החזה של סופרמן עם הסמל המפורסם

עלו על הגל: 5 תינוקות שאינם משה וששולחו על פני המים במיתולוגיה העולמית

סיפור משה בתיבה הוא אולי האגדה המפורסמת ביותר על תינוק שהושלך למים, אך בוודאי איננו היחיד מסוגו.

28 במרץ 2018  |  מאת: מרלה ברוורמן

נוהגים לומר שחיקוי הוא צורת החנופה הכנה ביותר. ניתוק הגיבור מקהילתו, המטפורה של לידה-מחדש, התערבות העל-טבעי והרמז לסכנות הצפויות לו – לנוכח שילוב מוצלח שכזה, לא פלא שתרבויות רבות כל כך אימצו גרסה כזו או אחרת של הסיפור. לא קל לקבוע מי קדם למי, אבל בעצם מה זה משנה? די לנו לדעת שמשה, בשונה מגיבורים אחרים בתרבויות העולם, נבחר כדי לשחרר את עמו מעבדות, ולא כדי לזכות בתהילה ובפרסום. וחשוב יותר, די לנו בכך שאותו רועה צאן עברי הוא כנראה מקור ההשראה לדמותו של סופרמן, גיבור הקומיקס האהוב ביותר. האם במשחק המיתולוגיה ההשוואתית יכול להיות אות ניצחון ברור יותר?

 

1. אגדת לידתו של סרגון

האלה מבקרת את סרגון בגן. איור.

איור של האלה מבקרת את סרגון בגן

המלך סַרגוֹן, שליטה הראשון של האימפריה האכדית, נודע כמי שכבש את ערי-המדינה השומריות במאות ה-24 וה-23 לפנה"ס. טקסט נאו-אשורי המתוארך למאה השביעית לפנה"ס ומתיימר להיות אוטוביוגרפיה של סרגון מספר, כי אותו מלך גדול היה בעצם בנה הלא-חוקי של כוהנת שחיה על גדות הפרת. אמו ילדה אותו בסתר ואז הניחה אותו בסל נצרים וחתמה בכופר את מכסה הסל. הסל הורד לנהר ונישא בזרם עד שנתגלה בידי אַכּי שואב המים, שאימץ את התינוק לבן וגידל אותו בביתו.

בין אימוצו אצל שואב המים לבין זכייתו באהבתה של האלה אינָנָה והגעתו אל כס המלוכה למד סרגון כנראה דבר אחד או שניים על פוליטיקה: הוא הבין שתמיד כדאי להיתפס בעיני העם כאחד משלהם. זמן קצר לפני עלייתו לשלטון, בשנת 2334 לפנה"ס, התאחדו הערים היריבות בשומר, אך האיחוד הזה לא הצליח להתגבש לכלל אחדות של ממש. העניינים הסתבכו עוד יותר לנוכח הפערים הגדולים בין עשירים לעניים. ההחלטה להצטייר כמי שלא בא משורות האצולה עזרה אולי לסרגון להתחבב על המעמדות העמלים – לפחות עד שאלה מאסו בשלטונו, שהתאפיין בהמשך דרכו בדיכוי התקוממויות שונות. במובן זה, לפחות, לא השתנה הרבה באזור מאז ימי סרגון.

 

2. האגדה על רוֹמוּלוּס ורֶמוּס

הזאבה מניקה את התינוקות על גדת הנהר כשעודם בתוף התיבה. ציור שמן.

הסצינה המפורסמת של התינוקות היונקים מהזאבה, נראים פה עדיין בתוך התיבה בנהר.

בנוסח הכתוב המוקדם ביותר של המיתוס הזה, משלהי המאה השלישית לפנה"ס, הילדים התאומים העתידים לייסד את רומא נולדו בעיר הלטינית הקדומה אלבה לונגה. אמם הייתה ריאה סילבה, כוהנת בתולה במקדש וֶסטיה ובתו של המלך הקודם נימיטור. ומי היה האב? על פי מקורות מסוימים פקד האל מרס את אמם של התאומים בחורש קדוש. לאור מוצאם האצילי נחשבו התאומים כמי שעלולים לסכן את שלטונו של המלך אמוליוס, וכדי למנוע זאת הוא הורה להשאירם למות על גדת הטיבר.

אלא שהמשרת שבידיו הופקדה אותה משימה נוראה חס עליהם, הכניסם לסל ושילח את הסל על מי הנהר. אֵל הנהר טיברינוס ציווה על המים לשקוט והסל נקלע אל בין שורשי עץ תאנה סמוך לגדה, שם התגלו התינוקות בידי זאבה, שהיניקה אותם עד שאומצו לבסוף בידי רועה ואישתו.

בבגרותם הרגו השניים את אמוליוס והשיבו את סבם נימיטור אל כס המלוכה בלונגה אלבה. אך הואיל ומטרתם הייתה להקים עיר משלהם, הם הניחו לשאלה זניחה כמו על איזו גבעה להקים את העיר להיות עילה לקטטה ביניהם, קטטה שהסתיימה במותו של רמוס. ואנחנו חשבנו שלתנ"ך שלנו יש מונופול על גיבורים לא מושלמים.

 

3. טלייסין המשורר

איור שחור לבן של המכשפה קרידווין גאווין והקדרה

המכשפה המפחידה והקלחת הרותחת.

המשורר הוולשי בן המאה השישית טלייסין היה נערץ כל כך עד שבמאה ה-16 הפך אותו כרוניקאי ולשי לדמות מיתולוגית. על סמך פולקלור קלטי ומסורת שעברה מפה לאוזן תיאר אותו כרוניקאי דמות מיסטית של לוחם, שסביבה מתלכדים עד היום חסידי העצמאות לוויילס.

