"הפייסבוק לא מיטיב עם השיח" – פרופ' רות גביזון בפורום שלם

כלת פרס ישראל, פרופ' רות גביזון, התארחה בפורום שלם ושוחחה עם הסטודנטים על המהפכה החוקתית, יחסי דתיים וחילוניים וזכויות אדם. בין השאר מתחה ביקורת נוקבת על הרשתות החברתיות

17 במאי 2015

כלת פרס ישראל, פרופ' רות גביזון, התארחה בפורום שלם לשיחה עם הסטודנטים על סדר היום החברתי והדמוקרטי של מדינת ישראל. בין השאר עסקה השיחה במהפכה החוקתית שהנהיג נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק, בשסע החברתי בין דתיים לחילוניים בישראל ובמצבן של זכויות האדם במדינה.

עוד בשנות ה-70 הייתה גביזון מהראשונים לקדם את נושא זכויות האדם בישראל, כשהקימה עם חבריה את האגודה לזכויות האזרח. "רצינו לבסס את השיח לפיו יש דברים שהם מעבר להחלטת רוב, שראוי כי כל פרט יזכה להם רק בגלל אנושיותו", סיפרה לסטודנטים. "זהו אחד הדברים החשובים ביותר לחברה ובעיקר לחברה הישראלית, הנמצאת במלחמה תמידית.  בכל מדינה יש נושאים הקשורים בהגנה על זכויות האדם, בעיקר של החלשים.  בישראל היו גם בעיות ייחודיות הקשורות למצב הביטחון, למעמד המיעוט הערבי, ולוויכוח על היחסים הנכונים בין דת ומדינה.

כאשר הקמנו את האגודה לא עסקו בנושא זה בצורה מרוכזת. בנוסף, לא היה שום גוף שלקח על עצמו להגן על הזכויות ה"רגילות" –  זכויותיהם של המוגבלים, חולי הנפש, האסירים – אז אנו לקחנו על עצמנו לטפל בנושא ולהעלות אותו לסדר היום".

את תאריה הראשון והשני (משפטים, כלכלה ופילוסופיה) למדה גביזון באוניברסיטה העברית, ואת לימודי הדוקטורט השלימה באוניברסיטת אוקספורד, כשהתמחותה היא 'הפילוסופיה של המשפט'. בתחילת שנות ה-2000 עלתה לכותרות כאשר נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, נלחם נגד מינויה לשופטת.  הוא אמר אז כי "לרותי יש אג'נדה".  "זה היה נכון", היא מגחכת.  "אלא שגם לו היתה אג'נדה".  לדבריה, היא עדיין מחזיקה בדעה שלא נכון בדמוקרטיה להעביר את ההחלטות העקרוניות לידי קבוצה של 'מלכים פילוסופים' שהם השופטים, "אף אם בדרך כלל אנחנו מעדיפים את החלטותיהם על אלה של הציבור ונציגיו".

בשנת 2003 היא פרסמה, יחד עם הרב יעקב מדן, את 'אמנת גביזון-מדן', המהווה ניסיון להגיע להבנות בנושאי דת ומדינה שיהיו מוסכמות הן על המגזר הדתי והן על המגזר החילוני. "גם הרב מדן וגם אני קיבלנו על עצמנו שלא לנסות ולשנות איש את רעהו. לשנינו היה ברור כי המטרה איננה שבסוף התהליך נסכים לגופו של עניין.  ידענו וקיבלנו שאני אשאר חילונית מתוך בחירה, והוא יישאר אדם מאמין ושומר מצוות". עם זאת, לדבריה, מטרתם הייתה להגיע להסכמות על הצורה שבה יוכלו מגזרים שונים לחיות יחד על מנת לקיים את המטרה המשותפת, עצמאות יהודית במדינת ישראל.

gavison_15

מתחה ביקורת על השיח הציבורי. פרופ' רות גביזון בחברתו של ד"ר דניאל פוליסר

"דווקא ההבנה הזו מאפשרת שיח אמתי, שמחפש הבנות על מסגרת משותפת מתוך קבלה של המחלוקות העקרוניות", אמרה גביזון, "אני מאוד גאה באמנה, כי היא מראה מה אפשר ונכון לעשות בחברה יהודית שהיא גם באמת דמוקרטית".

פרופ' גביזון מתחה ביקורת על השיח הציבורי הנוכחי, וטענה כי הרשתות החברתיות מרדדות אותו ומציגות מצג שווא של שסעים עמוקים, בעוד שבפועל קיימת הסכמה רחבה בשורת נושאים. "חלק גדול מהדיונים ברשתות החברתיות הוא ברמה של סיסמאות, מה שגורם לנו להיות קצת יותר אלימים מילולית ומתנשאים, ואז נוצר כעס על האלימות וכעס על ההתנשאות – וחוזר חלילה.  בפועל, המציאות היא הרבה יותר מורכבת. הצורך לחיות יחד יוצר מרקמים עדינים של מחלוקות לצד שיתוף פעולה משמעותי. יש המון נתונים, מחלוקות, שאיפות וחששות שצריך להתמודד אתם בזהירות ומתוך הקשבה, אבל הדיונים האלה פשוט לא מתקיימים".

גם מנבחרי הציבור לא חסכה פרופ' גביזון את שבטהּ, וביקרה את התחלופה המהירה של חברי הכנסת: "אני חושבת שאין דבר חשוב יותר מאשר מקצועיות, בין אם אתה שחקן כדורגל, בין אם את רקדנית ובין אם בחרת לעסוק בפוליטיקה. אנו משלמים מחיר עצום על כך ששליש מחברי הכנסת הם טירונים. אמנם חלק מחברי הכנסת החדשים הם אנשים רציניים, מחויבים וערכיים – אבל הם עוד לא יודעים לעשות פוליטיקה, והציבור משלם את המחיר".

היה לה גם מסר מיוחד לסטודנטים בשלם. "כשאני נתקלת באנשים צעירים בציבור היהודי על כל חלקיו אני מתפעלת מהנכונות שלהם לחיות במדינת ישראל, לתרום לה ולהילחם עליה, ובה בעת מודאגת מכך שהתשתית הרעיונית וההיסטורית שלהם היא יחסית דלה.

מי שחי בתחושה של 'אכל ושתה כי מחר נמות', אין לו תחושה מנין הוא בא ולאן הוא הולך. פרטים אולי יכולים לחיות כך, גם זה לא בטוח. אבל מדינה וחברה אינן יכולות להתקיים ללא חזון.  אחת מהדרכים לבסס את המסד הערכי היא לימוד ההיסטוריה והגות, ובהקשר הציוני-יהודי להעמיק במהות היהדות, בשאלה למה לרצות ולהמשיך אותה, ומהי ההיסטוריה של הארץ הזו על שלל הסכסוכים והמחלוקות בין חלקי הציבור שבה".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.