חייל מדבר בקשר בין הרקפות

כמו רקפות בין הסלעים. סיפורו של שיר

הזמר והיוצר אריאל הורוביץ עמד לצאת להופעה בפני תושבי הדרום כאשר מסך הטלוויזיה התעכב על פני חיילי צה"ל שעמדו לפני מבצע צבאי מסוכן ומורכב. הוא התיישב וכתב את אחד השירים המרגשים שלו. כך זה קרה.

23 במאי 2016 מאת: אריאל הורוביץ

1.

נדמה לי שזה היה בוקר יום חמישי, 8 בינואר 2009. ישבתי בבית בתל אביב, חיכיתי להסעה שתיקח אותי להופיע בדרום בפני חיילים ואזרחים שישבו במקלטים בעקבות מבצע 'עופרת יצוקה' ובינתיים ראיתי חדשות בטלוויזיה. גיליתי שבלילה החלה הכניסה הקרקעית לעזה ותמונות החיילים שהתכוננו אליה חדרו ללב. פתאום ראיתי על המסך את האנטיתזה לכוכבי הריאליטי הקשקשנים שמאכלסים את השידורים בדרך כלל. שאלתי את עצמי איפה כל האנשים האלה מתחבאים ביומיום שלנו, אם יש לנו אנשים כאלה –  למה המרחב הציבורי האלקטרוני שלנו נראה כמו מצעד איוולת אחד גדול? ואז עלה לי בראש הדימוי: האנשים האלה מתחבאים כמו רקפות בין הסלעים.

rakafot avital pinnick

2.

ניגשתי לפסנתר. הבית הראשון, מילים ומנגינה, הגיעו מיד. היה לי ברור מי הסלעים – כל מה שמפריע לי ביומיום הישראלי – ומי הם הרקפות. והייתה גם ההרגשה הנדירה שהשיר מתנגן מעצמו. אבל איך ממשיכים?

3.

מכיוון שהבית תיאר יותר את הסלעים מאשר את הרקפות, היה ברור שהפזמון צריך להוציא את המרצע מהשק. לחשוף את הרקפות שאמנם הן נחבאות, אבל בסופו של דבר גוברות על הסלעים. בשפה מוזיקלית: מקבלות את הצלילים הארוכים והגבוהים, אלה שיש בהם אורך רוח, בניגוד לבית שבו הצלילים קצרים וקדחתניים כמו הצפירות בכביש, הטלוויזיה השטחית ושאר התחלואים-סלעים שהוא מתאר.

wild-865296_1920

4.

השיר היה מוכן וההסעה הגיעה. הקלטתי אותו בזריזות לסלולרי כדי לזכור אותו ושמעתי אותו כל הדרך. לפני ההופעה תפסתי את חברי, המוזיקאי יאיא כהן אהרונוב שגם הוא הופיע באותו מתחם, וביקשתי ממנו שינגן איתי את השיר החדש כדי שיהיה לי גיבוי, כי אני צריך לזכור גם מילים וגם אקורדים של שיר שהרגע כתבתי. יאיא התאהב בשיר ואמר לי: ״זה שיר שצריך לתת אותו עכשיו במתנה לעם ישראל, תבוא אלי אחר כך לאולפן ונקליט אותו״. זה הביצוע ששלחנו ל'קול ישראל' ושבאמת הגיע דרכם לאנשים רבים שהשתתפו או שבני משפחותיהם השתתפו במבצע.

Ariel Howowitz

5.

כשבועיים לאחר סיום מבצע מבצע 'עופרת יצוקה' התקשר אליי זאב רובינוביץ'. הוא סיפר לי שבנו עומר נפל במבצע, והמשפחה מבקשת לצטט את הפזמון על המצבה שלו. התרגשתי מאוד, וזו הסיבה שבאלבום שבו הוא הוקלט, השיר מוקדש לזכרו של עומר.

~~

אריאל הורוביץ וד"ר אסף ענברי, המלמד במרכז האקדמי שלם, מעלים את 'הביתה': מופע משותף בשילוב קטעים מספרו רב המכר של ענברי ומיטב שיריו של הורוביץ. מתעניינים בלימודים במרכז האקדמי שלם? הירשמו בקישור ובואו למופע.

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.