למכשפה בשם קֶרידווֶן היה בן מכוער. כה מכוער היה, עד שאמו החליטה לפצות על כך בשיקוי שיעניק לו את כל הידע והיופי הקיימים בעולם. את השיקוי הזה היה עליה לבשל שנה שלמה והיא ביקשה מהמשרת גוויון לשמור על הקלחת. טיפה אחת מהנוזל ניתזה על אצבעו והוא ליקק אותה – ומיד ניחן לא רק בשליש מכל הידע הקיים בעולם, אלא גם ביכולת לשנות את צורתו. פחד מתגובתה של המכשפה קרידוון גרם לו לברוח מפניה, אבל משלא הצליח לחמוק מידיה הפך את עצמו לגרגר חיטה, והיא, בדמותה כתרנגולת, אכלה אותו.

וזוהי רק ההתחלה.

תשעה חודשים אחר כך ילדה קרידוון שוב. הפעם היא עטפה אותו בשק עור והשליכה את השק לנהר. למזלו של התינוק התגלה השק בידי נסיך ולשי, וכשפתח אותו התגלו לפניו פנים קורנות. הנסיך נתן לתינוק את השם טלייסין (שפירושו "מצח קורן") וגידל אותו כבנו בחצר המלכות. הנער היה לגדול המשוררים הוולשים. לקראת סוף ימיו התנבא על גורלם של הקלטים הבריטים במאבקם נגד פלישת הסקסונים:

את אלוהיהם יהללו,
את לשונם ישמרו,
את אדמתם יאבדו –
פרט לוויילס הפראית!

ואנחנו חשבנו שלתנ"ך שלנו יש מונופול על נבואה!

 

4. קארְנה

ציור קיר הודי המתאר את מלחמתו של קארנה

ציור קיר הודי של קארנה (מימין) ברגע המלחמה.

קארְנה, ובשמו המקורי וָסוּסֶנָה, הוא אחת הדמויות המרכזיות באפוס ההינדי מָהָאבּהָארָטָה. הוא מתואר כמלך אַנגה, לוחם אגדי שכבש את העולם כולו. אלא שכמו אצל אנשים רבים במעמדו, סבל גם קארנה מרגש נחיתות – במקרה זה מפני שלא ידע מנין בא.

קארנה היה בנה של קוּנטי, נסיכה שניחנה ביכולת לגרום לכל אל להעניק לה ילד. בניסיון לבחון את היכולת הזאת היא פנתה אל סוּריא אל השמש, ואכן קיבלה ממנו בן. אך ברגע שהייתה לאם, הצטערה על כך, כי פתאום מצאה את עצמה במעמד של אישה לא נשואה עם בן בלתי חוקי. היא הניחה אפוא את התינוק בסל ושילחה אותו על פני הנהר. הוא נמשה בידי אַדהירָתָה, רכּבו של המלך דהריטָרָשטרה מהַסטינָפּוּר, וגדל כבנם של אדהירתה ואישתו רדהא. כך הפך בן למעמד השליט לבן למעמד המשרתים, וחייו מאז ואילך היו מסכת ארוכה, סבוכה, טרגית ומאוד בלתי סבירה – וגם אירונית מאוד – של ניסיונות להוכיח את עצמו כאדם בעל ערך. מאות שנים של פרשנות (ואינספור סרטי בוליווד) עסקו בשאלה אם הצליח בכך או לא.

 

5. סופרמן

אמא מחזיקה תינוק לבוש בחליפת סופרמן

עוף גוזל, חתוך את השמים.

ג'רי סיגל, מי שיצר את גיבור הקומיקס הארכיטיפי של אמריקה עוד בהיותו תלמיד תיכון באוהיו, סיפר כך: "מה גרם לי ליצור את סופרמן בתחילת שנות השלושים?… כששמעתי וקראתי על הדיכוי והטבח של יהודים חסרי אונים ומדוכאים בגרמניה הנאצית… כשראיתי סרטים על זוועות המצוקה של העשוקים… חשתי דחף עצום לעזור… לעזור איכשהו להמונים העשוקים. אבל איך יכולתי לעזור להם כשבקושי יכולתי לעזור לעצמי? התשובה הייתה סופרמן." ואם זה לא משה – הגיבור המגייס מתוכו יכולות אך ורק כדי לעזור למי שאינם מסוגלים לעזור לעצמם – איזהו הגיבור? קאל-אל, הוא הוא הגיבור.

השם הקריפטוני "קאל-אל" – שמשמעותו "קול אל", ככינויים של נביאי ישראל – נולד בכוכב קריפטון רגעים ספורים לפני שהכוכב הושמד. בניסיון נואש להציל את חיי בנו מכניס אותו האב לספינת חלל ומשגר אותו לבדו לכדור הארץ. החללית נוחתת באזור כפרי באמריקה ומתגלה בידי זוג איכרים בשם קנט. הם מעניקים לילד את השם קלארק ומגדלים אותו כבנם. עוד בילדותו מגלה קלארק קנט שניחן ביכולות על-אנושיות, והוא גומר אומר להשתמש בהן רק לטובת האנושות, באמצעות זהות חשאית.

כל אותם גיבורים – אנשים שאיבדו את הוריהם בילדותם, שאינם מודעים ליכולותיהם המיוחדות ושמקבלים על עצמם בעל כורחם את המשימה להושיע את העניים והעשוקים – מופיעים כמקבילות מבניות ומושגיות לסיפור משה. יש מקום לשאלה אם יוצריו של סופרמן אכן הסתמכו על הסיפור המקראי הנודע, אך חשובה יותר ההבנה שגיבור כזה בדיוק – גיבור שעוצמתו האמיתית אינה תלויה בנתוניו הגופניים אלא בלבו – הוא שעומד במבחן הזמן.

 


מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום הפתוח הקרוב.