מה בוער בירושלים? מפגש פורום שלם עם ראש העיר, מר ניר ברקת

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, נפגש עם סטודנטים מהמרכז האקדמי שלם. בשיחה בת השעה נידונו סוגיות כבדות משקל כגון מדיניות ישראל בירושלים ויחסי דת ומדינה, לצד עניינים עירוניים הנוגעים לחיי הסטודנטים, כגון מצב התחבורה הציבורית.

9 בדצמבר 2014  |  מאת: עמרי שגב

ירושלים היא עיר מורכבת מהרבה מאוד בחינות. אינספור חילוקי דעות ושסעים חיים בה זה לצד זה: חילונים ודתיים, ערבים ויהודים, עולים חדשים וותיקים, ועל כל המחלוקות צריכים לגשר מועצת עיר המורכבת מקואליציה ואופוזיציה – וראש עיר אחד.

למציאות הפוליטית המעניינת הזו נחשפו הסטודנטים של המרכז האקדמי שלם בערב אחד שבמהלכו קיימו פגישה עם ראש העיר, ניר ברקת. על אף שהמתכונת הרגילה של 'פורום שלם' היא שיחה בת כשעה ולאחריה דיון פתוח של שאלות ותשובות, בשל קוצר הזמן הוקדש המפגש כולו לשאלותיהם של הסטודנטים – ואלו לא אחרו לבוא.

"כיצד אתה מתכנן לפתור את בעיות התחבורה הציבורית, מה עמדתך בנוגע להר הבית, האם אתה מקדם שיתוף פעולה כלכלי עם ערביי מזרח העיר, כיצד אתה דואג לאתרי מורשת בעיר הבירה, מה דעתך על סוגיית נשות הכותל?" – אלו רק חלק מן השאלות שהופנו זו אחר זו מצד הסטודנטים לראש העיר, שענה עליהן במתינות ובכובד ראש.

ראש העיר ברקת קיבל את פני הסטודנטים באולם המועצה. "העירייה מדגישה מאוד את הדאגה לאוכלוסיית הצעירים והסטודנטים" פתח ואמר, "ולכן יש מאמץ נרחב לחיזוק האופק התעסוקתי, למניעת ההגירה השלילית מהעיר". הוא טען כי נתונים שיש בידיו מעידים על כך שההגירה השלילית בתקופת כהונתו נפסקה, וכי העיר נהנית כעת מהגירה חיובית.

בתשובה לשאלות סטודנטים בנוגע למצב הביטחוני אמר ראש העיר כי "ירושלים היא עיר מאוחדת", וכי יש לאכוף את החוק במערבה כמו במזרחה. הוא קרא להחמיר בענישה ולהכביד את האכיפה על כל מי שמפר את החוק, ובכלל זה פשעי שנאה כגון הצתת בית הספר הדו-לשוני והפגנות גזעניות.

שיח ענייני ומכובד עם קובע מדיניות בכיר. ראש העיר ברקת עם הסטודנטים של שלם

שיח ענייני ומכובד עם קובע מדיניות בכיר. ראש העיר ברקת עם הסטודנטים של שלם

בנוגע למקומות הקדושים הדגיש ברקת את ההשקעה הכספית הגדולה בשימור וטיפוח, וציין את אירועי התרבות המבקשים לחבר את הקהל הרחב לאתרים מקודשים, כגון פסטיבל האור בעיר העתיקה ופיתוח האתר הארכאולוגי בעיר דוד.

באשר לסוגיות דת ומדינה שמר ברקת על קו ממלכתי והביע את דעתו כי יש לשמור על סטטוס-קוו, כגון בסוגיית 'נשות הכותל' ותפילה יהודית בהר הבית. "קשה מאוד לתמרן בעיר ובמועצה שבה יש חרדים וחילונים וכל אחד בטוח בצדקתו", הודה ברקת, "אבל אם לא נשמור על הסטטוס קוו זה יהיה הסוף שלנו".

מאז החל פיתוח קו הרכבת הקלה לפני מספר שנים, סובלים תושבי ירושלים – בעיקר מי מהם הנעזר בתחבורה ציבורית – מצפיפות, בעיות לוחות זמנים, פקקים ולחץ. הסטודנטים העלו את הבעיה בפני ראש העיר, שכמובן מודע לה, ובתגובה פרש ברקת את התכניות לשנים הבאות בתחום התחבורה.

לדבריו, לרכבת הקלה העוברת כיום במספר שכונות מצומצם ומכסה חלק קטן מן העיר מתוכננים עוד מספר קווים, העתידים לתת כיסוי כמעט מלא לצרכי התחבורה העירונית. בנוגע לתחבורה הבינעירונית ציין ברקת את קו הרכבת המהיר לתל אביב, שהעבודות עליו נמצאות בעיצומן.

התחושה שעלתה מן המפגש, כך ציינו מספר משתתפים, היא שיכול להתקיים שיח ענייני ומכובד עם קובע מדיניות חשוב בעל סדר יום פוליטי, כגון ראש עיר הבירה של ישראל, מבלי לוותר על שאלות מהותיות בנושאי ליבה. היה זה ערב מכובד ומעניין, שעסק בנושאים הבוערים ביותר על סדר היום של ירושלים.

עמרי שגב הוא תלמיד שנה ב' במרכז האקדמי שלם

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.