תמונה: יונתן פוקס

"לא מפנים עורף לאזרחות הישראלית". ח"כ עודה בפורום שלם

ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התארח בפורום שלם. "ידיעת השפה העברית מאפשרת לי להכיר אתכם, בעוד שאתם אינכם מכירים אותי כלל", אמר

26 בנובמבר 2015

"יש אינטרס משותף ליהודים וערבים – שלום, שוויון ודמוקרטיה", אמר חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) שהתארח אמש בפורום שלם.

בערב שנשא את הכותרת 'הזירה הפוליטית הערבית בישראל' פרס ח"כ עודה בפני הסטודנטים של שלם את משנתו על המפה הפוליטית ויחסי הכוחות הדמוגרפיים והסוציאליים בישראל, והתווה את מפת האתגרים שעמם עליה להתמודד.

"הסכסוך בין העמים מורכב", אמר עודה, המכהן כיו"ר החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (חד"ש) ועומד בראש הרשימה המשותפת בכנסת, "מכיוון שיש כאן שני עמים המאמינים בכל רמ"ח אבריהם שהם קודמים לאחרים על האדמה הזו. היות הסכסוך גם לאומי וגם דתי הופך את הנושא לנפיץ פי כמה".

ח"כ עודה הוא עורך דין במקצועו ופעיל פוליטי ותיק, שכיהן כחבר מועצת עיריית חיפה. במסגרת תפקידו כחבר כנסת הוא משמש גם כיושב-ראש שדולת התרבות וחבר בשדולה לחיזוק הכלכלה הערבית ופיתוחהּ.

בשיחה עם הסטודנטים של שלם הוא קרא לחזק את הציבור הערבי בעזרת עידוד תעסוקה של נשים ופתרון מוסכם של בעיית הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב. "זה יהיה טוב לעניים וטוב לעשירים אם נשקיע בתשתיות ובחינוך ונפתח את הנגב", הדגיש.

IMG_4204

"לחזק את ההתיישבות הבדואית". ח"כ עודה והסטודנטית מאיה יעקבי. תמונה: יונתן פוקס

בנימה היסטורית ציין עודה כי שתי המסורות, היהודית והמוסלמית, הן מסורות חזקות וגאות המכירות זו בתוקפה של רעותה: "על פי האמונה המוסלמית יש עשרים ושישה נביאי אמת – שניים מהם ערבים וכל השאר יהודים". הוא הציע לסטודנטים לחזק את ההיכרות שלהם עם הציבור הערבי בעזרת לימוד השפה, ואמר כי הוא גאה בשפה העברית השוטפת שבפיו: "השפה מאפשרת לי להכיר אתכם, בעוד שאתם אינכם מכירים אותי כלל".

בנוגע לתהליכים המדיניים אמר עודה כי בהסכם אוסלו "הייתה התחלה של שלום מדומיין, הייתה אופוריה, הייתה אפשרות לקירוב". האם הקירוב עודו אפשרי? "ועוד איך, עלינו רק להאמין בכך", אמר. כרקע היסטורי למצבם התודעתי של הפלסטינים ציין חבר-הכנסת כי מספר השנים שבהן שלטה האימפריה המוסלמית היה רב יותר משנותיה של האימפריה הרומית ולפיכך תודעת הערבים היא תודעת רוב ולא תודעת מיעוט – וזאת בניגוד למצבם הדמוגרפי.

בתשובה לשאלות סטודנטים בנוגע להתנגדותו לשירות לאומי במגזר הערבי ענה ח"כ עודה כי ההתנגדות אינה עקרונית. "ההתנדבות היא ערך עליון ואנחנו לא מפנים עורף לאזרחות הישראלית. אנו בעד התנדבות, אלא שאנחנו מתנגדים לפוליטיזציה של ההתנדבות. הציבור הערבי פוחד ששירות אזרחי יביא לניצול ולא יוציא את הצעירים לשוק העבודה, וצריך לתת מענה לחשש הזה".

מתעניינים בלימודים בשלם? נשמח לדבר

רוצים ללמוד במחזור הבא של המרכז האקדמי שלם? מלאו טופס וניצור אתכם קשר לגבי היום מיון הקרוב.