חדשות
שתי בובות צפרדעים יושבות על כיסאות, אחת מחזיקה בכוס יין

לקרוא ולשתות: 8 ספרי קריאה ומשקאות שהולכים יחד

אין כמו ספר טוב כדי לאבד את הראש, לשקוע בעולמות אחרים, לשכוח מהמציאות היום יומית – ואת אותו הדבר בדיוק אפשר לומר על כוסית של משקה טוב. אז למה לא לשלב ביניהם?

15 ביוני 2016   |  מאת: מרלה ברוורמן

אין זה צירוף מקרים שהמילה 'לטרוף' היא ה-קלישאה לתיאור מעשה הקריאה: חבלי הלידה שבקריאת ספר מופת מזכירים לא מעט את פעולת העיכול. למעלה מכך, בכוחה של הקריאה, בדומה לאכילה, להצית את כל חושינו, להוביל אותנו למקומות אחרים, להעיר זיכרונות רדומים מזמנים רחוקים, לגרום לנו להרגיש – באותו רגע או באותה ארוחה – כי אנו מצויים מחוץ לעצמנו. באמצעותם אנו נזכרים כי העולם גדול ועשיר יותר מאשר חדר השינה או המטבח שלנו, שברגיל מספקים את התפאורה למסעותינו הספרותיים או הקולינריים.

אם אנו באמת רוצים ללכת לאיבוד בתוך נובלה, לגימת משקה מתאים – ממש כמו עמעום התאורה, למשל – עשויה להכניס אותנו למצב הרוח הנכון. כאשר הספר הוא ספר מופת שצליחת ההתחלה שלו קשה ומאתגרת, משקה (במיוחד מהסוג האלכוהולי) יכול לשחרר אותנו כמו שצריך ולגרום אפילו לאנגליה הוויקטוריאנית להיראות כמו מקום חמים ומזמין.

הנה ההצעות שלנו:

Wine

1. בין שתי ערים, צ'ארלס דיקנס

יין אדום עמוק

עוד בפתח הנובלה הקלאסית שלו דיקנס, בשפתו שאינה ידועה בעדינותה, מבטיח כי בקרוב "הדם יישפך ברחובות כמו יין" והעובדה כי בני הזוג דפארז' – מהגיבורים המרכזיים בסיפור – הם בעליה של חנות יין בוודאי מסייעת בכך.

אך הקשר בין שני הנוזלים איננו מסתיים בהופעתם זה לצד זה; כאשר מישהו שותה יותר מדי הוא עלול לעשות דברים מטורפים כמו, למשל, להרוג מישהו 'בשם המהפכה'. או מדאם גיליוטינה, שההיסטוריה מוכיחה כי הייתה גברת צמאה ביותר…

Nehi Cola

2. אל תיגע בזמיר , הרפר לי

נהי-קולה (מה זה?)

גם בקבוק קולה פשוט איננו ניצב תמים בסצנת המעמדות הסבוכה של מחוז מייקומב. האזרחים "המשופעים יותר" – כלומר, הלבנים העשירים – "שטפו את הארוחה שלהם בקולה מהחנות", בעוד שהשחורים שותים נהי-קולה (הידועה כיום בשם 'RC קולה') בצבעים זולים ובהירים.

אפילו דולפוס ריימונד, הלבן הנאור שבחר לגור בין שכנים שחורים, לא יכול להתנתק לחלוטין מעברו: בבקבוק הוויסקי הנצחי שממנו הוא לוגם אין וויסקי – אלא קולה. קוקה קולה. עניין של טעם… או של גזע?

3. אמה, ג'יין אוסטין

תה עם חלב וסוכר

אין פלא כי ברומן שבמרכזו עומדים המנהגים החברתיים והנימוסים ארוחות תופסות מקום כה מרכזי. האוכל מגדיר את אופי הדמויות (האופנתיות, למשל – או הנואשות להיתפס כאופנתיות – מתחילות את ארוחת הערב מאוד מאוחר) ומזון מספק את האמצעים לביצור (או פירוק) כללי ההתנהגות שנבנו בזהירות.

לא בכדי מתנגד מר נייטלי לסעודה באוויר הפתוח, שהרי אפילו האיזון העדין והמרשים ביותר של כוס תה עלול שלא להספיק כדי למנוע מללכת שולל אחרי משב הרוח, המסיט קווצת שיער על לחייה של הנערה האוחזת בה.

