עלייתם של הסתגלתנים

עולם התעסוקה הופך לכאוטי יותר ויותר, היציבות והביטחון במעסיקים הולכים ויורדים. גם ההתפתחות האישית המודרנית מביאה את רובינו להחליף מקצועות ומקומות עבודה יותר מבעבר. בעולם התעסוקה, כמו בעולם הביולוגי, זמנים כאוטיים הם תור הזהב של המינים הסתגלתנים. בוא לגלות כיצד יסייעו לך מדעי הרוח להפוך מ"ממתמחה" ל"סתגלתן".

2 ביולי 2013  |  מאת: אסף וול

עולם התעסוקה הופך לכאוטי יותר ויותר, היציבות והביטחון במעסיקים הולכים ויורדים. גם ההתפתחות האישית המודרנית מביאה את רובינו להחליף מקצועות ומקומות עבודה יותר מבעבר. בעולם התעסוקה, כמו בעולם הביולוגי, זמנים כאוטיים הם תור הזהב של המינים הסתגלתנים. בוא לגלות כיצד יסייעו לך מדעי הרוח להפוך מ"מתמחה" ל"סתגלתן"

דב הפנדה הוא דוגמא מצויינת להשוואה לרואה חשבון. מדוע? משתי סיבות. ראשית, בניגוד ליצורים אחרים שההשוואה אליהם עלולה להעליב מאן דהוא, הרי שהפנדה, על אף היותו מיוצר בסין, הוא יצור סימפטי ואהוב שאזניו מתנועעות בזמן האכילה. שנית, שלא כעורכי הדין, הוא לעולם יישאר מתמחה. מתמחה במה? באכילת חזרן (במבוק). אם תזיזו לו את הבמבוק, לא בטוח שהוא ישרוד.

באופן דומה נצבים גם בעלי מקצועות דוגמת רואי חשבון, מהנדסים ספציפיים ושמאי מקרקעין – לדוגמא. רובם מתמחים בתחום ייחודי להפליא. משבר בענף הבמבוק שעליו הם יושבים עלול להפיל את חסרי הגמישות שבהם אל מעגל האבטלה ולהצניחם במורד העשירונים החברתיים. רואה החשבון למשל, תפוצתו מוגבלת לבנייני משרדים והוא כמעט אנדמי (ייחודי לאיזור תפוצה מוגבל) למגדלים המחופים במראות. כיצד ישרוד רואה החשבון במידה נניח, שיהא עליו להפוך לעיתונאי? או חלילה לבמאי?

לעומת זאת, השועל הוא בעל חיים הידוע כסתגלתן אוכל-כל הניזון ממגוון מקורות מזון ותפוצתו נרחבת על פני איזורים גיאוגרפיים ואקלימיים שונים. נוכל לקחת כדוגמא שועל אנושי, אחד שממש לא ייעלב מהכינוי הנ"ל ולא מהסיבה שהוא כבר מת. ליתר דיוק, התאבד: הפילדמרשל הגרמני ארווין רומל, הלא הוא שועל המדבר.

רומל היווה ביטוי מובהק של העשיה התכליתית מכל, פעולת המלחמה, באופן ששיקף דווקא מודל פילוסופי סתגלתני תיאורטי. למעשה היוו פעולותי של "שועל המדבר" בזמן מלחמת העולם השניה, ביטויים משוכללים של פילוסופית חוסר השליטה בכאוס וניצולה כנגד היריב, פילוסופיה שפתחו במפתיע הפרוסים הנוקשים לאחר קרב יינה ב1806 בו הפסידו לצבאו של נפוליאון.

רומל שהחזיק בידע תיאורטי רב, הבין כי מבחינה פילוסופית לא ניתן לשלוט בכאוס השורר בשדה הקרב. לכן יש לתת "פקודת משימה" בלבד, בה יודע כל חייל מה המטרה הסופית. עליו לחתור אליה בדרכים ובאלתורים שייקרו על דרכו, תוך ניצול הצלחות ותוך גמישות מירבית. גם צה"ל של מלחמת ששת הימים העתיק את שיטת "פקודת המשימה" של רומל הסתגלתן.

מול רומל עמדו "עכברי המדבר" שלמעשה היו דובי פנדה מתמחים, מסורבלים ודוברי אנגלית. הפילוסופיה שלאורה הלכו גרסה כי יש להכין מראש פקודות לכל תרחיש נתון, כאשר כל שינוי בתכניות מחייב אישור רם דרג. אין פלא אם כך כי האנגלים ובעלי בריתם נגפו פעם אחר פעם בידי יריביהם המעטים יותר, והחליפו את מפקדיהם בזה אחר זה. שועל המדבר המשיך לגרום לעכברושים עוד צרות צרורות עד שמוגר לחלוטין מאפריקה, אך לא בכך עוסק טור זה.

