כך בונים מרחב למידה: קבלו הצצה אל המבנה המחודש שלנו

בתוך שנים ספורות מעת הקמתו הפך המרכז האקדמי שלם למוסד משגשג שבו לומדים יותר מ-200 סטודנטים, ומלמדים בו עשרות אנשי סגל מהמעלה הראשונה. בחודשים האחרונים החל פרויקט בינוי והרחבת מבנה חדש בהתאמה לרוח המרכז ולקהילת הסטודנטים הלומדת בו

19 בדצמבר 2018 מאת: המערכת

התחושה המושמעת חדשות לבקרים על ידי סטודנטים ומתעניינים היא כי מדובר במבנה ובעיצוב פנימי בעלי סטנדרטים גבוהים, מבנה שמור ומטופח, בעל סגנון ייחודי ומרשים, המהווה מעטפת הולמת לתכנים המגוונים הנלמדים בו ולרוח החיה המתקיימת בין כתליו. הסטודנטים חשים כי מלבד היותו מרחב למידה, המבנה מהווה עבורם מקום חווייתי שבו הם נהנים לשהות במשך כל שנות לימודיהם.

בהמשך לגדילה ולהתרחבות הטבעית של הארגון בארבע השנים האחרונות, על המבנה היה לעבור התאמות, שינויים והרחבה משמעותית של כיתות, ספרייה וחללי מחקר, כל זאת על מנת לשכלל את החוויה הלימודית הייחודית שהמרכז מבקש לחולל.

"רצינו שהמבנה ישמש בית עבור הסטודנטים"

שאלנו את אבישג בר-טל, סמנכ"לית התפעול של "המרכז האקדמי שלם" המובילה את מיזם הבינוי המחודש, מה עומד ביסוד תכנון המבנה המחודש, מתי הוא יהיה מוכן ומה מצפה לסטודנטים הלומדים בו.

אבישג, מה העקרונות שהנחו אתכם במיזם הבינוי המחודש?

יש כאן עניין שהוא הרבה מעבר לצורך התרחבות ודאגה טכנית למקום ולשטח. ביקשנו לייצר חלל שישמש בית, שבו ניתן להגשים את החזון האינטלקטואלי בראייה הוליסטית של עיצוב ותכנון שפוגשים תוכן ויצירה. חשבנו כיצד נכון לבטא את צביונו המיוחד של המרכז הדוגל בשיח, בדיאלוג מפרה, בלמידה משותפת במבנה הכיתות ובמרחבים הציבוריים שבו. זה בא לידי ביטוי דרך מפגש בין חומרי גמר קלאסיים ותעשייתיים, שילוב בין ישן לחדש, ממש כמו המפגשים הטקסטואליים הנלמדים בו, יצירות המופת הקלאסיות אל מול חדשנות ויצירתיות עכשווית.

הגדלת השטח היא משמעותית?

כבר בראשית הדרך כחלק מאיתור ומבחירת המבנה הנוכחי ידענו והאמנו כי המרכז צפוי לגדול ולהתפתח, ועל כן חיפשנו מראש מבנה בעל פוטנציאל אמיתי להתרחבות הדרגתית.

מהר מאוד הבנו כי גם במקרה זה "השלם עולה על סך חלקיו" והגיעה העת להתרחב, אומרת אבישג בחיוך.

בימים אלו אנו נמצאים בעיצומה של תנופת בנייה שמטרתה המרכזית היא מתן מענה הולם לצורכי הסטודנטים והסגל. מדובר בתוספת שטח משמעותית המתפרשת על שתי קומות נוספות, אשר תכפלנה בפועל את שטח הקמפוס כמעט פי שניים: מ-1,900 מ"ר ל-3,350 מ"ר.

מדובר באמת בהרבה שטח. כיצד החלטתם באיזו צורה לנצל אותו?

בשנים האחרונות למדנו תוך כדי תנועה כיצד נכון לייצר מוקדי משיכה ושייכות לסטודנטים, ובנינו בצורה מושכלת אפיון צרכים המסתמך בעיקר על חוות דעתם החשובה של הסטודנטים, נציגי המרצים והסגל המנהלי אשר ראינו בהם שותפים אמיתיים למיזם – כל אחד תרם מנקודת מבטו כדי לייצר סינרגיה נכונה התומכת בחוויה הלימודית של המרכז. חשוב להבין כי הסטודנטים מבלים במבנה שעות רבות ואנו מעוניינים לעודד אותם לראות בו בית של ממש. לכן מלבד חללים לימודיים, תוכנן אזור נוסף שישמש עבור הסטודנטים מועדון כיפי ומזמין בעצוב צעיר ודינמי הכולל פינות ישיבה ובר קפה מגניב.

