העיתונאית מלאני פיליפס: "תגובת אירופה לטרור – פגומה"

העיתונאית הנחשבת הרצתה בפני החוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם. "הטרור בפריז אינו טעות. קיצונים אסלאמיים בוחרים את מטרותיהם בקפידה", אמרה

29 בנובמבר 2015

הסופרת והעיתונאית הבריטית מלאני פיליפס התארחה בשלם ושוחחה עם סטודנטים מהחוג למזרח תיכון ואסלאם על תופעת האסלאם הקיצוני באירופה.

"כאשר הוזמנתי לדבר כאן ובחרתי את נושא השיחה לא שיערתי כמה הדברים יהיו עדכניים, למרבה הצער", פתחה פיליפס את הרצאתה 'אירופה וקיצוניות אסלאמית: האתגר העומד בפנינו', שהתקיימה ימים ספורים לאחר מתקפת הטרור שבה נרצחו למעלה מ-130 איש במרכז פריז.

"קיצונים אסלאמיים אף פעם לא בוחרים את מטרותיהם במקרה", הדגישה פיליפס, בוגרת אוניברסיטת אוקספורד וכתבת נחשבת בערוצי תקשורת כגון בי.בי.סי ו'גרדיאן'. "צרפת לא נבחרה במקרה. היא נחשבת לערש המודרנה, והמודרנה היא אויב האסלאם הקיצוני. פריז, לונדון ורומא – יש להן משמעות. לונדון היא בירתה של מלכת האימפריה הבריטית. רומא היא משכנו של הוותיקן, מבצרהּ של הנצרות. כאשר מדובר במלחמת דת, הכל סמלי – ולסמלים יש משמעות", אמרה פיליפס.

רב-המכר שכתבה פיליפס, 'לונדוניסטאן', התריע על עליית הכוחות האסלאמיים הקיצוניים באנגליה וברחבי אירופה ועורר מחלוקת חריפה באשר לנכונותן של האזהרות ששיגר לפתחה של התרבות המערבית. העיתונאית ביקרה בחריפות את מה שכינתה "התגובה הפגומה של אירופה לתקיפות הטרור האסלאמי שהיא עוברת כעת", והתריעה כי "היבשת צועדת לקראת מלחמה כאשר היא סהרורית, אפופת שינה ובעלת תפיסת מציאות לקויה".

באשר לטענה שנשמעה מפי מספר מנהיגים באירופה ובארה"ב וכן מפי אנשי דת ומנהיגים פוליטיים מוסלמיים כי לדאעש "אין שום קשר לאסאלם", תהתה פיליפס כיצד ייתכן שלארגון המכונה 'המדינה האסלאמית', מעוניין להקים ח'ליפות על פי חוקי השריעה ומוציא לפועל עונשים מזעזעים והוצאות להורג הלקוחים במישרין מתוך הקוראן "אין שום קשר לאסלאם".

עם זאת טענה כי ארגונים קיצוניים נופלים על קרקע פורייה בבואם לגייס תומכים ופעילים מקרב הקהילה המוסלמית, גם כאשר מדובר בצעירים המגיעים ממשפחות אמידות, מצב חברתי נורמטיבי ובעלי השכלה מעולה. "הצעירים הללו גדלים בסביבה המלאה תרעומת על המערב ותחושת קרבנות תמידית. כאשר מנהיג דתי מדבר אל הזהות המוסלמית הרדומה שלהם הוא מצליח לשייך אותם לסיפור גדול יותר והם נשבים בקסמו", התריעה פיליפס.

"אבל איש לא מדבר על כך בבריטניה", הלינה העיתונאית, "אם אתן את ההרצאה הזו בארצי אחשב 'אסלאמופובית', וזאת בשעה שמיליוני מוסלמים אירופים מבועתים מפני האלימות של המוסלמים הקיצוניים". היא הבחינה בין פעילים פוליטיים וחברים בארגוני טרור לבין מוסלמים רבים המבקשים לחיות כחלק מהרקמה האירופית ולהנות מהחירות והדמוקרטיה שהיבשת מאפשרת.

המפגש עם כתבת נחשבת בעיתונים הבריטיים 'גרדיאן', 'אובזרבר', 'סאנדיי טיימס' ו'דיילי מייל', המשדרת גם בתחנת הרדיו בי.בי.סי. היה מרתק, והרצאתה פתחה לסטודנטים ולחברי הסגל פתח לדיון על הקשרים ההדדיים בין אירופה לאסלאם ועל העתיד שאליו הן צועדות.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.