חדשות

המעורבות הקהילתית יורדת לשטח: קורס מבוא לחברה הישראלית

שיעור עיוני, מפגש אישי וסיור שטח: קורס חדש מפגיש את הסטודנטים משנה א' עם מגזרים שונים בחברה הישראלית, ומכין אותם למיזמי המעורבות הקהילתית של שנה ב' – וגם להמשך הדרך

8 בדצמבר 2015

קורס חדש ומאתגר נלמד השנה לראשונה במרכז האקדמי שלם: 'אתגרים ושסעים בחברה הישראלית'. בנוסף להרצאות עיוניות כולל הקורס מפגשים עם אישים משפיעים ממגזרים שונים וסיורים להכרת הסוגיות כפי שהן באות לידי ביטוי במציאות היומיומית.

'האתגר הפריפריאלי בנגב', 'תנודות דמוגרפיות בישראל', 'הלאמה והפרטה', 'מדינה יהודית ודמוקרטית', 'בין זהות אזרחית לזהות אתנית' – אלו הם רק חלק מן הנושאים הנידונים בקורס החוויתי. מהלך הקורס משלב לימודים עיוניים עם מפגשי פורום שלם, שבהם אישים בולטים חולקים עם הסטודנטים את השקפת עולמם בנושאי הליבה המעסיקים את הציבוריות הישראלית ומכוננים את זהותה.

פעם בשבועיים יוצאים הסטודנטים לסיור בעקבות הנושאים הנידונים – מבית המשפט העליון ועד ליישוב חורה בנגב, מחווה חקלאית בדרום ועד עכו בצפון – ופוגשים את האנשים, המקומות, הריחות והטעמים של ישראל הפיזית המתקיימת ברחובות ובשווקים. את התכנית מובילה גילה רוקמן, ראש מדור מעורבות חברתית.

"סדר היום התקשורתי מושפע בעיקר מאנשים החיים במרכז הארץ, בתל אביב ובירושלים, אבל ישראל נמצאת לא פחות מכך באזורים המדוברים פחות", אומרת גילה, "לשם צריכים להיות מכוונים המאמצים שלנו. היכרות עם השטח מעניקה לסטודנטים תמונה שלמה יותר של החברה הישראלית ומכינה אותם לשלב הבא, שהוא מפגש בלתי אמצעי עם האנשים והארגונים המשפיעים על פני החברה". הקורס, שהוא חובה לסטודנטים בשנה א', משלים את תכנית המעורבות הקהילתית ומהווה נדבך שעליו נבנות שעות המעורבות בקהילה שלהן מחויבים סטודנטים בשנה ב'.

IMG_5246

"להכיר את החברה הישראלית". תלמידי שנה א' עם מגילת העצמאות. תמונה: יונתן פוקס

"הקורס יוצא דופן וייחודי, מכיוון שבמקום להיות סגורים בין ארבעה קירות בכיתה אנחנו פוגשים את העולם ולומדים מה המקום שלנו לפעול בתוכו", אומרת דנה סמואל, סטודנטית שנה א' בשלם. "בעוד שהשיעורים עם המרצים הקבועים נותנים השקפת עולם רחבה, בקורס אנחנו נפגשים עם אנשים שזהו תחום ההתמחות הבלעדי שלהם והם מספקים לנו מבט עומק על הנושא הנלמד. אנחנו יכולים ללמוד בכיתה על תפקידו של שופט בחברה דמוקרטית, אבל הפגישה שלנו עם שופט העליון רובינשטיין הייתה חוויה מסדר גודל שונה".

קורס 'אתגרים ושסעים' הוא חוליה ראשונה בתכנית ארבע-שנתית מקיפה המכינה את הסטודנטים בשלם להשפעה על החברה. בשנתה השנייה של התכנית הסטודנטים פועלים במסגרות מעשיות של מעורבות קהילתית, ובשנותיה השלישית והרביעית הם משתלבים בחברות ובארגונים מובילים ומתחילים את דרכם להנהגת החברה הישראלית.

תמונת הנושא: הפגנת יוצאי אתיופיה, תל אביב 2015. הרווי ספיר, פיקוויקי. ע"פ רישיון cc2.5

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.