חסאן רוחאני עם זר פרחים בסמנן

יום הולדת שמח רוחאני?

למי יש יום הולדת? לרוחאני, אבל לא זו השאלה. השאלה היא מתי צריכים לחגוג לו יום הולדת. אימא שלו, למשל, טוענת שיש לחגוג לו יום הולדת חודש וחצי לפני התאריך שאבא שלו העיד עליו ואשר נרשם בהתאם בתעודת הזהות שלו. מה הסיבה למחלוקת, ומתי באמת כדאי לשלוח לו גלויה?

12 בנובמבר 2017  |  מאת: תמר עילם גינדין

לפי תעודת הזהות שלו (ואם תחפשו בוויקיפדיה אז גם שם), רוחאני נולד ב-12.11.1948. הלוח האיראני הוא סופר מדויק, השנים שיש בהן 366 ימים לא מתאימות בדיוק נמרץ לאלה של הלוח הגרגוריאני, ולכן השנה יום ההולדתהאיראני שלו — 21 בחודש אָבָּאן — חל היום.

(בגלל הבדלים דקים בעיבור השנים הלועזיות והאיראניות, בשנים שיש בהן 29 בפברואר, התאריך האיראני זז יום אחד אחורה בלוח הלועזי, בד"כ עד 28 בפברואר הבא, אבל לפעמים רק עד ראש השנה הפרסי, החל ב-20–21 במרץ. בשנה שעברה התאריך זז לכל השנה, וב-1948 רק עד ראש השנה. זה קשור לחוסר דיוק של עיבּורֵי שנים לועזיות.)

האנקדוטה המעניינת היא שלדברי אימו הוא בכלל לא נולד ב-21 בחודש אָבָּאן, אלא ב-9 בחודש דֵי. אז למה אבא שלו רשם עבורו תאריך לידה שהוא חודש וחצי לפני?

קודם כול, איך זה אפשרי? באיראן, לפחות בזמן ההוא, הוציאו תעודת לידה ותעודת זהות לפי דברי האב, ולא ביקשו הוכחות כגון תדפיס לידה מבית חולים. יצא לי כבר לקבל תעודות לידה/זהות של משפחה שלמה שרצתה לדעת מתי ימי ההולדת שלהם, ויצא שילדה שנולדה באביב הייתה רשומה בסתיו, ואחותה היא בכלל זו שנולדה בסתיו.

יש הרבה הורים שרושמים את בניהם בתאריך יותר מאוחר, כדי לדחות להם את הגיוס לצבא. אבל כאן מדובר בחודש וחצי קודם ובמשפחה שלא בדיוק משתמטת מחובתה הלאומית. אז מה קורה פה? הפתרון הוא בלוח המוסלמי: רוחאני לא בא לעולם ב-10 בחודש מחרם, הידוע יותר בשם עאשוראא' — אלא ב-28 בחודש צפר (רוב האיראנים גם לא יודעים איזה חודש מוסלמי זה, אבל רוחאני כנראה בא ממשפחה מאוד דתית). כלומר אבא שלו חיפש תאריך לידה משמעותי יותר, ובחר ביום הקדוש ביותר בשנה.

ד"ר תמר עילם-גינדין מלמדת את הקורס 'איראן – היסטוריה ותרבות' בתוכנית ללימודי המזרח התיכון והאסלאם במרכז האקדמי שלם. היא מחברת סדרת המאמרים 'האישה האיראנית'. 

פורסם במקור באתרה של ד"ר תמר עילם גינדין.


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.