תמונה: ירדן מאירוביץ

רוקד את דרכו: דני קינרייך מתמחה בניהול אמנותי

איך משלבים בין ריקוד אמנותי להתמחות מקצועית? הכירו את הסטודנט שרוקד, מפיק פסטיבלים וכותב עבודות אקדמיות – והכל באותו הזמן

27 ביולי 2016

כאשר בתחילת השנה שעברה נכנס דני קינרייך לחדרהּ של ראש מדור התמחות ומנהיגות בשלם אודליה יצקן וביקש ממנה למצוא לו התמחות, הוא בא עם ניסיון רב כרקדן מקצועי, אבל לא היה בטוח שיימצא לו מקום מתאים.

"למדתי ריקוד בסטודיו הירושלמי 'כל עצמותיי תאמרנה'", הוא מספר בקול עמוק, ולאחר שסיים את הלימודים החליט עם כמה חברים להקים קבוצת מחול. "הופענו בפסטיבל ישראל, העלינו מופע בכורה בז'ראר בכר ובעוד פסטיבלים, וסך הכל זו הייתה הצלחה לא קטנה". אבל איך מתקדמים עם זה הלאה?

דני ביקש מאודליה למצוא התמחות שתשלב בין התחום הקרוב ללבו, אמנות ותרבות, לבין העיר שנולד בה. "גדלתי בשכונת בית וגן ואני מאוד מחובר אל העיר. בירושלים מטען היסטורי עצום, אלפי שנות ציביליזציה ועושר תרבותי שאפשר לעבוד אתו אמנותית ולבנות משהו חדש על גבי הישן".

המקום שמצאה אודליה להתמחות עבורו היה מוזיאון מגדל דוד. דני השתלב בתפקידי הפקה בעזרתה של תמר ברלינר, האחראית על אירועי התרבות במוזיאון, ובין היתר השתתף בישיבות הניהול האמנותי. "הפקה זה הכל, פשוט הכל", הוא מתפעל, "ממחשבה על רעיון מרכזי ועד ישיבת תקציבים, בחירת אמנים, תיזמון הופעות ועיצוב השלטים". עיקר הלימוד, הוא אומר, היה תהליך ההתפתחות של פסטיבל – משלב המחשבות המופשטות ועד למוצר הסופי על שלל אמניו, דוכניו והפעלותיו. "זה מקום מדהים עם אנשים יוצאי דופן".

Danni_1

הצלחה לא קטנה. דני קינרייך בפתח המרכז האקדמי שלם. צילום: שיר אגרנט

למרכז האקדמי שלם דני הגיע בעקבות הלב. "ראיתי מודעה בעיתון, הקורסים נראו מעניינים, באתי ליום הפתוח וממש אהבתי", הוא משחזר. בדיעבד, הלימודים משלימים היבט חשוב בחייו. "המחול עובד על הגוף, על הגוונים שלו, על החושיות. הלימודים בשלם מארגנים ידע בצורה טובה ועובדים על השכל, על הקוגניציה. היכולת שלי למחשבה מדויקת ומהודקת יותר, עולה".

השילוב הייחודי של דני בין מחול ואמנות לשדות נוספים לא נשאר בתחום המקצועי אלא גלש גם לעולם המחקר: "את אחת העבודות הסמינריונית כתבתי על תפיסת האסתטיקה של קאנט כי רציתי להבין מה הצופה חושב, מה הוא מרגיש כשהוא רואה הופעה שלי. כשאמא שלי אומרת 'זה היה יפה' או 'זה לא נגע בי' זה בסדר גמור, אבל כשאני חוקר אותה קצת ואנחנו משוחחים על הקשר שבין החושיות לתודעה – שעל פי קאנט זו ההנאה והשעשוע באסתטיקה – זו רמה אחרת לגמרי של הבנה, של שיח".

אחד משיתופי הפעולה המוצלחים שיצר במהלך ההתמחות היה בין בן מחזורו, יונתן אלדובי, לבין מוזיאון מגדל דוד. "יונתן פיתח תיק גב מיוחד, וכדי לקדם אותו הביא לארץ פעלולנית בינלאומית המתמחה בהליכה על חבל". יונתן חיפש מקום גבוה המזוהה עם האוניברסליות של ירושלים, ודני ידע בדיוק לאן לשלוח אותו. "הצענו את מתחם מגדל דוד, יונתן התלהב, והאירוע סוקר בכל העולם מהערוצים המקומיים ועד הטלגרף הבריטי".

בירושלים, שפסטיבל בה רודף פסטיבל, לא חסרה לדני עבודה. בימים אלה הוא עובד בהפקת פסטיבל רחוב מטעם עיריית ירושלים. "פתאום, בזכות ההתמחות והליווי שאודליה ותמר נותנות לי, אני מרגיש שיש לי הידע והיכולת לעשות את זה ולהמשיך לדברים גדולים יותר".

בינתיים הוא מלהטט בין הספרייה הלאומית שם הוא כותב עבודות אקדמיות ("אני עובד במקביל על הגשה בנושא הטור השביעי של אלתרמן ועבודה אחרת על הכתבים המדיניים של ז'בוטינסקי"), ההפקות העירוניות ("הולך להיות קיץ מטורף של פסטיבלים והופעות") וחזרות קבוצת המחול ("רק לאחרונה העלינו הופעת בכורה של ריקוד חדש").

טוב, הבטחנו שהחיים בשלם יהיו מעניינים, אבל לא הבטחנו שהם יהיו קלים…

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.