איך, למשל, בא לידי ביטוי הצורך בחדרי דיונים המיועד לקבוצות קטנות?

הופעלה כאן חשיבה רב ממדית: הן מהמקום התכנוני הפרקטי והן שימת דגש על אלמנטים עיצוביים המשרתים את המטרות הפדגוגיות. בעינינו זו דרך נוספת לשדרוג חוויית לימוד, התפתחות אישית וחברתית של הסטודנטים בכל המרחבים ולא רק בכיתות הסמינר שנועדו לשם כך. כך, למשל, כדי לעודד שיח ודיאלוג בין סגל אקדמי לסטודנטים מתוכננת קומת מחקר המהווה חלל אינטראקטיבי הבנוי כמסדרון רחב ידיים, המשלב פינות ישיבה שמחיצות מפרידות ביניהן, כך שקבוצות קטנות המשלבות סטודנטים ומרצים יכולות לשבת ולדון בנושאים מבלי להפריע זו לזו. גם הכיתות שלנו מתוכננות במבנה מיוחד המאפיין את שלם, באופן שמעודד את דינמיקת השיתוף והשיח.

מה עוד יתחדש בבניין?

כמו בכל תחום במרכז האקדמי שלם גם כאן כיוונו גבוה: מתוכננת תוספת משמעותית של אודיטוריום גדול הבנוי ככיתה חכמה שעתידה להיות מאובזרת בתשתיות מולטימדיה מתקדמות. כמו כן מתבצעת הרחבה של קומת הספרייה, שתאפשר תנאי למידה ומחקר לכמה שיותר סטודנטים, לכל אורך יום הלימוד עד השעות הקטנות של הלילה. מקום ייחודי נוסף שיקבל מענה הוא מרכז הכתיבה, מרכז אנגלית וערבית. סביבת הקמפוס עצמה כוללת מרחבי דשא פסטורלי, מגרש כדורגל, כדורסל ועוד. במסגרת רצונם של הסטודנטים לשלב פעילות ספורטיבית החלטנו להקים חדר כושר מצויד ומאובזר הכולל מלתחות צמודות, כחלק בלתי נפרד מהפעילויות המתקיימות במבנהואם תחפצו להשלים את החוויה ולקבל השראה, ביום בהיר ושטוף שמש אתם מוזמנים לצעוד אל עבר המרפסות הפתוחות ומרפסת הגג הדקורטיבית הצופה ומשקיפה פנורמית אל עבר נופה הקסום של חומת העיר העתיקה.

"הסטודנטים יקבלו מקום אידיאלי עבורם"

מה החלק בפרויקט שאותו את הכי אוהבת?

לראות כיצד המיזם האוונגרדי הזה קורם עור וגידים וכיצד החזון הופך למציאות. להסתובב במרכז בסופו של יום, לחוש את האווירה, לצפות בקהילת סטודנטים איכותית וצמאת דעת, המתהלכת בין כותלי המבנה, משדרת תחושת שייכות, מקיימת פעילויות, כנסים וכדומה. אני מאמינה כי באי המקום והלומדים בו בעיקר מודעים למחשבה המרובה שהושקעה בעבורם ומעריכים אותה. אצלי, באופן אישי, זה תמיד מלווה בתחושת סיפוק גדולה.

עשית לנו חשק. מתי נכנסים?

הכניסה בפועל מתוכננת ככל הנראה בסוף שנת 2019, ייתכן אף לפני. בינתיים אפשר להתרשם מסרטון ההדמיה הווירטואלי המצורף, שמטרתו לתת טעימה לסטודנטים ולמתעניינים לגבי חללי המבנה המוגמר. החזרה לבניין תהיה הדרגתית, והמטרה העומדת לנגד עינינו היא חזרה לפעילות שוטפת בבניין החדש כבר בראשית שנת הלימודים הבאה.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.