בשביל הנוער: רבקה ארביב פעילה בארגון 'בשביל'

רבקה, סטודנטית מחזור ב' בשלם, מתנדבת בארגון המכין תלמידי בית ספר ל'מחויבות האישית' שלהם. איך לוקחים התנדבות בעלת ערך והופכים אותה לדרך חיים המעצבת את אישיות התלמיד?

11 ביוני 2015

איך לוקחים פעילות התנדבותית חשובה ומבורכת ומכפילים אותה בריבוע? פשוט: מכשירים עוד ועוד מתנדבים. סטודנטית מחזור ב' בשלם, רבקה ארביב, היא מתנדבת בארגון 'בִּשביל' המכין תלמידי בית ספר ל'מחויבות האישית' (התנדבות בית ספרית) שלהם, ומלווה אותם בשנתיים שבהן הם מתנדבים בקהילה.

"מקימי הארגון הגיעו למסקנה שיש להעמיק את המעורבות הרגשית ואת ההבנה של תלמידי התיכונים כלפי הפעילות שהם עושים", אומרת רבקה, "כדי לחזק את המערכת החברתית שהם פועלים בתוכה".

ארגון 'בשביל' מכשיר סטודנטים לליווי הכיתות ולהעברת שיעורי הכנה למיזמי ההתנדבות, ועל אף שהוקם רק לפני שלוש שנים, הוא פועל כעת בשמונה בתי ספר בירושלים, בהרצליה ובטבעון וזוכה לתגובות מצוינות מהנהלת בתי הספר המשתתפים במיזם וכמובן – מהתלמידים עצמם.

rivka_arbiv_for_web

רבקה ארביב (משמאל), "ההתנדבות מחזקת את הדימוי העצמי של התלמיד".

כבר בכיתה י' התלמידים מחולקים לקבוצות קטנות על פי תחומי ההתנדבות, והמורים-הסטודנטים מעבירים סדנאות מעשיות. "המטרה היא להעמיק את השיח בנוגע להתנדבות, להפוך אותו להשקפת עולם לפיה היחיד הוא חלק מן החברה ויש לו אחריות לתקן את הבעיות שבה", רבקה מרחיבה. "במקום שהתלמיד יסייע לקשיש לסחוב סלי קניות הביתה, כעת הוא לומד לשאול את עצמו מיהו אותו קשיש, מהם הצרכים שלו, ומהי האחריות של החברה למלא אותם". התלמידים לומדים לא רק לעשות מעשה טוב אחד ונקודתי, אלא עורכים היכרות עם סוגיית הקשישים בישראל, וניתנת להם הזדמנות לבחון את המקום האישי שלהם מול הסוגיה.

בעיניה, המחויבות האישית היא לא רק מטרה בפני עצמה, לסייע לחברה, אלא גם כלי לחיזוק האישיות של התלמיד. "היא מחזקת את הדימוי העצמי שלו, את האמונה ביכולתו להשפיע ולשנות, היא מחברת אותו לקהילה והופכת אותו לגורם משפיע בתוכה". בין הפעילויות שמקיימים התלמידים אפשר למצוא בדיקת נגישות במוסדות, חנויות ונותני שירות במרחב הציבורי, ביקורים בבית אבות, סיירת שיפוצים העוסקת בתיקון בתים של אנשים שידם אינם משגת וקבוצה של מתנדבים בליצנות רפואית.

את שעות הפעילות מקדישה רבקה במסגרת שעות המעורבות החברתית להן היא מחויבת בשלם. "אני רואה חשיבות עצומה בחינוך ומאמינה בדרך הזו. כחברה בצוות המשווק את התכנית, התחושה היא שיש פה חבורה של אנשים טובים, טובים באמת, שעושים משהו יחד למען החברה".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.