חדשות

סטודנט בשלם מיוזמי 'לימוד' בירושלים

"ירושלים היא עיר של שותפות והתחדשות בלתי פוסקת, ומקום שבו אפשר לדבר עם כולם על הכול", אומר דביר שוורץ, סטודנט בשלם ומפעילי 'לימוד' ירושלים, מפעל הלימוד שהחל באנגליה לפני שלושים שנה

24 באוגוסט 2015

שמעתם כבר על 'לימוד'? אם לא, עכשיו יש לכם הזדמנות לקחת בו חלק: 'לימוד' הוא מפעל בן שלושים שנה שבו אנשים מכל רחבי העולם עוסקים למשך מספר ימים בסוגיות מעולם התוכן היהודי.

הוא התחיל בבריטניה והתרחב ל-80 קבוצות בתפוצה חובקת עולם, אבל את העלייה שלו עשה המפעל רק בשנים האחרונות – וזכה להצלחה גדולה. הרצאות, דיונים, סיורים, סדנאות וחוגים, ב'לימוד' מזמינים את "כל מי שמוכן ללמד וללמוד, להתבונן ולהקשיב" להשתתף בפעילות.

במיזם משתתף השנה סטודנט במרכז האקדמי שלם, דביר שוורץ, שלקח על עצמו את התפקיד להביא את בשורת 'לימוד' לכל ישראלי, ועד עכשיו הוא מצליח בכך יפה: לאירוע שייערך בחמישי-שישי הקרובים בהר הרצל בירושלים כבר נרשמו כ-400 איש.

"בקיץ הנוכחי העיבו על ירושלים, העיר היפה ומלאת הגוונים, אירועים שהדגישו שוב את הפילוג בין האוכלוסיות השונות הגרות בה", אומר דביר, "אבל ניתן לחוות את העיר בצורה אחרת לחלוטין, כבירה של שותפות ואחווה, עיר של התחדשות בלתי פוסקת וכמקום שבו אפשר לדבר עם כולם על הכול. אלו הערכים המובילים את אירועי 'לימוד' ולכן היה לנו חשוב לקיים אותם בירושלים".

אחד העקרונות היפים של 'לימוד' הוא כי רבים מהמשתתפים בו עושים זאת בהתנדבות: המרצים ומנחי הסדנאות אינם מקבלים תשלום ואף משלמים את דמי הכרטיס כמו כל שאר המשתתפים, מתוך מחשבה כי גם הם חלק מן הקהילה הלומדת. השיתוף בידע נעשה מתוך ערבות הדדית ורצון להיבנות מן הידע ביחד.

LIMMUD_1

עיקרון ריבוי הדעות והקולות הוא נר לרגליהם. אחדים מהדוברים באירוע 'לימוד ירושלים'

גם עיקרון ריבוי הדעות והקולות הוא נר לרגליהם של יוזמי המפעל, הבא לידי ביטוי בדוברים המוזמנים לאירוע ומגיעים מכל גווני היהדות: "בירושלים קיימים מרחבי שיח, לימוד ותרבות רבים; אך אין כמעט מקומות שבהם נפגשים בני קבוצות שונות ולומדים ביחד וכן לומדים אלה מאלה. לימוד ירושלים שואף להיות מרחב כזה", אומרת נדיה לוין, המשמשת כאחת מיושבי הראש של המיזם.

"באנגליה משתתפים באירוע של 'לימוד' כ-2700 בני אדם ב-20 מושבים במקביל. פה בירושלים האירוע צנוע יותר, אבל ממשיך את הרוח הפעילה והפלורליסטית של 'לימוד' העולמי. ירושלים מייצאת לכל העולם דוברים מן השורה הראשונה, ואך טבעי הוא שאירוע כל כך ססגוני ומרגש כמו 'לימוד' יתקיים דווקא בה".

יוזמת 'לימוד' מצטרפת ליוזמות החברתיות ואירועי התרבות הרבים הנערכים בירושלים בשנים האחרונות שהסטודנטים של שלם לוקחים בהם חלק מרכזי ופעיל.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.