ולהימצא בצמתי השפעה מרכזיים, היא ריכזה את צוותי המתנדבים במסע הבחירות של מתמודד על ראשות עיריית ירושלים. כשהוא הפך לראש עיר הבירה של ישראל, ספיר יכולה הייתה לסמן ‘וי’ קטן בפנקס שלה. וה’וי’ הקטן הבא כבר בדרך: כחלק מתכנית המעורבות של שלם, ספיר כבר חיברה קרוב לאלף בוגרי מכינת ‘עין פרת’ ליוזמות חברתיות וחינוכיות בכל רחבי הארץ, תוך שהיא מסייעת לחבורת האנשים המוכשרים והשאפתניים הללו לתרום לחברה ולשפר אותה.

הוצאתם פעם אלבום מוזיקלי? חיים הוציא שניים. חיים עזרא אעני (22), גדל בבולטימור, מרילנד. בגיל שמונה עשרה הוא עלה לארץ, למד שנה בישיבה והתגייס לשירות ביחידה מובחרת, כחייל בודד. עוד לפני שעלה הוא הספיק להיות חבר בלהקות שונות, הוציא שני תקליטים, עבד ביצירת סרטים והפיק שלושה קליפים. ככה זה כשאתה מנגן בגיטרה מגיל שמונה. עוד מגיל קטן חיים-עזרא עוסק במוזיקה, ושם נמצאות גם השאיפות שלו: הוא רוצה ליצור, להלחין, לכתוב ולבצע.

מיזם אותו הצליח להגשים בשנתו הראשונה בשלם מחבר כמה מהחלומות הגדולים שלו: ציונות, שינוי חברתי ומוזיקה. ‘פרויקט שיר אחד’ הוא מיזם שחיים-עזרא הוא אחד ממייסדיו, המחבר אמני רחוב ירושלמים שונים לקליפ משותף על הקסם שבעיר. “השיר מוכיח שבין ישראלים יכול להתקיים שיח מסוג שונה”, אומר חיים, “כזה שלוקח את הקולות מתוך חדר ההקלטות החוצה, אל המציאות המורכבת”.

מה המשימה הבאה? חיים-עזרא וחבריו למיזם מתכננים להרחיב את התכנית לקהלים נוספים, כגון נוער בסיכון ואוכלוסיות מוחלשות.

“המפתח לשמירה על עם יהודי אחד נמצא במפגשים ישירים ביו יהודי ישראל ליהודי התפוצות”,אומרת הדס אופיר (21). ואם היא אומרת, אתם יכולים להאמין לה. במשך שנים שהתה הדס עם משפחתה בשליחות הסוכנות באוקראינה. הזמן האינטנסיבי בשירות הקהילה לימד אותה, לדבריה, איזה תפקיד חשוב יכולים יהודים ישראלים למלא בעיצוב הזהות היהודית בתפוצות, וכמה ישראלים יכולים ללמוד מיהודי חוץ לארץ.

אבל הדס לא עסקה רק במשימות ציוניות. במשך עשר שנים רקדה בלט קלאסי, ולא נתנה לשינוי מקומות המגורים להחריב לה את החלום: בשלוש השנים שעשתה משפחה באוקראינה רקדה הדס בלהקת הבלט של הקהילה היהודית באודסה.

בשירות הלאומי היא שירתה במשך שנתיים במשרד ראש הממשלה בתל-אביב. “למדתי כי יש חשיבות עליונה לכך שמדינת ישראל תטפח יחסים חיוביים עם קהילות וארצות אחרות מסביב לעולם, אפילו כאלו עם השקפת עולם שונה באופן דרמטי מזו שלנו”. ומדיבורים למעשים: בשנתה הראשונה בשלם הדס ארגנה ביקור של סטודנטים מאוניברסיטת פרינסטון, שנפגשו עם הסטודנטים שלנו לארוחת ערב משותפת. “אני רוצה להבטיח כי יהודים בכל העולם ירגישו תחושה משותפת של גורל וייעוד”, אומרת הדס, שמתכננת לארגן מפגשים נוספים עם סטודנטים מחו”ל.

מיזם המעורבות שבו היא לוקחת חלק מנסה לשלב בין הסטודנטים של שלם לתכנית של הסוכנות היהודית המאמנת מנהיגים צעירים מהתפוצות ומעניקה להם כלים ללמוד על התרבות היהודית-ישראלית.

שחר זוהר (25) שירת במשך שלוש שנים ביחידה הצה”לית 8200. הוא יצא לקורס קצינים והתנדב לשרת כקצין למשך שנתיים נוספות. אבל החלומות שלו לא היו בתחום הקריירה הצבאית. “שאלתי את עצמי: מי יתמודד עם האתגרים הקיומיים הנוגעים לחברה, למתחים הדתיים והתרבותיים שבה”, מסביר שחר.

הוא החליט שלא להמשיך את התפתחותו המקצועית בתחום המודיעין אליו השתייך. “הצבא נלחם על הישרדותה של מדינת ישראל – אך מי ידאג להבטיח שהיא תהיה מקום ששווה להלחם עבורו?”, המשיכו השאלות לנקר.

שחר החליט ללכת בעקבות החלום: “במרכז האקדמי שלם אני מקווה להקדיש את עצמי לשאלות הנוגעות לחוסנה של החברה, ולאסוף את הידע הנחוץ כדי לענות עליהן. אני רוצה לחשוב באופן ביקורתי וללמוד לזהות מהו נושא שכדאי להקדיש לו מחשבה מעמיקה”.

רוצים לפגוש את ספיר, חיים-עזרא, הדס ושחר פנים אל פנים? במרכז האקדמי שלם יש מקום גם לכם להגשים את החלומות שלכם. הירשמו ליום הפתוח או הרימו טלפון ותאמו ביקור.

אם יש לכם חלום – אל תהססו להגשים אותו. היום.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.