פסלים של פלאטו וסוקרטס

ראש בראש: פילוסופים וסופרים נלחמים בגוגל

סופרים ופילוסופים נמדדים, בין השאר, במבחן הזמן. ומיהו שופט הזמן המדויק ביותר אם לא מנוע החיפוש של גוגל, המאפשר לבדוק נפח חיפושים של מונחים ומושגים.
אז בדקנו עבורכם כמה צמדים של פילוסופים וסופרים, ראש בראש, על בסיס מנוע החיפוש של גוגל. התוצאות החד משמעיות לפניכם.

14 בפברואר 2017  |  מאת: גיל סלוביק

הרמב"ם והרמב"ן – האם "היהודים באים" צדקו?

בפינה האדומה של חלונית החיפוש: הרמב"ם. מהאישים הנערצים ביותר בתולדות היהדות, איש אשכולות רב תחומי שעסק בפילוסופיה, רפואה ופסיקת הלכה. בפינה הכחולה: הרמב"ן. גם הוא איש אשכולות, פוסק, פרשן מקרא, רופא ומקובל.

הסדרה הסאטירית "היהודים באים" הגישה סדרת מערכונים שבהם הרמב"ן מתקבל ברוב הדר על ידי ציבורים שונים, שחושבים בטעות שהוא הרמב"ם ומתאכזבים לגלות שהוא "בסך הכול" הרמב"ן. האם התחקירנים של הסדרה צדקו?

חד משמעית – התשובה חיובית. הגרף לא משקר: ניצחון מוחץ לרמב"ם על הרמב"ן בנפח החיפושים בחמש השנים האחרונות בישראל.

גרף השוואה רמבן רמבן

סיבוב 1: הרמב"ם מול הרמב"ן.

 

טולסטוי ודוסטויבסקי: הדודל שהכריע את הכף

טולסטוי ודוסטויבסקי. שני ענקי ספרות רוסים שחיו באותו דור והפכו לשם נרדף של ספרות מופת רוסית.

דוסטויבסקי מוכר בעיקר בשל יצירות המופת "החטא ועונשו" " ו"האחים קרמזוב", בעוד טולסטוי מוכר בעיקר בשל יצירות המופת "מלחמה ושלום" "אנה קארנינה".

את מי מחפש הציבור הישראלי יותר? ובכן, זה לא ממש חשוב, שכן שני הסופרים מעוררים עניין פעוט בלבד.

למען האמת דוסטויבסקי כמעט ניצח, אלמלא יום אחד מר ונמהר בספטמבר 2014 שבו הכה אותו טולסטוי שוק על ירך, כמשתקף בגרף שלפניכם.

מה קרה באותו יום? באותו יום חגג טולסטוי יום הולדת 186 (עד 120). ואם תשאלו במה שונה יום ההולדת הזה מאחרים? ובכן, באותו יום הולדת קיבל טולסטוי מתנה מיוחדת: גוגל החליטה לצ'פר אותו ב"דודל" בדף הבית שלה. התוצאה: התעניינות חד פעמית בסופר הנודע, שלאחר מכן חזר אל תהום השכחה האינטרנטית בישראל. לא מפתיע, לאור תוצאות סקר ספרי המופת שערכנו.

טולסטוי ודוסטויבסקי גרף

סיבוב 2: טולסטוי ודוסטויבסקי.

 

אריסטו ואפלטון: ניצחון דחוק בנקודות

אריסטו ואפלטון. צמד חמד. אריסטו למד רבות ממורו ורבו אפלטון, אולם באותה מידה גם חלק בעוז על כמה מהנחות היסוד שלו. התוצאה היא שהמורה והתלמיד שהפכו לחברים ובני פלוגתה בלתי מתפשרים, נאבקו זה בזה לא מעט.

מי ניצח בתודעה הציבורית בישראל? אפלטון. אבל רק בנקודות.

אגב, אם תבדקו את "אריסטו" מול "אפלטון" כ"מונח חיפוש" כללי וללא הכוונה של גוגל למונחי חיפוש הקשורים לפילוסופים דווקא, אריסטו יקבל את הבכורה. מה לעשות שיש בישראל רשת מסחרית בשם "אריסטו שמט".

גרף אריסטו ואפלטון

סיבוב 3: אריסטו ואפלטון.

 

עגנון ושלום עליכם: משרד החינוך הכריע

עגנון ושלום עליכם. שני סופרים יהודים משכמם ומעלה. עגנון, זוכה פרס נובל לספרות, אמנם כתב בעברית בעוד שלום עליכם פורץ הדרך כתב בעיקר ביידיש, אך שניהם משקפים כתיבה רבת חן עם ניחוחות של יידישקייט שכולנו אמורים להכיר ולהוקיר.

מוצבים זה מול זה, עגנון לוקח בקלות את המערכה. מדוע? מכמה סיבות הנוגעות לאישים ולקשר שלהם לציבור הישראלי, לסגנון הסיפורת וגם לעובדה טכנית פעוטה: חלק מכתביו של עגנון נלמדים כלימודי חובה במסגרת הבגרות בספרות.

גרף עגנון ושלום עליכם

סיבוב 4: עגנון ושלום עליכם.

 

טולקין ורולינג: ניצחון קסום

איך אפשר לאפיין בקצרה את חובבי שר הטבעות מול מעריצי הארי פוטר? ניתן לומר שטולקינאים הם עם, בעוד חובבי רולינג הם גם עמך. האם יבוא הדבר לידי ביטוי גם בנפח החיפושים בגוגל?

ובכן, הפתעה: רולינג אמנם מנצחת את טולקין, אך לא בפער משמעותי. בתקופות מסוימות בשנה דווקא טולקין מנצח. ייתכן שהעובדה שיצירותיהם של שני הצדדים הפכו לסרטים פופולריים תרמה לשוויון היחסי. בינינו, העיקר שגם סאורון וגם וולדמורט מוגרו בסופו של דבר.

גרף טולקין ורולינג

סיבוב 5: טולקין ורולינג.

את מי הייתם רוצים שנבדוק בפרק הבא בכתבה? נשמח לשמוע.

 

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.