4. אבות ובנים, איוון טורגנייב

שמפניה

באזארוב, גיבורו הצעיר, היהיר והבלתי נסבל של טורגנייב, דוחה את הערכים הפשוטים והמידות הטובות של דור ההורים לטובת ניהיליזם קיצוני. בלוטות הטעם שלו, על כל פנים, לא מתעלות על תענוגות העולם, באשר רוב הארוחות והשיחות העצלות נקטעות בקריאותיו הרמות לתוספת שמפניה.

התנשאותו על המארחת שלו, מדאם קוקשינה המשכילה לכאורה – שאותה הוא מכנה "קשת-תפיסה בלתי נסבלת" – לא מונעת ממנו להואיל בטובו ללגום כמות נדיבה מהשמפניה שלה, בשיעור שרק דמויות ברומן רוסי יכולות ללגום כמותו מבלי לאבד את היכולת להתפלסף.

Perfume

5. אהבה בימי כולירה, גבריאל גרסיה מרקס

בושם

זיכרונותיו של פלורנטינו מפרמינה אפופים בניחוחן המשכר של הגרדניות שפרחו בגן שבו התאהב בה. כה נואש וזקוק פלורנטינו בשל אהבתו הנכזבת, עד שהוא אוכל את עלי הגרדניות ושותה בושם בניחוחן רק כדי לדעת שוב את טעמה של פרמינה.

נראה כי הוא לא יודע שאפשר בהחלט להשתכר מבושם: אמו מוצאת אותו בבוקר שלמחרת שוכב בשלולית קיא. משוגע על כל הראש או רומנטיקן בלתי נלאה? כך או כך, מעלליו רוקחים סיפור נפלא לקריאה.

Raspberry

6. האסופית, ל' מ' מונטגומרי

עסיס פטל

נכון שהחברויות הטובות ביותר מתחילות בדרך כלל ברגל שמאל? כך גם החברות של אן ודיאנה, שמיליוני בנות מסביב לעולם, משך עשורים שלמים, נחלקו לגביה לשניים: אלה שהיו מאוהבות בה ואלה שחשבו שהיא הדבר הכי משעמם עלי אדמות. אן מבקשת בכנות לגרום לדיאנה להרגיש רצויה באמצעות כוסית של עסיס פטל; אפשר לסלוח לה על הבלבול בכך שמזגה לחברתה את תאומו האלכוהולי – יין דומדמניות.

באופן טבעי, דיאנה חוזרת הביתה שיכורה. כמה מתוק (וסליחה על השנינות) שזהו הסוג הנועז ביותר של מעשי השובבות באבונלי, העיירה האידיאלית של מונטגומרי.

Vinegar

7. מאדאם בוברי, גוסטב פלובר

חומץ

לפני שהיו דיאטות שייקים היה חומץ: אמה בובארי, המבקשת לרזות עד שתקבל את גזרתן האופנתית של חברותיה הפריזאיות שותה חומץ ומרזה עד שהיא כמעט נעלמת. התכנית שלה להימלט מחיי הפרך הקרתניים של משפחתה כמעט ועובדת: בעלה הרופא, המודאג ממצב בריאותה הרופף, מתחייב להעביר את עסקיו לעיר גדולה יותר.

אולם לפני שהם מספיקים לממש את החלטתם אנו מגלים כי אמה הרה. מיועד לכל מי שחשב שחיים של שעמום הם הבעיה הגדולה ביותר; הורות בלתי צפויה בהחלט עשויה לשנות את נקודת המבט שלכם.

Hot Orange Juice

8. סיפור על אהבה וחושך, עמוס עוז

מיץ תפוזים חם

סחט מספר תפוזים לתוך כוס; חמם סיר קטן של מים מעל הפרימוס; הנמך את כוס המיץ אל הסיר ובחש, כך שהמיץ הקרוב לדפנות לא יהיה חם מהמיץ שבמרכזה. הגש (בדאגה) את המיץ לאשתך; הגש אותו (תוך הפרחת משחקי מילים ושנינויות תפלות) לבנך.

עמוס עוז תיעב, ללא ספק, את הצורך של אביו למלא בפטפוטים את הדממה, את השקט הזועק תקוות בלתי מוגשמות וחלומות זנוחים – הן אישיים והן לאומיים. למרבה המזל נראה שהמתעד הראשי של ישראל לא שכח דבר.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.