מאסטרטגיה למחקר. ד"ר ערן לרמן מצטרף לסגל שלם

"בחרתי באתגר מרתק": ד"ר ערן לרמן, עד לא מזמן סגן המטה לביטחון לאומי, מצטרף לחוג ללימודי המזרח התיכון והאסלאם. ראיון מיוחד מחזית המודיעין של ישראל

16 בדצמבר 2015

מהמטה לביטחון לאומי למרכז האקדמי שלם: ד"ר ערן לרמן, מי שהיה עד לאחרונה סגן ראש המטה לביטחון לאומי וראש האגף למדיניות חוץ ויחסים בינלאומיים במטה, מצטרף השנה לסגל החוג ללימודי מזרח תיכון ואסלאם בשלם. מאז ומתמיד היה לרמן עם רגל אחת בעולם המודיעיני-אסטרטגי ורגל שניה בעולם האקדמי. האם הפעם השניים ייפגשו?

ד"ר לרמן, שירתת למעלה מ-25 שנה באגף המודיעין במטכ"ל והיית חבר במשלחת המשא ומתן הישראלית לשיחות השלום הרב צדדיות. מה הביא אותך לנתיבה מקצועית כה ארוכת שנים בשירותי המודיעין ובשירות המדינה?

"אחרי שסיימתי את השירות הצבאי והתחלתי קריירה אקדמית החלה להתרחש דרמה עצומת ממדים ביחסים הבינלאומיים: המלחמה הקרה הסתיימה. ידעתי שבשירות המודיעין אוכל לעקוב אחרי עיצובה של מציאות חדשה – ואכן מצאתי את עצמי מלווה את ההתגייסות העולמית לקראת מלחמת המפרץ, המלחמה הראשונה שבה ארה"ב התערבה בעוצמה רבה באזור אחרי ניסיונו של סדאם חוסיין לעצב את הסדר האזורי כראות עיניו. לא היה עוד ספק שבחרתי באתגר מרתק, גם אם פירוש הדבר היה ויתור ממושך על העיסוק האקדמי. נרתמתי לתפקידים מודיעיניים שלאחר מכן הפכו גם לתפקידים מדיניים.

במשך שמונה שנים במסגרת שירותי הצבאי הייתי 'שגריר ללא שגרירות' של יהודי ארה"ב בארץ, בתור מנכ"ל משרד ישראל והמזרח התיכון ב'ועד היהודי האמריקני', תפקיד שהכין אותי למשימתי במטה לביטחון לאומי".

אף על פי כן, במשך שנים חקרת לעומק נושאים אסטרטגיים רגישים.

"אחד הנושאים שתמיד עניינו אותי היה כניסתם של גורמים במערכת הבינלאומית לסדרי השלטון ולמאבקים הפנימיים במדינות אחרות, כמו ההתערבות האמריקנית באיראן בשנות החמישים, בעיראק בעשור הראשון של המילניום, ובמובנים מסוימים הפעולה של ישראל בלבנון בשנות השמונים. ההתערבות היא מציאות הנוכחת כל הזמן – לא תמיד באמצעות מטוסים וטנקים, אלא גם באמצעים דיפלומטיים.

031113-F-0981H-032

"התערבות צבאית היא מציאות נוכחת". הצבא האמריקני בשערי בגדד, 2003. תמונה: צבא ארה"ב

עוד נושא חשוב שאני עוסק בו הוא העתיד של מדינת ישראל כחלק מהמערכת הים-תיכונית – להבדיל מזו המזרח-תיכונית – שעליו אני כותב כחוקר במכון בגין-סאדאת. המערכת הזו היא בעלת משמעות גאו-אסטרטגית ובינלאומית גם בשל גילויי הגז לאחרונה לחופי ישראל".

בשלם תלמד על 'הסכסוך הישראלי-ערבי: בשדה הקרב ובמערכה המדינית'. במה עוסק הקורס?

"הקורס מוביל אותנו לשורשי הסכסוך שהחל בתחילת המאה העשרים כמאבק לאומי בין שתי תנועות לאומיות מודרניות, הציונית והפלסטינית, שהפך לבעל השפעות גלובליות שהגיעו לשיא במתח שבין שתי המעצמות בשלהי מלחמת יום הכיפורים. ננתח את זוויות ההתבוננות הסובייקטיביות של שני הצדדים ואת תפקידו של ההקשר האזורי והגלובלי".

אפשר להתמקד בשורשי הסכסוך בעת כזו, כאשר הרגשות נסערים וסימני שאלה עמוקים מתעוררים בנוגע להיגיון המאבק ותכליתו?

"אמנם, זו משימה לא קלה לאמץ ראייה כזו בתקופה כמו שאנו חווים כעת, אבל אי אפשר להבין את האזור שאנו חיים בו אם לא בוחנים את הסכסוך בראיה היסטורית ארוכת טווח, דרך המניעים והכוונות גם כפי שהם נתפסים בעיניו של הצד השני".

עם הצטרפותך לשלם יש לך הזדמנות לשלב את שני העולמות, האסטרטגיה והמחקר. איך הדבר יתבטא בשיעורים?

"שנים רבות חיפשתי מסגרת אקדמית שיש בה משהו מהמורשת הגדולה של תרבות המערב, כזו המהווה פתיח להשקפת עולם רחבה. בשלם מצאתי את המסגרת הנדירה הזו ובנוסף לה את האינטימיות הדרושה כדי ליצור קשרים של מורה-תלמיד שאינם מתמצים רק בהעברת חומר לימודי. השיח האישי מאפשר לי לשתף את הסטודנטים בניסיוני המקצועי, ולהרחיב מעבר לנושאים הנלמדים בשיעורים בהתאם למציאות בשטח. זו האווירה האופטימלית ללימודים: מחקר ועיון המעודכנים כל העת בשינויים המתרחשים בזמן אמת וכך הופכים לבעלי משמעות בזמן ובמקום הנוכחיים".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.