פרס מתנאל למחשבת ישראל הוענק לד"ר שמואל לואיס

ספרו של ד"ר שמואל (ריצ'י) לואיס, 'ולפני כבוד ענווה', זכה בפרס היוקרתי הניתן לחיבורים אקדמיים הפונים לציבור הרחב. "יצירה נדירה ברגישותה ובמנעד התמטי המאפיין אותה", כתבו השופטים בנימוקי הפרס

14 בינואר 2015

האיגוד העולמי למדעי היהדות בחר להעניק את פרס מתנאל לספר העברי הטוב ביותר במחשבת ישראל לשנת 2013-2014 לד"ר שמואל (ריצ'י) לואיס, מרצה לספרות חז"ל במרכז האקדמי שלם. הפרס הדו-שנתי היוקרתי, בגובה 25,000 דולר, מוענק לחוקרים מקוריים במחשבת ישראל שמחקרם פונה לציבור הרחב. הוא ניתן לד"ר לואיס על ספרו יוצא הדופן 'ולפני כבוד ענווה – אידאל הענווה כיסוד בשפתם המוסרית של חז"ל'.

הספר, שראה אור בהוצאת מאגנס, עוסק במושג הענווה במשנת חכמי היהדות הקדומים, וחושף את האידיאל המוסרי במקורות העוסקים במושג זה בספרות חז”ל. טענתו המרכזית היא כי טקסטים אשר במהלך השנים נחשבו לחינוכיים בלבד, מייצגים רובד הגותי סמוי ששורשיו חושפים מחלוקת עמוקה עם הציוויליזציה התרבותית מבית המדרש המערבי-יווני.

Lewis

ולפני כבוד ענווה. פרט מתוך עטיפת הספר

חבר השופטים כינה את הספר "יצירה נדירה ברגישותה ובמנעד התמטי המאפיין אותה", ונימק את בחירתו בספר בכך שהוא מהווה "מחקר המצליח להנהיר את האתוס הרבני מתוך העומק של מרחבי עיצוב האישיות הראויה הן בעולם העתיק והן בפוטנציאל המתמשך של אידיאל זה". לדבריהם הספר "עוסק לעומק בהבנת האידיאל האתי של הספרות הרבנית תוך כדי מיקומו בתרבות ההלנית הרחבה יותר ותוך חישוף הנחותיו התיאולוגיות הגדושות".

ד״ר שמואל (ריצ׳י) לואיס, מרצה לספרות חז״ל במרכז האקדמי שלם, שימש מרצה בכיר לתלמוד והלכה במכון שכטר למדעי היהדות, עמית מחקר ומרצה במכון שלום הרטמן וראש הישיבה הקונסרבטיבית בירושלים. בשנים 2013-2012 היה עמית מחקר במרכז ׳תקווה׳ שליד בית הספר למשפטים באוניברסיטת ניו-יורק.

המרכז האקדמי שלם מברך את ד"ר לואיס על קבלת הפרס, ומאחל לו המשך עבודה אקדמית פורייה.

תמונת הכותרת: באדיבות קרן מתנאל והאיגוד העולמי למדעי היהדות

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.