חדשות

תכנית ההטמעה: הסטודנטים של שלם מתרגלים אנגלית – באנגלית

לאחר תום הסמסטר ולמשך כחודש משתתפים הסטודנטים בתכנית להטמעת השפה האנגלית. הצלחת ההטמעה תלויה בהתחייבות הסטודנטים להימנע בזמן שהותם בקמפוס מלתקשר בכל שפה מלבד אנגלית.

30 ביולי 2014

אם אתם מתכוונים להגיע למרכז האקדמי שלם באחד מהשבועות הקרובים, כדאי שתרעננו קודם לכן את האנגלית שלכם: בתקופה זו הסטודנטים בשלם דוברים אך ורק אנגלית, במסגרת 'תכנית ההטמעה' המתקיימת במרכז האקדמי במהלך הקיץ.

החל מיום ראשון השבוע ולמשך ארבעה שבועות משתתפים הסטודנטים בתכנית, הנקראת באנגלית 'Immersion program'. "משמעות המילה Immersion היא 'טבילה', כלומר, שקיעה מוחלטת בתחום מסוים", מסבירה ראש התכנית ללימודי אנגלית, אנני קנטר בן-הלל. "אפילו תקופה קצרה של 'טבילה' מוחלטת שבה המוח מתרגל לדבר בשפה חדשה, מועילה מאוד ויוצרת פריצת דרך ביכולת התקשורת, בעיקר כאשר החשיפה לשפה היא דרך מגוון רחב של הקשרים מעניינים ומגרי מחשבה".

תכנית ההטמעה נבנתה על פי תכנית בית הספר לשפות Middlebury בארה"ב, שהיא בעלת מוניטין בינלאומי ומתקיימת כבר כמעט מאה שנה. על פי השיטה, הגורם המרכזי המבטיח את הצלחת ההטמעה הוא התחייבות הסטודנטים מתחילת התהליך ועד סופו להימנע בזמן שהותם בקמפוס מלדבר, לכתוב, לקרוא ולהקשיב לכל שפה מלבד השפה שאותה הם לומדים.

"התכנית אינטנסיבית ביותר", מספרת באנגלית תלמידת מחזור א', ניצן שרייבר. "השיעורים שאנו לומדים בשלם בשגרה הם מגוונים מאוד, אבל תכנית ההטמעה מאפשרת לנו להיחשף לנושאים נוספים ומרתקים, ודווקא בשפה האנגלית".

לדבריה, סטודנטים שהגיעו ללימודים עם רמת אנגלית טובה שידרגו את השפה וחוו קפיצה משמעותית ברמת השיחה, ואילו היא, שהגיעה מלכתחילה ברמה גבוהה, מרגישה שינוי בעיקר ביכולת הקריאה האקדמית ובגישה לטקסטים מורכבים.

סיור סטודנטים

"במהלך תכנית ההטמעה יוצאים מחוץ לגבולות המרכז האקדמי". סיור סטודנטים

למרות שהתכנית מתקיימת בחודשי הקיץ, ההטמעה היא ממש לא קייטנה. החל משעות הבוקר ועד ארבע אחר הצהריים הסטודנטים לומדים קורסים בנושאי ספרות, תרבות ופוליטיקה, וכן בסדנאות ללימודי שפה המחולקות בהתאם לרמת הידע של המשתתפים.

בין הקורסים הנלמדים: "מדיניות ישראלית: בין בן-גוריון לבגין", "אמנות הסיפור הקצר", "אלתור בתיאטרון", "משבר הלגיטימציה בחוקה האמריקאית", "התיאוריה הפמיניסטית והספרות", "אישים פורצי דרך בעולם ההגות היהודית", ועוד ועוד.

משעה ארבע ואילך מוצעות פעילויות חווייתיות כגון קורס צילום, ציור, יוגה, אייקידו, ריקוד אירובי וצפייה ביקורתית בסרטי קולנוע. התכנית יוצאת גם מחוץ לגבולות קריית מוריה: בימי שלישי הלימודים מסתיימים בשעות הצהריים, ולאחר מכן יוצאים הסטודנטים לסיור, הרצאה או ארוחת ערב עם אנשי רוח ופעילים חברתיים דוברי אנגלית. בסופי שבוע מתקיימים טיולים, והמעוניינים יכולים לבחור לבלות שבתות משותפות.

"במרכז האקדמי שלם שמנו לנו למטרה לגדל דור של אנשים בעלי מחשבה רחבה, שיוכלו לבטא את עצמם בחופשיות בפורומים בינלאומיים", אומר ד"ר דניאל גורדיס, ראש החוג ללימודים הומניסטיים. "תנאי בסיס לכך הוא ידיעת השפה האנגלית על בוריה והתמצאות בה. מעבר לדיבור שוטף ברמה גבוהה, אנו עמלים כעת להרחיב את ידיעת הסטודנטים בדבר ההקשרים התרבותיים וההיסטוריים שהשפה נושאת בחובה".

מפעים לראות כיצד על אף שהתכנית מתקיימת בחודשי הקיץ, לכאורה על חשבון החופשה, הסטודנטים מגלים רוח קרב לימודית וממעטים להיעדר מהשיעורים. כפי שמנסחת זאת ניצן: "כל עוד אני נחשפת לנושאים שונים ומעניינים ולומדת אותם בדרך רצינית, לא אכפת לי לבוא ללימודים אפילו חודש נוסף. ברור שאני רוצה גם לבלות על שפת הים, אבל בשביל זה יש לי את כל חודש אוגוסט…".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.