הטור הזה עוסק בשדה קרב אלים ואכזרי לא פחות – עולם התעסוקה הכאוטי בו אנו חיים היום. האשליה בה קיימים איי מקומות יציבים הולכת ומצטמצמת ממגוון סיבות. הבלאי המואץ של מקצועות בעידן הטאבלטים ויצירתם של מקצועות חדשים הם בין התורמים לכך. מועסקים מחליפים עבודות ותחומים בתוך זמן קצר ועתידם של המתמחים הולך ונעשה קודר יותר ויותר. שוק העבודה של שנת 2013 הוא עולמם של הסתגלתנים.

כיצד תהפוך לסתגלתן? הרפתקנות, ספקנות, יצירתיות

הרפתקנות. כדי להפוך מדב פנדה לשועל עליך להרים את אפך, לחדד את חוש הריח שלך ולתור אחר הרפתקאות כדרכם של שועלים. הדבר כלל אינו קל עבור יונקים וככל שהיונק מפותח יותר, חששו מאי הודאות גובר. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שככל שיונק מפותח יותר כך הוא תלוי יותר בהוריו כדי לשרוד. תלות זו יוצרת חרדה רבה בכל מקרה אי וודאות, חרדת נטישה שתפקידה להגן על האורגניזם מפני שיכחה או איבוד של הוריו. מי שנחשף ליללות שבר של חתלתול שאיבד את אמו, מבין בדיוק במה מדובר. למעשה החרדה מאי הוודאות היא מנגנון אבולוציוני שמטרתו להגן עלינו, אלא שכבוגרים הוא לעתים הופך לרועץ. החיסון מפני חוסר ההעזה הזה הוא ידע כללי יותר על הסובב אותנו ועל התהלכים המתרחשים בו. הפנמה פילוסופית מסוג זה מפחיתה את החשש מפני העתיד ומעניקה כלים להתמודדות במציאות כאוטית, בבורסה, בשדה הקרב ובשוק התעסוקה – ממש באותה המידה.

העניין הבא בדרך להפיכתך לסתגלתן הוא עניין הספקנות. הספקנות היא אבן בסיס בפילוסופיה בפרט ובמדעי הרוח בכלל. הספקנות המוטלת במצב קיים ובהנחות קיימות מסייעת ביצירת מצבים חדשים ובתאקלמות בהם. לא מעטים הם המקובעים בתפיסות "אני אינני מסוגל להיות עצמאי, אלא רק שכיר". "אני מתאים באופן מובהק ללימודים ריאליים" או  "אני כבר מבוגר מדי מכדי להחליף מקצוע". מדוע? עקרון הספקנות קורא תגר על הנחות אלו שהן בראש בראשונה פסיכולוגיות. ישנם עקרונות פילוסופיים נוספים שבכוחם לדחוף את האדם לשנות את מסלולו ולהסתגל לישוניים, למשמעות אחרת ולקעקוע תפיסות אוניברסליות. בעניין זה מופיע במלוא עוזו הקונפליקט הדטרמניסטי – אקזיסיטנציאליסטי: האם עלי להמשיך עד כלות במסלול שנקבע עבורי מראש, שמא ביכולתי להשפיע על סביבתי וליצור מציאות חדשה בתחם אחר?

יצירתיות היא ככל הנראה הכלי המשמעותי ביותר להפיכתך לסתגלתן והיא מתבססת לרוב על שתי התכונות הקודמות. ישנם הטוענים כי יצירתיות מולדת בהכרח, אולם ככל שמתקדמים המחקרים בתחום החינוך, נראה שאין כך הדבר. היצירתיות היא למעשה בחינה חופשית של אפשרויות, ללא דעות מוקדמות. היכולת לבטל דעות קדומות קשורה בעקרון הספקנות הפילוסופי. אלא שגם להיסטוריה חלק לא מבוטל בהעצמת היצירתיות הן באמצעות תקדימים שצלחו הן באמצעות השראה מדמויות היסטוריות שבצעו מהפיכות בתחומים שונים.

לסיכום, לימודים הומניסטיים המשלבים פילוסופיה, ספרות ושפות הופכים את האדם לסתגלתן יותר ומקנים לו כלים להתמודד עם עולמנו הכאוטי. לפני מספר ימים התראיין בגלי צה"ל דוקטור במחלקה למדעי המוח באוניברסיטת בר אילן, וקבל על כך שלימודי הספרות הולכים ונעלמים מבתי הספר בגלל מיעוט מתעניינים. "ומה הקשר בין מדעי המוח לספרות?" נשאל הדוקטור. "הקשר הוא, שסטודנטים בכל תחום שהוא באוניברסיטה סובלים מקשיים בהתבטאות בכתב ובעל פה וחוסר יכולת ליישם קריאה ביקורתית בטקסטים" השיב הדוקטור. במילים אחרות: לא משנה באיזה מקצוע בוחר האדם לעסוק – כדאי לו ללמוד לימודים הומניסטיים שיהפכו אותו לבעל מקצוע טוב יותר ולכזה שיכול להסתגל לעולם משתנה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.